Štvrtok, 21. október 2021
Meniny má Uršuľa | zajtra Sergej

Mesto Prešov má svoj prvý verejný klavír

V centre Prešova pribudla zaujímavá novinka v podobe verejného klavíra, ktorý je umiestnený v podchode pred vstupom na nádvorie Čierneho orla. Okoloidúci si môžu na piane zahrať alebo sa pri ňom na chvíľu zastaviť a vypočuť si tóny hudby v podaní niekoho iného. Park kultúry a oddychu v Prešove chce aj takýmto spôsobom podporiť rozvoj kultúry v meste.

klavír 1.jpg

Obyvatelia a návštevníci Prešova si môžu po prvýkrát vyskúšať verejný klavír priamo v uliciach centra mesta. Ide o iniciatívu PKO Prešov, ktoré umiestnilo prvé prešovské verejné piano v podchode pri vstupe z Hlavnej ulice smerom na nádvorie Čierneho orla. Piano je síce staršie a vyžaduje si citlivý prístup, avšak zahrať si na ňom môžu amatérski hudobníci aj profesionáli. Cieľom tejto kultúrno-osvetovej iniciatívy je prispieť k rozvoju kultúry v Prešove a tiež priniesť „kultúrne trendy“, ktoré sú bežnou súčasťou moderných miest.

Verejný klavír bude voľne prístupný úplne pre každého až do 15.11.2021, avšak jeho zotrvanie na prešovskom námestí bude závisieť od počasia ako aj od prístupu verejnosti. Týmto spôsobom chceme postupne učiť obyvateľov mesta vážiť si „nechránené“ objekty, ktoré sa stávajú priamou súčasťou našich ulíc. Okoloidúcim i pianistom týmto dávame dôveru v kultúrne správanie voči hudobnému nástroju a jeho okoliu.

ooo

Hudba od nepamäti spestruje život ľudí, a to v rôznych oblastiach, a tiež prostredníctvom rôznych komunikačných kanálov. V súčasnosti sú tými najbežnejšími najmä moderné technické zariadenia, ktoré rýchlo a efektívne sprístupňujú ľuďom ich obľúbené skladby a ďalšie hudobné výstupy.

Mesto Prešov má svoj prvý verejný klavírHudba je rozhodne dôležitým aspektom ľudstva a má mnoho podôb. Aktuálne síce žijeme digitálnu – „online dobu“, avšak významnou a atraktívnou je stále i tzv. živá kultúra. Jej zaujímavou podobou je napríklad hudba pouličných umelcov. Tí sa prezentujú najmä svojím hlasom a vlastnými hudobnými nástrojmi. Jedným z trendov „streetového umenia“ je koncept verejných pián.

Možno ste už počuli o populárnej kultúrnej iniciatíve – Play Me, I’m Yours, ktorú zviditeľnil Luke Jerram, a to s cieľom vniesť viac interaktivity medzi ľudí na uliciach.

Z 15 pôvodných pián v Birminghame sa časom stalo vyše 1000 pián v mestách na celom svete. Tie sú často pestro pomaľované či inak zvláštne upravené, a tak pútajú pozornosť okoloidúcich a lákajú k hre pouličných umelcov i klavírnych amatérov. Niektorí prídu hrať, iní počúvajú rozmanité „klavírne tóny ulice“, no dôležité je, aby táto „novinka“ v pouličnom umení spríjemnila deň J.

V PKO dúfame, že nás občania za prípravu a realizáciu tohto konceptu v uliciach Prešova odmenia svojím ohľaduplným správaním. Získať totiž povolenia i samotný nástroj nebolo vôbec jednoduché. V tejto súvislosti ďakujeme najmä mestu Prešov a Krajskému pamiatkovému úradu v Prešove za pomoc a spoluprácu pri realizácii tohto projektu, a tiež ďakujeme za ústretovosť susedov DJZ a majiteľov budovy Savoy.

O svojich zážitkoch s pianom v podchode nám môžete dať vedieť na ≠pianovpresove

klavír 2.jpg
klavír 3.jpg
klavír 4.jpg
klavír 5.jpg
klavír 6.jpg
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov ocenilo najkrajšie predzáhradky, balkóny a okolia vchodov do bytových domov
V Prešove sme už po piatykrát ocenili najkrajšie predzáhradky, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
V Prešove sa už po 61. krát uskutoční Večerný beh
61. ročník Večerného behu Prešovom sa uskutoční v sobotu 25. septembra o 16.00 hod. na Hlavnej ulici. Príďte aj s deťmi zažiť kopec zábavy a radosti zo športu!
Herniam a kasínam v Prešove odzvonilo
V oblasti kasín a herní došlo pred rokom k výraznej zmene, ktorá upravila, respektíve zvýšila právomoci miest a obcí pri regulácii tohto odvetvia zábavy. Už takmer rok môžu miestne samosprávy obmedziť hranie na svojom území bez potreby zbierania petičných podpisov. V súčasnosti na to stačí len schválené všeobecno-záväzné nariadenie. Cestou regulácie hazardu sa vybrali aj v Prešove, kde je od januára tohto roka v platnosti limitujúce nariadenie.
Poznáme mená najlepších športovcov roka 2020
Galavečer Športovec roka napísal svoju jubilejnú kapitolu. Už po 60. krát boli ocenení najlepší športovci, ktorí v uplynulom roku reprezentovali a zviditeľňovali naše mesto doma i v zahraničí. Do siene slávy prešovského športu pribudli ďalšie dve výnimočné mená.
Zimný štadión je kompletne pripravený na štart hokejovej extraligy
Prešovský zimný štadión je opäť prístupný pre divákov. Pred prvým extraligovým zápasom tu pribudlo 3505 nových sedadiel a ďalšie technologické prvky, vďaka ktorým sa štadión premenil na moderný hokejový stánok.
Sekčovčania namaľujú Mural, vystúpia aj Diridonky
Na StreetART fest Sekčov sa v sobotu 25.9.2021 stretnú umelci a miestni obyvatelia, aby spoločne skrášlili prostredie, v ktorom žijú.
Farba prešovského okresu v rámci Covid Automatu sa môže už čoskoro znížiť o jeden stupeň
V Prešovskom okrese je aktuálne 63,5% plne zaočkovaných ľudí vo veku nad 50 rokov. Pri dosiahnutí 65%-nej hranice sa stupeň rizikovosti v okrese zníži o jeden stupeň smerom nadol.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK