Utorok, 18. máj 2021
Meniny má Viola | zajtra Gertrúda

Areál Prešovskej univerzity zaplavili tisícky rozkvitnutých tulipánov

Takmer 6300 tulipánov, ktoré skrášľujú prostredie Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, boli vysadené v rámci rozsiahlej úpravy Vysokoškolského areálu (VŠA). Výsledkom realizácie projektu je zlepšenie kvality mestského prostredia s dôrazom na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry.

Intenzívne využívaný priestor v areáli univerzity sa po rokoch dočkal rozsiahlej obnovy, ktorá výrazným spôsobom zmenila jeho podobu. Areál hlavného Campusu univerzity sa tak premenil na jeden z najväčších zelených parkov v meste Prešov.

V rámci projektu, ktorý bol ukončený na jeseň minulého roku, došlo k vybudovaniu prvkov zelenej infraštruktúry, ako aj zavedeniu prvkov na znižovanie znečistenia ovzdušia a hluku. „Súčasťou realizovaných aktivít bol súbor opatrení na zníženie hluku prostredníctvom terénnych vĺn a výsadby zelene či prirodzených krajinných prvkov v podobe kvetinových lúčnych záhonov, “ priblížil Peter Adamišin, prorektor PU.

V areáli bolo celkovo vysadených 73 listnatých stromov, z toho 23 platanov vytvárajúcich aleje, vyše 1850 listnatých krov a popínaviek ako hortenzie, levandule, rododendrony, ruže a bazy. Pribudlo aj 4600 trvaliek (alchemilky, ostrice, šalvie) a bezmála 6300 tulipánov. Nosnou časťou sadových úprav pri spracovaní tohto projektu bolo i ozelenenie parkovacích miest, pričom nedošlo k ich nárastu. Uplatnený bol princíp stromoradia, lemujúci hlavný komunikačný ťah čím sa vytvorili voľné trávnaté lúky, určené pre oddych študentov počas prestávok.

Súčasťou revitalizácie bolo taktiež zavedenie nového krytu z betónovej dlažby, osadenie prvkov drobnej architektúry, fontány na pitie a prístrešku pre cyklistov so stojanmi na bicykle. „Zrevitalizovali sme i existujúce spevnené plochy pred internátom a rozšírili promenádny chodník, ktorý zabezpečuje bezkolízny prechod z budovy Vysokoškolského areálu do budov študentských domov, “ ozrejmila investičná technička PU Darina Gajdárová. Zároveň dodala, že povrch je tvorený z asfaltového betónu, zámkovej dlažby a čiastočne z vegetačných tvárnic vyplnených štrkodrvinou. Odvodnenie všetkých spevnených plôch je zabezpečené priečnym, resp. pozdĺžnym sklonom konštrukcie, čo umožní zadržiavanie vody v krajine. Tým sa zlepšuje miestna mikroklíma, obmedzuje sa prehrievanie územia a nezaťažuje sa dažďová kanalizácia s odtokom do vodných tokov.

Vpravo od vstupu do objektu VŠA bola pri soche Anjela slobody vytvorená promenáda s vodným prvkom - fontánou, pri ktorej sa vytvorilo sedenie s oddychovou zónou. Fontána však z dôvodu epidemickej situácie čaká na svoje spustenie.

Finančné náklady na revitalizáciu areálu predstavujú sumu viac ako 407 tisíc eur, pričom boli kombináciou zdrojov EÚ a vlastných prostriedkov univerzity.

foto autor: Marcel Mravec, CCKV PU

Mohlo by Vás zaujímať
Život v GRIMMY počas pandémie
Áno, nič už nie je také ako bolo „predtým“. Aj nás zasiahla Covid-19 pandémia. Mali sme veľké plány na rok 2020, natrénované nové súťažné choreografie, super mixy, nové kostýmy a tešili sme sa na súťaže, vystúpenia, zahraničie, Galaprogram k 25.výročiu GRIMMY...
Vrbovské miniVetry ohlásili program a spustili predpredaj lístkov
So zlepšujúcou sa pandemickou situáciou uvažujú organizátori podujatí nad tým, ako by mohlo vyzerať festivalové leto. Po minuloročnej skúsenosti chce Braňo Jobus zopakovať Vrbovské miniVetry v pandemickej verzii Precceda + 999 návštevníkov. Na facebookovom profile festivalu uverejnil kompletný program, ktorý pripravil pre leto 2021 a spustil pred-predaj lístkov.
Galéria Caraffka opäť víta Prešovčanov explóziou farieb
Galéria v Caraffovej väznici otvorila opäť svoje brány pre všetkých návštevníkov a pokračuje v nedokončenej výstave. Čaká na vás explózia farieb a neobyčajný kultúrny zážitok.
OpenJazzFest sa vracia na Zelenú vodu v podobe 11.ročníka obľúbeného jazzového openair festivalu.
Priaznivci nielen jazzovej hudby sa tento rok predsa len dočkajú svojho obľúbeného festivalu.
Malý kúsok knižného raja
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove prežíva napriek neľahkým spoločenským okolnostiam úspešný rok. Získala podporu na jednu centrálnu budovu na Slovenskej ulici. Druhý malý zázrak sa prešovským knihovníkom podaril na Švábskej ulici, kde v spolupráci s ateliérom Mediči, zrekonštruovali zastaranú pobočku.
V Caraffke môžete vidieť to NAJ
Mestská galéria Garaffka pozýva všetkých Prešovčanov na výstavu "To NAJ z prác žiakov ZUŠ Októbrová 32, Prešov". Originálne výtvarné práce si môžu návštevníci pozrieť do 3. júna 2021.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.