PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/19709/v_zariadeni_pre_seniorov_harmonia_na_cemjate_uviedli_do_prevadzky_prototyp_navstevneho_domceka.html

V Zariadení pre seniorov Harmónia na Cemjate uviedli do prevádzky prototyp návštevného domčeka

Návštevný domček, ktorý je situovaný v areáli Zariadenia pre seniorov Harmónia na Cemjate umožní seniorom zostať v priamom kontakte so svojimi najbližšími aj v období pandémie. Objekt so špeciálnou konštrukciou je navrhnutý tak, aby boli návštevy bezpečné aj v čase zlej epidemiologickej situácie.

„Doba covidu“ nám ukázala ako veľmi sú zraniteľní obyvatelia pobytových zariadení sociálnych služieb. Hľadali sme možnosti ako zotrvať v kontakte prostredníctvom telekomunikačných zariadení, kývaním a pozdravmi na diaľku cez ploty a brány, odkazmi a spomienkovými predmetmi, ktoré bezpečne doručoval personál. Inštitútu aktívneho bývania v spolupráci s mestom Prešov preto prišiel s nápadom vytvoriť priestor, kde by sa mohli seniori bezpečne stretnúť s blízkymi aj v čase pandémie. Riešením je takzvaný návštevný domček, ktorý sa dá umiestniť takmer všade. Navrhli sme jeho koncept, vyriešili technické detaily, konzultovali s RÚVZ a ďalšími kompetentnými inštitúciami a dnes máme model, ktorý sme ako prototyp postavili a skúšobne umiestnili v Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov – Cemjata.

"Počas pandémie došlo k dlhodobému odlúčeniu členov rodín, ktoré mnohí seniori niesli veľmi ťažko. O to viac, že niektorí z nich sami ochoreli a museli bojovať s koronavírusom. Žiaľ boli aj takí, ktorí sa už neuzdravili a pre pandemické obmedzenia nemali šancu rozlúčiť sa v ťažkých chvíľach choroby so svojimi príbuznými. Nový návštevný domček seniorom umožní, aby zostali v kontakte s blízkymi napríklad aj v prípade bežnej chrípkovej epidémie, čo je veľmi dôležité, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Návštevný domček vznikol vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne, ktorá na jeho realizáciu prispela sumou 9 000 EUR a v konštruktívnej spolupráci so Zariadením pre seniorov Harmónia. Princíp fungovania domčeka spočíva v dvoch separátnych priestoroch predelených sklom a prepojených audiozariadením s kvalitnou vzduchotechnikou. Samozrejmosťou je použitie materiálov, ktoré sa jednoducho dezinfikujú. V jednej časti je senior a v druhej jeho návšteva. Ide o absolútne bezpečný a pohodlný spôsob, ako sa aj v období rôznych infekčných hrozieb stretávať so svojimi blízkymi v zariadeniach pre seniorov a neohroziť pritom ich zdravie.

Návštevný domček nezostane prázdny ani počas bezpečných a pokojných období, pretože ho bude možné využiť aj ako terapeutické priestory pre seniorov. Rovnako chceme, aby táto novinka bola povzbudením a inšpiráciou pre ostatné pobytové zariadenia sociálnych služieb pri hľadaní možností na zabezpečenie návštev v časoch pandemickej hrozby, ale aj v budúcnosti, keď by opäť hrozilo odlúčenie obyvateľov zariadení a ich blízkych.

 
26.5.2021 | Pridal: Redakcia PIS | Spoločnosť | čítané: 812 krát