Utorok, 27. júl 2021
Meniny má Božena | zajtra Krištof

5 najkrajších drevených kostolíkov v Prešovskom kraji

Drevené kostolíky, z ktorých mnohé zapísali aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, patria k tomu najvzácnejšiemu, čo naša krajina môže turistom ponúknuť. V priebehu niekoľkých storočí vyrástli po celom Slovensku. Vo veľmi hojnom počte ich nájdete v Prešovskom kraji. Pozrite si, ktoré patria k tým najkrajším.

Zdroj: Bigstock

Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove

Sakrálna stavba v malej obci Hervartov v Bardejovskom okrese je najstarším zachovaným dreveným kostolom na Slovensku. Postavili ho na prelome 15. a 16. storočia, presnejšie medzi rokmi 1499 a 1500. Kostol aj drevený plot okolo neho, ktorý ho skôr zdobí, než chráni, sú stále vo veľmi dobrom stave.

Reštaurovať už museli nádherné nástenné maľby v interiéri, ktorých farby postupom času blednú. Treba sa o ne ale starať, pretože patria k najvzácnejšej časti vnútra kostola. Vďaka bohatej výzdobe aj jedinečnej architektúre, ktorá nápadne pripomína dnešný tatranský profil, je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

 

Zdroj: Flickr - autor fotky Govisity / Tip na Trip / kosice.guide - Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove


Chrám sv. Michala Archanjela, Ladomirová

Súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO je aj gréckokatolícky chrám v obci Ladomirová v okrese Svidník. Stavba z roku 1742 je unikátna aj tým, že na ňu nepoužili jediný železný klinec. Kostol je trojdielny, trojpriestorový, s tromi cibuľovitými vežami, na ktorých stoja tri kríže. Na jeho južnej strane vyrástla samostatná zvonica, ktorá má tiež tri zvony.

Od postavenia ho niekoľkokrát zrekonštruovali. Najskôr to bolo potom, čo ho ho v 2. svetovej vojne zasiahol granát a následne cez búrku stará lipa. Granát poškodil aj barokový ikonostas. Päťradovú drevenú architektúru s ikonami svätcov vo vnútri, vďaka ktorej je interiér taký hodnotný, našťastie, nezničil celú.

Zdroj: Flickr - autor fotky Govisity / Tip na Trip / kosice.guide - Chrám sv. Michala Archanjela, Ladomirová


Kostol sv. Mikuláša, Zboj

Vzácnym ikonostasom sa pýši aj kostol sv. Mikuláša v obci Zboj, ktorá sa nachádza v okrese Snina . Postavený v rokokovom štýle patrí k našim najzachovalejším ikonostasom. Jedinečné sú aj jeho ikony zo 17. storočia.

Samotný gréckokatolícky chrám postavili v roku 1775. Nevšedný je tým, že už nestojí na pôvodnom mieste. Presťahovali ho, a dnes je súčasťou expozície Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch. Pozoruhodná je tiež jeho zrubová konštrukcia s kamenným základom a nádhernou členitou architektúrou.

Zdroj: Flickr - autor fotky Jeff Hart - Kostol sv. Mikuláša, Zboj


Chrám sv. Mikuláša, Bodružal

Ďalším z chrámov, ktorý zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je Cerkva sv. Mikuláša. Postavili ho v roku 1658, a tak patrí medzi najstaršie svojho druhu na Slovensku. Veľmi mu svedčí jeho bohato členená strecha pokrytá šindľom a tri zdobené cirkevné veže, ktoré symbolizujú Svätú Trojicu.

Kostol je „pohľadný“ aj vo vnútri. Jeho výzdoba hrá bielo-zlatými farbami a je barokového štýlu. Vzácnosťou chrámu sú nástenné maľby zachytávajúce výjavy z Biblie a tiež ikonostas. Ten sa môže popýšiť niekoľkými ikonami z konca 18. storočia. To všetko sa zachovalo len vďaka odvážnym obytaveľkám obce. Tie totiž vyniesli von granát, ktorý zasiahol kostol počas 2. svetovej vojny.

Zdroj: Flickr - autor fotky Govisity / Tip na Trip / kosice.guide - Chrám sv. Mikuláša, Bodružal


Kostol sv. Lukáša Evanjelistu, Brežany


Netypická architektúra svedčí aj kostolu v obci Brežany v prešovskom okrese. Vidno ju na jeho samostatne stojacej veži, ktorá nie je spojená so strešnou konštrukciou lode. Keď sa na ňu pozriete zo správneho uhla, bude sa vám zdať, že sa vznáša.

Chrám, na ktorom vidno výrazný vplyv gotickej rímskokatolíckej sakrálnej architektúry, je z roku 1727. To ho radí medzi najstaršie drevené kostoly na Slovensku. Napriek tomu je stále zachovalý, a najmä funčkný. Dodnes sa v ňom konajú sväté omše.

Ak sa jednej z nich zúčastníte, alebo si prídete pozrieť kostolík, zastavte sa aj pri jeho historickom cintoríne, kde sú hroby a kríže, ktoré majú aj viac ako 100 rokov. 

 

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Miro Jaroš v EKOPARKU
Miro Jaroš zavítal dňa 14.07.2021 do EKOPARKU, kde potešil všetky (ne)poslušné deti.
Pivný festival
Sme naozaj šťastní, že aj tento rok sa napriek existujúcim opatreniam otvoria brány Pivného festivalu. Od štvrtka 29. júla do nedele 22. augusta Vás pozývame do 4 SPORT Areálu (bývalý Jazdecký areál), kde si po roku opäť vychutnáte spoločnosť priateľov a známych, posedíte si pri výbornom pive a ochutnáte tradičné grilované a pečené špeciality.
HEX v Ľuboticiach pri Prešove aj s fanúšikmi na pódiu už tento piatok
Slovenská kapela HEX odohrá už tento piatok 16. júla v Ľuboticiach jediný letný koncert na východnom Slovensku. Východniari si užijú výber najväčších hitov kapely a na pódium sa dostanú aj samotní fanúšikovia.
S letom prichádza do Prešova aj ARTIS festival
K letu v Prešove už deväť rokov neodmysliteľne patrí aj festival komornej hudby ARTIS. Podujatie opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby, novinkou bude koncert hot jazzu a swingu. Medzi hosťami sa predstavia umelci ako Rafael Álvarez, ZWIEBEL QUARTET, Fats jazz band a mnohí ďalší.
Prázdninové potulky s kronikárom
Oživovanie historických centier miest poznávacími aktivitami s netradičným sprievodcom – hercom, ktorý je oblečený v historickom kostýme je pre návštevníkov miest veľmi zaujímavým a vyhľadávaným spestrením návštevy mesta.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2021
Za hradbami Hradu Šariš sa uskutočnil už deviaty ročník FNNH. Ide o unikátny festival zameraný na premietanie krátkych filmov. Neopakovateľnú atmosféru umocňuje premietanie na veľkoformátové plátno v priestoroch stredovekého hradného nádvoria pod otvoreným nebom.
Veľkošarišskí hasiči v sobotu súťažili, v nedeľu pomáhali pri povodni
Veľký Šariš v sobotu 10.júla hostil dobrovoľných hasičov z okolia. Dobrovoľné hasičské družstva (DHZ) bojovali vo Veľkom Šariši o Pohár primátora mesta druhýkrát. Veľký Šariš je Európskym mestečkom športu 2021. Na ďalší deň boli dobrovoľní hasiči pomáhať pri povodni.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.