Štvrtok, 21. október 2021
Meniny má Uršuľa | zajtra Sergej

Vo štvrtok sa začína filmový festival Pocity. Do Prešova prinesie oceňované snímky zo svetových festivalov

V poradí 12. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie precízny výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami, ale aj ďalšími formami umenia. Festival sa bude konať od 7. do 13. októbra v Kine Scala, v Cinemaxe Novum, v sklade hudby Stromoradie či v kaviarni Christiania.

Tohtoročný výber filmov je rozdelený do štyroch sekcií: Naše Pocity, Pocity zo sveta, Pocity susedov: Poľsko a Pocity deťom.

V sekcii Naše pocity predstavia dva nové slovenské filmy aj ich tvorcovia. Po svetovom úspechu z Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, príde režisér Peter Kerekes osobne uviesť svoj najnovší hraný film Cenzorka, za ktorý spolu s Ivanom Ostrochovským získali cenu za nelepší scenár. Diváci sa môžu tešiť aj na hlavnú predstaviteľku filmu Irynu Kryazevu. Dokumentárny film Architekt drsnej poetiky, ktorý príde do Prešova predstaviť režisér Ladislav Kaboš a producentka Darina Smržová prináša príbeh slovenského rodáka, karpatského Nemca Hansa Broosa z Veľkej Lomnice, ktorého architektonické dielo zanechalo v Brazílii nezmazateľnú stopu.

Pocity zo sveta prinášajú lákavý prierez filmov uvedených na rôznych svetových festivaloch. Diváci tak uvidia ľahkú, ale inteligentnú francúzsku komédiu Prípitok či satirický príbeh nešťastnej učiteľky, ktorej súkromné domáce video uniklo na verejnosť vo filme Smolný pich aneb pitomý porno. Režisér Radu Jude, vždy pripravený na inovatívne filmové experimenty, vytvoril z tejto konštelácie inteligentný satirický triptych s nonšalantne presnou kamerou a manickým humorom v strese každodenného života v uliciach Bukurešti. Film si odniesol hlavnú cenu na festivale Berlinale. Okrem toho sa diváci môžu tešiť aj na obľúbeného herca Jude Lawa vo filme Klietka, na drámu s Anthony Hopkinsom Otec, ktorá je triezvym, realistickým rodinným príbehom. Bez sentimentu vykresľuje emočne intenzívny pohľad na svet očami človeka, ktorý trpí demenciou. Americká nezávislá filmárka Kelly Reichardt vo svojom krehkom antiwesterne o mužskom priateľstve, Prvá krava, vykresľuje autentický portrét drsného života na začiatku devätnásteho storočia na americkom severozápade. Film sa umiestnil na popredných priečkach mnohých českých i zahraničných výročných rebríčkov. Neobyčajne pôsobivý je aj čiernobiely film Gunda ruského dokumentaristu Viktora Kossakovského, v ktorom hrá hlavnú úlohu prasa, jednonohá sliepka a stádo kráv. Film prináša úplne nový, vizuálne a zvukovo pohlcujúci zážitok a posúva hranice toho, čo dokáže kinematografia sprostredkovať. Veľkým festivalovým lákadlom sú filmy Anette od francúzskeho provokatéra Leosa Caraxa a nervydrásajúci zážitok budú mať diváci z nekompromisného a zároveň hlboko ľudského filmu Quo vadis, Aida? od režisérky Jasmily Žbanić, ktorý zobrazuje masaker v Srebrenici z úplne iného pohľadu.

Pocity susedov sa tento rok zamerajú na Poľsko a prinesú dva filmy, ktoré sa na Slovensku ešte nepremietali - komornú drámu Zhnité uši a neuveriteľný príbeh 25 rokov neviny, nakrútený podľa skutočného justičného omylu. Príbeh Tomasza Komendu, ktorý bol za znásilnenie a brutálnu vraždu mladého dievčaťa neprávom odsúdený na 25 rokov tvrdého väzenia. Jeho nevina bola dokázaná až po 18 rokoch, keď sa na slobodu dostal vďaka neúprosnej práci niekoľkých vyšetrovateľov, ktorí po rokoch objavili v prípade nezrovnalosti a nechali prípad znovu otvoriť, aj napriek tomu, že museli preukázať chyby svojich kolegov.
V sekcii Pocity deťom sa mladší diváci môžu tešiť na krásny animovaný film z francúzskej produkcie Princova cesta.

Mohlo by Vás zaujímať
Kniha roka PSK 2020
PREŠOV – Štvrtý ročník literárnej súťaže o najlepšie knižné tituly Prešovského samosprávneho kraja je už minulosťou. Mená víťazov organizátori vyhlásili počas festivalu Prešov číta rád.
Prešovský kraj vítal počas leta najmä domácich návštevníkov
Pod návštevnosť Prešovského kraja sa v prvom polroku opäť podpísala pandémia. Podľa predbežných štatistík dopadla letná sezóna dobre. Najväčšiu zásluhu na tom majú domáci turisti. Krivka návštevnosti kopíruje intenzitu šírenia ochorenia COVID – 19 a s ním súvisiacich pandemických opatrení.
Nový film Petra Kerekesa Cenzorka zakončí v kine Scala festival POCITY
Nový film režiséra Petra Kerekesa, ocenený na prestížnom festivale v Benátkach, Cenzorka vstupuje do slovenských kín už od 14. októbra 2021. Divákom prešovského filmového festivalu POCITY sa predstaví spolu s predfilmom – krátkym animovaným dokumentom Bolo raz jedno more... režisérky Joanny Kozuch deň predtým, v stredu 13.10. v kine Scala. Film osobne uvedú režisér Peter Kerekes a hlavná predstaviteľka Irina Kirjazeva.
Dielo mesiaca október 2021
Stanislav Balko: Sochár a model, 1985 olej, sololit, 72 x 60 cm, O 955, v strede dole: S. Balko 85 Foto: Miloš Kolčák Zbierkový fond ŠG v Prešove
Aj v Prešovskom kraji sa diali dobré skutky
Prešovské dobrovoľnícke centrum spoluorganizovalo už 13. ročník národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva, ktorý sa konal od 16. do 22. septembra 2021. Desiatky organizácií z Prešovského kraja aj tento rok otvorili množstvo jednorazových dobrovoľníckych príležitostí, vďaka ktorým si mohol ktokoľvek na Slovensku vyskúšať, aké je to byť dobrovoľníkom. Do Týždňa dobrovoľníctva 2021 sa v Prešovskom kraji zapojilo celkovo 505 účastníkov.
Cyklochodník na Domaši chcú zreálniť, žiadajú naň financie z najnovšej výzvy MIRRI SR
Cyklistický chodník, ktorý má spojiť dve rekreačné oblasti na Domaši, konkrétne Dobrú a Tíšavu, chcú zreálniť. Obec Kvakovce preto na jeho realizáciu žiada dotáciu z najnovšej výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Poľské dni v Caraffke predstavujú stroje, grotesku a absurdný humor
Mesto Prešov v spolupráci s PKO Prešov a Mestskou galériou Caraffka vás srdečne pozývajú na vernisáž výstavy Lemov bestiár podľa Daniela Mróza v piatok 15. októbra 2021 o 17:00 hod.v Mestskej galérii Caraffka v Prešove.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK