Štvrtok, 21. október 2021
Meniny má Uršuľa | zajtra Sergej

Literárnu jeseň odštartuje Prešov číta rád

Prešov – Cestopisy, poézia, popkultúra, autori a literárni nadšenci sa po roku opäť stretnú v metropole Šariša. Šestnásty ročník festivalu čítania organizuje Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove. Tri festivalové dni sľubujú nabitý program plný domácich aj zahraničných hostí.

Prešov číta rád 1.jpg

Letné dni pomaly doznievajú a o slovo sa hlási pestrofarebná jeseň. Fanúšikovia čítania si koniec septembra spájajú s tradičným festivalom Prešov číta rád. „Literárnu jeseň na Slovensku odštartujeme 22. – 24. septembra v Prešove. Napriek prognózam, ktoré sa aktuálne šíria verejnosťou, sme sa rozhodli festival nevynechať ani v roku 2021. Veríme, že pandemická situácia nám plány nenaruší a my sa spolu budeme môcť stretnúť pri besedách o dobrej, pútavej literatúre, “ zdôraznila Iveta Hurná, riaditeľka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove. Podľa jej slov je program festivalu naplánovaný tak, aby vedeli promptne reagovať na rôzne situácie. Ďalej vysvetlila: „Všetky besedy budú situované na jednotlivých oddeleniach alebo sídliskových pobočkách knižnice, kde sa čitatelia i priaznivci literatúry stretnú s hosťami osobne. Pre prípad, že sa pandemická situácia prestane vyvíjať priaznivo, vyberieme sa za žiakmi na ich základné a stredné školy, rovnako ako v minulom ročníku.“ Riaditeľka regionálnej knižnice s krajskou pôsobnosťou upresnila, že v najhoršom prípade budú vysielať besedy naživo prostredníctvom dostupných internetových platforiem.

Knižnica prinesie bohatý program
Literárny festival začne posledný septembrový týždeň. Doobeda sa jednotliví hostia stretnú so žiakmi základných, stredných škôl, no i gymnázií. „Cieľom našich besied a festivalu vôbec, je predstaviť mladej generácii čitateľov nielen spisovateľov, ale aj šedé eminencie literatúry. Napríklad vydavateľov, editorov, prekladateľov, ktorí stoja pri zrode knihy, no ich mená či náplň práce ostáva často skrytá pohľadom čitateľskej obce, “ priblížila Tatiana Hudačková z Projektového a marketingového oddelenia knižnice. Jedným dychom dodala: „Tento rok sme sa rozhodli zamerať na publicistov a cestovateľov píšucich o svojich zážitkoch z rôznych kútov Zeme. Príbehy, ktoré publiku rozprávajú sú často vtipné i príjemné, no inokedy majú horko-sladkú príchuť, ba dokonca sa pohybujú na hrane života.“ V zozname hostí Prešov číta rad 2021 nájdete aj predstaviteľov poézie a popkultúry, ktorá si postupne vydobýva svoje ustálené miesto v slovenskej spoločnosti. Súčasťou sprievodného programu bude aj vernisáž ilustrácii Juraja Vačka a odovzdávanie ocenení Kniha roka PSK 2020.

Večer nielen o cestovaní
Tri dni pútavých besied knižnica prinesie nielen na školy. „Pripravený je aj program pre verejnosť. Festival odštartuje v stredu 22. septembra Publicisticko-cestovateľským večerom, “ informovala Hudačková. Hosťami besedy bude napríklad sinologička Dominika Sakmárová, autorka a blogerka, ktorá vydala úspešný knižný titul Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre. Svoje skúsenosti s cestovaním priblíži publicista, vydavateľ a dramaturg z Brna Petr Minařík. „Veľmi nás teší, že na Publicisticko-cestovateľský večer prijali pozvanie aj dvaja hostia z Poľska. Konkrétne novinár, prekladateľ, bývalý diplomat Tomasz Grabiński a spisovateľka a reportérka Katarzyna Boni laureátka niekoľkých významných ocenení za knihu Gambare! Wokshopy smrti. Svoju tvorbu príde do Prešova predstaviť cestou do Berlína, kde si prevezme prestížne novinárske ocenenie European Press Prize 2020, “ priblížila hostí večera pracovníčka marketingového oddelenia knižnice.

U nás lepšie ako doma...
Počas troch festivalových dní nemôže chýbať ani literárna talkshow pod taktovkou moderátora Slovenského rozhlasu a propagátora literatúry Dada Nagya. „Na doskách Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove moderátor aj tento rok privíta a vyspovedá hostí Prešov číta rád 2021, “ uviedla riaditeľka knižnice Iveta Hurná. Večerom bude sprevádzať hudobná skupina Hrdza. Pomyselnou bodkou za 16. ročníkom festivalu bude verejná beseda s kultúrnym publicistom, autorom jedinečných cestopisov po Česku a blízkom zahraničí, Jiřím Peňásom z Českej republiky. „Sme hrdí, že už 16 rokov môžeme prinášať do metropoly Šariša kvalitnú slovenskú a svetovú literatúru. Vďačíme za to aj finančnej podpore hlavného partnera projektu Fondu na podporu umenia a mestu Prešov, “ uzatvára riaditeľka knižnice.

V rámci programu sa tento rok môžete tešiť i na scenáristu a spoluautora komiksového románu Štefánik Michala Baláža, zakladateľa slovenskej Slam Poetry Tomáša Straku, spisovateľku pre malých ale aj veľkých Petru Nagyovú-Džerengovú, Rastislava Puchalu, laureáta ceny Kniha roka Prešovského samosprávneho kraja 2020. Okrem iného sa môžete stretnúť s Evou Prchalovou, Veronikou Dianiškovou, Lenou Riečanskou, Evou Urbanovou, Jánom Gavurom, Petrom Milčákom, Mariánom Andričíkom i propagátorom čítania Tiborom Hujdičom. V zozname hostí programu nájdete tiež meno ilustrátora a grafického dizajnéra Juraja Vačka a šéfredaktorky popkultúrnych portálov Multiverzum a Fantasy knihy Evy Piarovej.

Všetky dôležité informácie o 16. ročníku festivalu Prešov číta rád nájdete na stránke knižnice a jej sociálnych sieťach.

Program PČR.jpg
PCR 3.JPG
PCR 4.jpg
PCR 5.jpg
Mohlo by Vás zaujímať
Kniha roka PSK 2020
PREŠOV – Štvrtý ročník literárnej súťaže o najlepšie knižné tituly Prešovského samosprávneho kraja je už minulosťou. Mená víťazov organizátori vyhlásili počas festivalu Prešov číta rád.
Prešovský kraj vítal počas leta najmä domácich návštevníkov
Pod návštevnosť Prešovského kraja sa v prvom polroku opäť podpísala pandémia. Podľa predbežných štatistík dopadla letná sezóna dobre. Najväčšiu zásluhu na tom majú domáci turisti. Krivka návštevnosti kopíruje intenzitu šírenia ochorenia COVID – 19 a s ním súvisiacich pandemických opatrení.
Nový film Petra Kerekesa Cenzorka zakončí v kine Scala festival POCITY
Nový film režiséra Petra Kerekesa, ocenený na prestížnom festivale v Benátkach, Cenzorka vstupuje do slovenských kín už od 14. októbra 2021. Divákom prešovského filmového festivalu POCITY sa predstaví spolu s predfilmom – krátkym animovaným dokumentom Bolo raz jedno more... režisérky Joanny Kozuch deň predtým, v stredu 13.10. v kine Scala. Film osobne uvedú režisér Peter Kerekes a hlavná predstaviteľka Irina Kirjazeva.
Dielo mesiaca október 2021
Stanislav Balko: Sochár a model, 1985 olej, sololit, 72 x 60 cm, O 955, v strede dole: S. Balko 85 Foto: Miloš Kolčák Zbierkový fond ŠG v Prešove
Aj v Prešovskom kraji sa diali dobré skutky
Prešovské dobrovoľnícke centrum spoluorganizovalo už 13. ročník národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva, ktorý sa konal od 16. do 22. septembra 2021. Desiatky organizácií z Prešovského kraja aj tento rok otvorili množstvo jednorazových dobrovoľníckych príležitostí, vďaka ktorým si mohol ktokoľvek na Slovensku vyskúšať, aké je to byť dobrovoľníkom. Do Týždňa dobrovoľníctva 2021 sa v Prešovskom kraji zapojilo celkovo 505 účastníkov.
Vo štvrtok sa začína filmový festival Pocity. Do Prešova prinesie oceňované snímky zo svetových festivalov
V poradí 12. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie precízny výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami, ale aj ďalšími formami umenia. Festival sa bude konať od 7. do 13. októbra v Kine Scala, v Cinemaxe Novum, v sklade hudby Stromoradie či v kaviarni Christiania.
Cyklochodník na Domaši chcú zreálniť, žiadajú naň financie z najnovšej výzvy MIRRI SR
Cyklistický chodník, ktorý má spojiť dve rekreačné oblasti na Domaši, konkrétne Dobrú a Tíšavu, chcú zreálniť. Obec Kvakovce preto na jeho realizáciu žiada dotáciu z najnovšej výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK