PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/197/vicepremier_miklos_vysvetloval_financovanie_skol.html

Vicepremiér Mikloš vysvetľoval financovanie škôl

Otázky reformy celého slovenského školstva, vysokého zvlášť, ako aj potreba zmeny jeho financovania dominovala programu pracovného výjazdu vicepremiéra Ivana Mikloša do viacerých okresov Prešovského kraja. Ako na podvečernom stretnutí s novinármi v Prešove 5. októbra zhrnul svoje poznatky, je jednoznačná potreba vysvetľovať zo strany vlády potrebu čiastočného spoplatňovania denného vysokoškolského štúdia.

Mikloš naznačil, že zavedením platieb nepôjde o náhradu verejných zdrojov pre školstvo súkromnými zdrojmi. Viaczdrojové financovanie však jednoznačne podľa jeho názoru zvýši počty prijímaných študentov na vysoké školy. Konštatoval, že za všeobecne známu nižšiu úroveň štúdia popri zamestnaní už dávnejšie taký poslucháč platí, zatiaľ čo za vyššiu úroveň denného štúdia nie. To označil za absurdný stav. Dodal však, že na rokovaní vlády o tejto záležitosti nastolil potrebu doplniť systém čiastočného spoplatnenia štúdia systémom rôznych pôžičiek pre študentov, štipendiami, ako aj zľavami pre sociálne slabších vysokoškolákov.

Vicepremiér navštívil stredné školy vo Vranove nad Topľou (svojmu materskému gymnáziu pošle v pondelok 9. októbra ako dar počítač), v Bardejove a v Prešove. Tu besedoval aj s poslucháčmi VŠ a stretol sa s rektorom Prešovskej univerzity Karolom Fečom a ďalšími akademickými funkcionármi.

 
9.10.2000 | Pridal: Redakcia PIS | Spoločnosť | čítané: 1899 krát