Utorok, 18. máj 2021
Meniny má Viola | zajtra Gertrúda

Malý kúsok knižného raja

Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove prežíva napriek neľahkým spoločenským okolnostiam úspešný rok. Získala podporu na jednu centrálnu budovu na Slovenskej ulici. Druhý malý zázrak sa prešovským knihovníkom podaril na Švábskej ulici, kde v spolupráci s ateliérom Mediči, zrekonštruovali zastaranú pobočku.

Vo štvrtok 29. apríla 2021 sa za účasti predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského a primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej otvárala zrekonštruovaná pobočka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove - Sídlisko Šváby. Jedna z najmenších knižníc spája čitateľskú komunitu už viac ako tri desaťročia. „Pobočka prvýkrát privítala svojich čitateľov koncom apríla a začiatkom mája v roku 1989. Je to krásna symbolika, že po tridsiatich dvoch rokoch, v tom istom čase, sme ju zrekonštruovali a opäť otvára svoje brány komunite na sídlisku Šváby, “ uviedla riaditeľka knižnice Iveta Hurná. Napriek faktu, že pobočka patrí medzi tie menšie v jej regáloch čitatelia nájdu viac ako 12-tisíc kníh a navštevuje ju približne 1400 čitateľov. „Otvorenie zrekonštruovanej pobočky je ďalším míľnikom na ceste Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava za modernou inštitúciou. Knižnica nie je len požičaj a vráť, dobrá knižnica je aj o priestore, ktorý dýcha múdrosťou a ľudskosťou. Dobrá knižnica je tá, kam sa chcete vrátiť nielen po dobrú knihu, ale aj na podujatie a stretnutie s priateľmi, “ dodala riaditeľka knižnice.

Otvorenie v duchu lepších zajtrajškov
Aj keď čitatelia už služby pobočky na Šváboch naplno využívajú s oficiálnym otvorením sa krajská knižnica neponáhľala. „Chceli sme počkať ako sa vykryštalizuje situácia s uvoľňovaním opatrení, tak aby sa na otvorení mohli zúčastniť aj predstavitelia Prešovského samosprávneho kraja, ktorí nás v aktivitách pravidelne podporujú, “ zdôraznila Iveta Hurná.
Slávnostné otvorenie prebiehalo za prísnych hygienických opatrení. Novú etapu pobočky na sídlisku Šváby, prestrihnutím stuhy, odštartovali predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a riaditeľka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Iveta Hurná. Symbolicky tak neotvorili len pobočku, ale aj nové možnosti spolupráce a podpory inštitúcie. „Knižnica v súčasnosti plní významnú vzdelávaciu, kultúrnu, spoločenskú i sociálnu funkciu, knihy v sebe ukrývajú čaro a múdrosť, zároveň formujú našu osobnosť, “ uviedol v úvode prejavu Milan Majerský. Zdôraznil, že sám sa považuje za aktívneho čitateľa a vysvetlil: „Som nesmierne rád, že aktuálna situácia dovolila, aby sa knižnice znovu otvorili v plnom režime. Tie za posledný rok ukázali, že dokážu dobre fungovať aj v čase plnom obmedzení. A svoju cestu k čitateľom si vedia nájsť napriek všetkému.“ Samosprávny kraj, ako zriaďovateľ knižníc, považuje za dôležité, aby boli moderné, dobre vybavené a držali krok s aktuálnymi potrebami. „Preto do modernizácií, rekonštrukcií, opráv a nových služieb v našich župných knižniciach investujeme nemalé finančné prostriedky.“
O vzájomnej spolupráci a podpore knižnice hovorila v príhovore aj primátorka Prešova Andrea Turčanová: „Aj na tomto mieste sa prelína plnohodnotná spolupráca mesta Prešov a Prešovského samosprávneho kraja, ktorú si veľmi vážim. Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava je totiž už takmer celé storočie pevnou súčasťou nášho mesta a vďaka nej môžu všetci milovníci kníh načerpať inšpiráciu, nové poznatky a stráviť čas v príjemnom prostredí. Knihy robia ľudí citlivejšími a vnímavejšími, obzvlášť v dnešnej dobe, keď sa kladie čoraz väčší dôraz na digitalizáciu. Dnes však otvárame priestor pre fantáziu a verím, že ho Prešovčania a všetci milovníci kníh budú nadšene a s radosťou využívať.“

Obnovu brzdili opatrenia
Rekonštrukcia priestorov vzhľadom na časy, ktoré si ešte pamätali regály knižnice, bola nevyhnutná. Projekt na obnovu pobočky na Švábskej ulici odštartoval ešte v novembri minulého roka. „Predchádzajúce obdobie bolo náročné. Mali sme dokonca fázy, keď musela byť naša knižnica úplne zatvorená. Tento čas sme sa snažili využiť efektívne. Prešli sme do nového knižnično-informačného systému, čomu predchádzali aj revízie fondu. Keď sme už mali poriadok v regáloch, nadišiel čas postarať sa aj o vizuálnu stránku pobočiek, “ vysvetlila riaditeľka knižnice v Prešove. Podľa jej slov by stihli dokončiť rekonštrukciu na Šváboch v skoršom termíne, ale situáciu komplikovala pandémia a s ňou spojené opatrenia. Napriek prvotným problémom sa revitalizácia ukončila a už od minulého pondelka knižnica otvorila svoje brány čitateľom.

Priestor dostali odborníci
O nový vizuál knižnice na Šváboch sa postaral tím architektov z Prešova. Iveta Hurná vysvetlila: „Som zástancom myšlienky, že profesionáli sú tu preto, aby nám laikom zjednodušili život a každý má robiť to, čomu sa naozaj rozumie. Vďaka ateliéru MEDIČI, ktorý je zameraný na interiérovú architektúru a urbanizmus architektov, konkrétne Ing. arch. Zuzany Medveckej a Ing. arch. Juraja Medveckého-Heretika, sa priestor knižnice zmenil na nepoznanie.“ Na otvorení reprezentovala ateliér Zuzana Medvecká, ktorá priznala, že to bola ich prvá, ale nie posledná rekonštrukcia knižnice. „Bola to krásna zákazka o to viac, že sme robili aj detský kútik a ja tvorbu pre najmenších milujem. Mohli sme naplno využiť fantáziu a medzi knihami sme vykúzlili malú zázračnú krajinu". Podľa jej slov si pobočka vyžadovala komplexnú rekonštrukciu: „Napriek tomu, že bol nábytok a všetko v knižnici funkčné, pôsobilo to mdlo a smutne, tridsať rokov rovnaké. Dostali sme do priestoru život. Až na drobné detaily som s výsledným efektom veľmi spokojná, “ zdôraznila architektka. Nielen nové regály, ale aj výtvarné riešenia domčeka „Zázračno“ a iných prekvapení pre najmenších čitateľov robia priestory rozprávkovými. Priestor na oddych a čítanie si tu nájdu aj seniori. Architekti nezabudli ani na „zašívací“ kútik pre mládež. „Veríme, že knižnica na sídlisku Šváby v Prešove bude naďalej obľúbeným miestom pre voľný čas a na spoločné stretávanie sa pri dobrej literatúre, “ doplnila napokon riaditeľka.

Malá ale plná života
„Naša knižnica je tu pre všetky vekové kategórie od batoliat s mamičkami, cez prvočitateľov, školákov a študentov, až po seniorov. V jej poličkách si každý čitateľ nájde svoje obľúbené čítanie, či už v podobe kníh, ale aj časopisov. Pravidelne pripravujeme aj rôzne podujatia, zážitkové čítania a stretnutia s literatúrou, “ priblížila knihovníčka z pobočky na Šváboch Júlia Labudová. Podľa jej slov knižnicu pravidelne navštevujú deti z dvoch materských a štyroch základných škôl. Úzko spolupracuje aj s Domovom sociálnych služieb Slnečný dom, ktorého klienti chodia do knižnice s nadšením a neodmysliteľne patria k jej stálym čitateľom.

V predchádzajúcich rokoch regionálna knižnica s krajskou pôsobnosťou obnovila aj pobočky na najväčších sídliskách Sekčov a Sídlisko 3. Po Šváboch by mala byť revitalizovaná časť Detskej knižnice Slniečko a na rekonštrukciu čaká aj ďalšia pobočka na Sídlisko 2 - Centrál. Napokon sa knižnica pustí do najrozsiahlejšieho projektu na Slovenskej ulici.

Mohlo by Vás zaujímať
Život v GRIMMY počas pandémie
Áno, nič už nie je také ako bolo „predtým“. Aj nás zasiahla Covid-19 pandémia. Mali sme veľké plány na rok 2020, natrénované nové súťažné choreografie, super mixy, nové kostýmy a tešili sme sa na súťaže, vystúpenia, zahraničie, Galaprogram k 25.výročiu GRIMMY...
Areál Prešovskej univerzity zaplavili tisícky rozkvitnutých tulipánov
Takmer 6300 tulipánov, ktoré skrášľujú prostredie Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, boli vysadené v rámci rozsiahlej úpravy Vysokoškolského areálu (VŠA). Výsledkom realizácie projektu je zlepšenie kvality mestského prostredia s dôrazom na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry.
Vrbovské miniVetry ohlásili program a spustili predpredaj lístkov
So zlepšujúcou sa pandemickou situáciou uvažujú organizátori podujatí nad tým, ako by mohlo vyzerať festivalové leto. Po minuloročnej skúsenosti chce Braňo Jobus zopakovať Vrbovské miniVetry v pandemickej verzii Precceda + 999 návštevníkov. Na facebookovom profile festivalu uverejnil kompletný program, ktorý pripravil pre leto 2021 a spustil pred-predaj lístkov.
Galéria Caraffka opäť víta Prešovčanov explóziou farieb
Galéria v Caraffovej väznici otvorila opäť svoje brány pre všetkých návštevníkov a pokračuje v nedokončenej výstave. Čaká na vás explózia farieb a neobyčajný kultúrny zážitok.
OpenJazzFest sa vracia na Zelenú vodu v podobe 11.ročníka obľúbeného jazzového openair festivalu.
Priaznivci nielen jazzovej hudby sa tento rok predsa len dočkajú svojho obľúbeného festivalu.
V Caraffke môžete vidieť to NAJ
Mestská galéria Garaffka pozýva všetkých Prešovčanov na výstavu "To NAJ z prác žiakov ZUŠ Októbrová 32, Prešov". Originálne výtvarné práce si môžu návštevníci pozrieť do 3. júna 2021.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.