Utorok, 27. júl 2021
Meniny má Božena | zajtra Krištof

Metamorfózy tradičnej kultúry v súčasnom umení Od ľudového rozprávania k one man show a Divadlo a tradičná kultúra

Záver mesiaca jún zameralo Divadlo Jonáša Záborského Prešov – útvar osvetovej činnosti na realizáciu projektu Metamorfózy tradičnej kultúry v súčasnom umení.

foto1.png

Hlavným partnerom podujatia bol Fond pre podporu umenia, ktorý ho aj finančne podporil. Jeho súčasťou boli aj tvorivé dielne Od ľudového rozprávania k one man show a Divadlo a tradičná kultúra. Prvé podujatie sa uskutočnilo 17.6.2021. Jeho náplňou bolo poukázať na spojitosti medzi vystúpeniami ľudových rozprávačov a súčasnými stand-up vystúpeniami, na ich prepojenie po stránke formálnej, výrazovej, ale aj obsahovej. Tvorivej dielne sa s veľkým záujmom zúčastnilo 15 študentov stredných škôl.
21. 6. 2021 sa uskutočnila druhá tvorivá dielňa, ktorá poukázala na možnosť prepojenia súčasnej alternatívnej amatérskej divadelnej tvorby s tradičnou ľudovou kultúrou, naznačila, ako sa dajú prvky ľudovej kultúry využiť v súčasnom amatérskom alternatívnom divadle. Počas stretnutia lektori inscenovali v mizanscénach texty ľudových ľúbostných piesní, ktoré boli spojené do divadelného celku. Keďže súčasťou divadelnej tvorby je aj kostýmovanie, boli použité náznakové kostými v podobe širokých sukní, ktoré vychádzali z krojového oblečenia. Ako rekvizity boli, ako tradičný prvok ľudovej kultúry, zakomponované plechové vedrá.
Výsledným produktom sa stal náčrt divadla poézie, ktoré rozpráva o večnej téme – láske mladých ľudí. Jeho aktérmi boli deti z prešovských základných škôl.
Veríme, že realizáciou podujatí sme aj v súčasnom, neľahkom covid období prispeli k tomu, aby sa amatérska kultúra naďalej rozvíjala.

foto3.png
IMG_20210617_105409986-2.jpg
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Miro Jaroš v EKOPARKU
Miro Jaroš zavítal dňa 14.07.2021 do EKOPARKU, kde potešil všetky (ne)poslušné deti.
Pivný festival
Sme naozaj šťastní, že aj tento rok sa napriek existujúcim opatreniam otvoria brány Pivného festivalu. Od štvrtka 29. júla do nedele 22. augusta Vás pozývame do 4 SPORT Areálu (bývalý Jazdecký areál), kde si po roku opäť vychutnáte spoločnosť priateľov a známych, posedíte si pri výbornom pive a ochutnáte tradičné grilované a pečené špeciality.
HEX v Ľuboticiach pri Prešove aj s fanúšikmi na pódiu už tento piatok
Slovenská kapela HEX odohrá už tento piatok 16. júla v Ľuboticiach jediný letný koncert na východnom Slovensku. Východniari si užijú výber najväčších hitov kapely a na pódium sa dostanú aj samotní fanúšikovia.
S letom prichádza do Prešova aj ARTIS festival
K letu v Prešove už deväť rokov neodmysliteľne patrí aj festival komornej hudby ARTIS. Podujatie opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby, novinkou bude koncert hot jazzu a swingu. Medzi hosťami sa predstavia umelci ako Rafael Álvarez, ZWIEBEL QUARTET, Fats jazz band a mnohí ďalší.
Prázdninové potulky s kronikárom
Oživovanie historických centier miest poznávacími aktivitami s netradičným sprievodcom – hercom, ktorý je oblečený v historickom kostýme je pre návštevníkov miest veľmi zaujímavým a vyhľadávaným spestrením návštevy mesta.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2021
Za hradbami Hradu Šariš sa uskutočnil už deviaty ročník FNNH. Ide o unikátny festival zameraný na premietanie krátkych filmov. Neopakovateľnú atmosféru umocňuje premietanie na veľkoformátové plátno v priestoroch stredovekého hradného nádvoria pod otvoreným nebom.
Veľkošarišskí hasiči v sobotu súťažili, v nedeľu pomáhali pri povodni
Veľký Šariš v sobotu 10.júla hostil dobrovoľných hasičov z okolia. Dobrovoľné hasičské družstva (DHZ) bojovali vo Veľkom Šariši o Pohár primátora mesta druhýkrát. Veľký Šariš je Európskym mestečkom športu 2021. Na ďalší deň boli dobrovoľní hasiči pomáhať pri povodni.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.