Štvrtok, 24. jún 2021
Meniny má Ján | zajtra Tadeáš, Olívia

V Zariadení pre seniorov Harmónia na Cemjate uviedli do prevádzky prototyp návštevného domčeka

Návštevný domček, ktorý je situovaný v areáli Zariadenia pre seniorov Harmónia na Cemjate umožní seniorom zostať v priamom kontakte so svojimi najbližšími aj v období pandémie. Objekt so špeciálnou konštrukciou je navrhnutý tak, aby boli návštevy bezpečné aj v čase zlej epidemiologickej situácie.

„Doba covidu“ nám ukázala ako veľmi sú zraniteľní obyvatelia pobytových zariadení sociálnych služieb. Hľadali sme možnosti ako zotrvať v kontakte prostredníctvom telekomunikačných zariadení, kývaním a pozdravmi na diaľku cez ploty a brány, odkazmi a spomienkovými predmetmi, ktoré bezpečne doručoval personál. Inštitútu aktívneho bývania v spolupráci s mestom Prešov preto prišiel s nápadom vytvoriť priestor, kde by sa mohli seniori bezpečne stretnúť s blízkymi aj v čase pandémie. Riešením je takzvaný návštevný domček, ktorý sa dá umiestniť takmer všade. Navrhli sme jeho koncept, vyriešili technické detaily, konzultovali s RÚVZ a ďalšími kompetentnými inštitúciami a dnes máme model, ktorý sme ako prototyp postavili a skúšobne umiestnili v Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov – Cemjata.

"Počas pandémie došlo k dlhodobému odlúčeniu členov rodín, ktoré mnohí seniori niesli veľmi ťažko. O to viac, že niektorí z nich sami ochoreli a museli bojovať s koronavírusom. Žiaľ boli aj takí, ktorí sa už neuzdravili a pre pandemické obmedzenia nemali šancu rozlúčiť sa v ťažkých chvíľach choroby so svojimi príbuznými. Nový návštevný domček seniorom umožní, aby zostali v kontakte s blízkymi napríklad aj v prípade bežnej chrípkovej epidémie, čo je veľmi dôležité, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Návštevný domček vznikol vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne, ktorá na jeho realizáciu prispela sumou 9 000 EUR a v konštruktívnej spolupráci so Zariadením pre seniorov Harmónia. Princíp fungovania domčeka spočíva v dvoch separátnych priestoroch predelených sklom a prepojených audiozariadením s kvalitnou vzduchotechnikou. Samozrejmosťou je použitie materiálov, ktoré sa jednoducho dezinfikujú. V jednej časti je senior a v druhej jeho návšteva. Ide o absolútne bezpečný a pohodlný spôsob, ako sa aj v období rôznych infekčných hrozieb stretávať so svojimi blízkymi v zariadeniach pre seniorov a neohroziť pritom ich zdravie.

Návštevný domček nezostane prázdny ani počas bezpečných a pokojných období, pretože ho bude možné využiť aj ako terapeutické priestory pre seniorov. Rovnako chceme, aby táto novinka bola povzbudením a inšpiráciou pre ostatné pobytové zariadenia sociálnych služieb pri hľadaní možností na zabezpečenie návštev v časoch pandemickej hrozby, ale aj v budúcnosti, keď by opäť hrozilo odlúčenie obyvateľov zariadení a ich blízkych.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Dni mesta Prešov - Koncert pre ľudí z prvej línie
Dni mesta Prešov sú tu! V PKO sa preto hral koncert pre doktorov a sestričky z prvej línie.
FOTO: Dni mesta Prešov - Koncert Kataríny Koščovej v PKO
Dňa 13.06.2021 sa odohral v poradí druhý koncert pre pracovníkov v prvej línií. V PKO sme si mohli vypočuť krásne melódie Kataríny Koščovej.
FOTO: Dni mesta Prešov - TÁSLER PUFO BAND
Dňa 15.06.2021 sa odohral predposledný koncert pre ľudí z prvej línie. Tentokrát nám poobedie prišli spríjemniť Tásler PUFO BAND.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.