PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/19909/ziacka_zs_smeralova_v_presove_je_majsterkou_sveta_v_disco_dance.html

Žiačka ZŠ Šmeralova v Prešove je majsterkou sveta v disco dance

Šikovná siedmačka Nelli Benková zo ZŠ Šmeralova v Prešove zbiera ocenenia na domácich i medzinárodných súťažiach v tanci.

Nelli Benková má dvanásť rokov a je žiačkou 7. B triedy na ZŠ Šmeralova 25 v Prešove. Nedávno sa vrátila zo svetového pohára organizácie IDO (International Dance Organization) v discodance a IDO Majstrovstiev sveta v street dance, ktoré sa uskutočnili v Taliansku v októbri 2021.

Je čerstvou víťazkou svetového pohára v disco dance, a to hneď v 2 kategóriách, sólo a duo v detskej vekovej kategórii, druhou IDO vicemajsterkou sveta v street dance duo a skupina v juniorskej vekovej kategórii a aktuálnou držiteľkou troch titulov Majsterky Slovenska - v disco dance sólo detská veková kategória, v street dance junior duo a street dance junior skupina (7 tanečníkov) pre rok 2021, ktoré získala v Bratislave v septembri a novembri 2021.

Nelli športovala už od útleho veku. Už ako dvojročná tancovala pred televíziou a ako štvorročná videla prvýkrát vystúpenie tanečného a športového klubu Grimmy Prešov. V tom momente zatúžila tancovať s nimi. A hoci ju rodičia naučili plávať, lyžovať a hrať tenis, vybrala si športový tanec. Do klubu Grimmy ju priviedla jej mama, Eva Benková, ktorá sama tancovala od malička a stále súťažne tancuje v klube Grimmy Prešov. Okrem rodičov ju v tanci podporujú všetci ostatní členovia rodiny.

Nelli sa stala členkou tanečnej umeleckej školy Grimmy v roku 2015, keď mala šesť rokov. Pre jej hlavný tanečný štýl disco dance sa rozhodla sama potom, čo videla tento štýl práve na vystúpení Grimmy. O štýle, ktorému sa venuje, povedala Nelli toto: “Disco dance je veľmi náročný športový tanec, pretože musíte ovládať prvky modernej, či športovej gymnastiky, baletu, aj akrobacie, a zároveň ladne tancovať, ale mne sa veľmi páči.“ Pre Nelli sú hudba a tanec prostriedok ako relaxovať, ako vyjadrovať pocity prostredníctvom pohybov. „Keď tancujem, ocitám sa v inom svete, kde vnímam iba hudbu a kroky“, povedala Nelli. V súčasnosti sa venuje aj street dance.

Nelli má na svojom konte množstvo ďalších domácich aj medzinárodných úspechov a titulov. Nellkiným najväčším úspechom spolu s jej kamarátmi tanečníkmi v streetdance je titul IDO Majsterky sveta, Európy aj Slovenska v jednej sezóne, v roku 2019 (boli to posledné medzinárodné súťaže pred Covidom) v detskej kategórii duo a skupina. V tom istom roku sa jej podarilo prebojovať do finále a získať 6. miesto na IDO Majstrovstvách Európy v Taliansku v detskej kategórii disco dance duo. Spolu s kamoškami z Grimmy je aj Majsterkou Slovenska, Európy a druhou vicemajsterkou sveta v disco dance show v kategórii detská skupina.

Nelli trénuje takmer každý deň, v priestoroch klubu Grimmy Prešov, ale aj doma. Jej hlavnou trénerkou v disco dance je Zuzana Petruščáková, v street dance Nataša Cápová (obidve bývalé tanečníčky Grimmy), hlavným trénerom baletu je Vladimír Klement. Niektorí tréneri boli pri jej začiatkoch, napríklad Katarína Fabianová. Autormi úspešných choreografií sú tréneri Grimmy a majiteľka Grimmy - Ingrid Fabianová.

Napriek veľkým úspechom si Nelli najviac užíva radosť z tancovania a pohybu, kamarátov a priateľstvá, ktoré si našla v Grimmy aj v iných kluboch, možnosť cestovať po svete a vďaka tancu spoznávať nové krajiny. V Grimmy majú totiž tanečníci heslo, že tancujú pre radosť a nie pre medaily.

 
9.12.2021 | Autor: Mesto Prešov, ZŠ Šmelárova | Šport | čítané: 1412 krát