Štvrtok, 21. október 2021
Meniny má Uršuľa | zajtra Sergej

Skrytá sila papiera, tajomstvo svetla a farieb, bláznivé ilúzie. Nadané deti experimentovali.

Školáci zo Súkromnej základnej školy DSA v Prešove sa stretávajú v Klube nadaných detí. Jedno zo septembrových stretnutí venovali experimentom. Boli úžasné!

KND 5.JPG

Nielen realizácia pokusu, ale aj jeho zdôvodnenie

Objaviť skrytú silu papiera, spoznať tajomstvo svetla a farieb, či preskúmať svet úžasných optických efektov sa podarilo nadaným školákom z Klubu nadaných detí Prešov na Súkromnej základnej škole DSA. Stretnutie zamerané na experimenty bolo zaujímavé a zároveň obohacujúce. „Pokusy“ si spoločne vyskúšali a zároveň zdôvodnili. Otázka „Prečo je to tak?“ bola úspešne zodpovedaná.

Pútavé dejiny papiera

Egypt sa spája s dejinami výroby papiera. Nepochybne práve tam zaznamenávali myšlienky na upravovaný bambus (lyko). Papyrus - podľa rastliny Gyperus papyrus - neskôr nahradil pergamen, a potom sa papierovou veľmocou stala Čína. Pozadu neostalo ani Slovensko, kde s dovozom papiera začali v 14. storočí, a to až z Talianska. Od vzniku prvej ručnej papierne na Slovensku po zánik ručnej výroby v druhej polovici 19. storočia prešlo viac ako 400 rokov. Ručná výroba bola rozšírená najmä na východnom Slovensku. Základnou surovinou na výrobu papiera boli handry. Neskôr slama, ale aj osie hniezda. Kým vo svete sú ručné papierne považované za kultúrne dedičstvo, na Slovensku sa z pôvodných papierní nezachovala ani jedna. K papieru ešte jedna zaujímavosť: v roku 1870 vyšlo prvé papierové vydanie New York Times.

Papier nezložiteľný, neroztrhateľný, nezlomný

Silu papiera spoznali nadané deti prostredníctvom niekoľkých pokusov. Prvým bolo jeho skladanie. Papier sa prekladá ľahko. Prehýbaním môžeme urobiť niekoľkovrstvový tvar, až kým už nie je možné vytvoriť ďalšiu vrstvu. Prekvapenie však príde pri siedmom preložení hárku. Vtedy s papierom viac nepohnete. Silu papiera si školáci overili tiež pri pokuse s jeho trhaním, ktoré je takmer nemožné. Vyskúšajte uchopiť papier oboma rukami za jednotlivé strany a roztrhajte v strede. O tom, že papier je „silný spoločník“, získali deti ďalší dôkaz tretím pokusom, tentoraz s papierovými rúrkami. Stačí ich položiť pod tácku, na ktorú nadaní postupne umiestnili množstvo kníh. Papierové rúrky uniesli presne 24 kníh, čo bolo približne 13 kilogramov. A to aj po odobratí väčšiny papierových „stĺpov“.

Svet bez farieb by bol nudný

Nasledujúcou kapitolou v experimentovaní boli záhady svetla. Deti objavili, že biele svetlo je v skutočnosti tvorené mnohými úžasnými farbami. Naučili sa ich kombinovať a deliť. A to všetko iba za pomoci farebného disku, farebných dielikov a rukoväte. Zostrojili otáčacie farebné koliesko a kombinovali farby rôznych vlnových dĺžok. Premiešané farby tvorili takisto rôzne odtiene. Pri zmiešaní šiestich čistých farieb vytvorili výslednú farbu, ktorou bola biela.
Tajomstvo optických ilúzií spoznali návštevníci Klubu nadaných detí pomocou úžasných trikov s farbou a svetlom. Netradičnou pomôckou sa stal disk z piatich kariet, ktorými vytvorili točiacu ilúziu. Rovnako zaujímavé boli kolísajúce obrázky (10 kariet s obrázkami). Obrázky v rôznych polohách a s použitím rôznych farieb a pozadia vytvorili ilúzie, ktoré oklamú aj najmúdrejších. Medzi najznámejšie ilúzie patria dva znaky rovnakej veľkosti, kde jeden je na hornej strane stránky a druhý na spodnej strane. Kartami zaiste zamieša i pridanie pozadia, napríklad cesty. Vyskúšajte!

KND 1.JPG
KND 2.JPG
KND 3.JPG
KND 4.JPG
KND 6.JPG
KND 7.JPG
KND 8.JPG
KND 9.JPG
KND 10.JPG
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovská univerzita otvorila nový akademický rok slávnostným podujatím
Prešov, 21. september 2021 – Prešovská univerzita v Prešove (PU) dnes oficiálne otvorila v poradí 25. akademický rok. Vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu sa slávnostné zhromaždenie konalo v Divadle Jonáša Záborského len za prítomnosti zaočkovaných osôb.
Cześć, Prešov! Začal 6. ročník obľúbených Poľských dní
Prešov, 6. 10. 2021 – Mesiac október je na Filozofickej fakulte (FF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) aj v meste Prešov už tradične spojený s Poľskými dňami. Tohto roku sa koná v poradí šiesty ročník, ktorý začína dnes 6. októbra a vyvrcholí 28. októbra koncertom pri príležitosti ukončenia výstavy Sv. Ján Pavol II.
Žiaci ZŠ Československej armády sa učia v špecializovaných učebniach
Mesto Prešov vďaka podpore Európskej únie postupne skvalitňuje vyučovací proces v základných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Žiakom a učiteľom v ZŠ Československej armády už robia radosť nové špecializované učebne.
Prešovská univerzita udelila čestný titul apoštolskému nunciovi na Slovensku Mons. Ottonellovi
Prešov, 19. 10. 2021 – Do zoznamu významných osobností Prešovskej univerzity v Prešove (PU), nosiacich jej čestný titul doctor honoris causa sa dnes oficiálne zaradil doktor teológie J. E. Mons. Giacomo Guido Ottonello, apoštolský nuncius na Slovensku.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK