Nedeľa, 22. máj 2022
Meniny má Júlia, Juliana | zajtra Želmíra

V Zariadení pre seniorov Harmónia na Cemjate uviedli do prevádzky prototyp návštevného domčeka

Návštevný domček, ktorý je situovaný v areáli Zariadenia pre seniorov Harmónia na Cemjate umožní seniorom zostať v priamom kontakte so svojimi najbližšími aj v období pandémie. Objekt so špeciálnou konštrukciou je navrhnutý tak, aby boli návštevy bezpečné aj v čase zlej epidemiologickej situácie.

„Doba covidu“ nám ukázala ako veľmi sú zraniteľní obyvatelia pobytových zariadení sociálnych služieb. Hľadali sme možnosti ako zotrvať v kontakte prostredníctvom telekomunikačných zariadení, kývaním a pozdravmi na diaľku cez ploty a brány, odkazmi a spomienkovými predmetmi, ktoré bezpečne doručoval personál. Inštitútu aktívneho bývania v spolupráci s mestom Prešov preto prišiel s nápadom vytvoriť priestor, kde by sa mohli seniori bezpečne stretnúť s blízkymi aj v čase pandémie. Riešením je takzvaný návštevný domček, ktorý sa dá umiestniť takmer všade. Navrhli sme jeho koncept, vyriešili technické detaily, konzultovali s RÚVZ a ďalšími kompetentnými inštitúciami a dnes máme model, ktorý sme ako prototyp postavili a skúšobne umiestnili v Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov – Cemjata.

"Počas pandémie došlo k dlhodobému odlúčeniu členov rodín, ktoré mnohí seniori niesli veľmi ťažko. O to viac, že niektorí z nich sami ochoreli a museli bojovať s koronavírusom. Žiaľ boli aj takí, ktorí sa už neuzdravili a pre pandemické obmedzenia nemali šancu rozlúčiť sa v ťažkých chvíľach choroby so svojimi príbuznými. Nový návštevný domček seniorom umožní, aby zostali v kontakte s blízkymi napríklad aj v prípade bežnej chrípkovej epidémie, čo je veľmi dôležité, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Návštevný domček vznikol vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne, ktorá na jeho realizáciu prispela sumou 9 000 EUR a v konštruktívnej spolupráci so Zariadením pre seniorov Harmónia. Princíp fungovania domčeka spočíva v dvoch separátnych priestoroch predelených sklom a prepojených audiozariadením s kvalitnou vzduchotechnikou. Samozrejmosťou je použitie materiálov, ktoré sa jednoducho dezinfikujú. V jednej časti je senior a v druhej jeho návšteva. Ide o absolútne bezpečný a pohodlný spôsob, ako sa aj v období rôznych infekčných hrozieb stretávať so svojimi blízkymi v zariadeniach pre seniorov a neohroziť pritom ich zdravie.

Návštevný domček nezostane prázdny ani počas bezpečných a pokojných období, pretože ho bude možné využiť aj ako terapeutické priestory pre seniorov. Rovnako chceme, aby táto novinka bola povzbudením a inšpiráciou pre ostatné pobytové zariadenia sociálnych služieb pri hľadaní možností na zabezpečenie návštev v časoch pandemickej hrozby, ale aj v budúcnosti, keď by opäť hrozilo odlúčenie obyvateľov zariadení a ich blízkych.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Open Mic v Christianií
Open mic je príležitosť raz mesačne sa stretnúť pri zaujímavej akustickej, ale aj inej hudbe, básňach a poviedkach. Možnosť predstaviť vlastnú tvorbu. Žiadna súťaž, žiadne poroty iba vystupujúci a pozorné publikum.
FOTO: Hex na Stromoradí
Skupina Hex dala v prešovskom hudobnom klube Stromoradie bodku za klubovým turné Back to the Clubs Tour, ktoré pripravila ešte v roku 2019. Jeho zdržanie spôsobila pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia nielen pre organizovanie kultúrnych podujatí. V piatok si kapela, jej fanúšikovia a fanúšikovia klubu užili koncert tak, ako na to boli zvyknutí pred pandémiou a v plnej paráde.
FOTO: BillyBarman na Stromoradí
BillyBarman ukončili svoje ZERO tour v Prešove na Stromoradí takmer po dvojročnom odkladaní. Divákov to ale neodradilo a účasť bola bohatá.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK