Streda, 26. január 2022
Meniny má Tamara | zajtra Bohuš

Na zdieľaných kolobežkách a bicykloch v Prešove ľudia prejazdili takmer 300 tisíc kilometrov

Zdieľané elektrokolobežky a bicykle sa v Prešove tešia veľkej obľube zo strany verejnosti. V priebehu roka 2021 ich využilo viac ako 15-tisíc ľudí v celom meste. Väčšina obyvateľov využívala kolobežky na vnútromestský pohyb medzi miestami obchodu a zábavy. Priemerná dĺžka jázd bola do 3 kilometrov.

S iniciatívou podpory rozšírenia ekologických foriem dopravy prišla prešovská radnica začiatkom roka 2020. Cieľom bolo zvýšiť mobilitu, znížiť produkciu škodlivých emisií a podporiť Prešovčanov vo využívaní alternatívnych možností prepravy. Prvých 164 zdieľaných elektrických kolobežiek začalo jazdiť po uliciach Prešova v júli 2020. Presne o rok neskôr v meste pribudla aj služba zdieľaných bicyklov.

Verejnosť si zdieľané kolobežky a bicykle rýchlo obľúbila. Jazda na nich totiž nie je iba ekologická ale aj pohodlná a cenovo dostupná. Zapožičanie kolobežiek funguje pomocou mobilnej aplikácie Bolt a zapožičanie bicyklov pomocou mobilnej aplikácie ANTIK SmartWay.

Na zdieľaných kolobežkách a bicykloch v Prešove ľudia prejazdili takmer 300 tisíc kilometrovV roku 2021 bolo v meste Prešov v prevádzke 350 zdieľaných elektrických kolobežiek, na ktorých sa odviezlo 14.500 ľudí. Celkovo bolo zrealizovaných vyše 100.000 jázd a prejazdených 270.000 km, čo sa rovná približne 250-tim okruhom okolo Slovenska. Priemerná rýchlosť jazdy na kolobežke bola 11,6 km/h. Najviac boli kolobežky vyhľadávané v centre mesta, v okolí železničnej a autobusovej stanice a pri nákupnom centre na sídlisku Sekčov.  Väčšina obyvateľov využívala kolobežky pri dochádzaní do práce, do obchodných centier či s cieľom návštevy historických pamiatok v centre Prešova. Kolobežky Bolt v roku 2021 zamedzili úniku až 24,5 ton emisií CO2 do ovzdušia v meste Prešov.

Na zdieľaných kolobežkách a bicykloch v Prešove ľudia prejazdili takmer 300 tisíc kilometrovSvojich užívateľov si v krátkom čase získali aj zdieľané bicykle, pričom táto služba v Prešove odštartovala len v júli tohto roka. Do novembra bolo zrealizovaných 8.836 jázd, pričom celková prejazdená vzdialenosť bola viac ako 16.000 kilometrov. Priemerná jazda trvala necelých 12 minút, pričom priemerná vzdialenosť predstavovala takmer 2 kilometre. Prešovčania prejazdili na zdieľaných bicykloch v roku 2021 celkovo viac ako 1744 hodín, pričom službu využilo takmer 800 unikátnych užívateľov.

Mesto Prešov plánuje v spolupráci so súkromnými spoločnosťami ponúkať zdieľané kolobežky a bicykle aj v roku 2022.


Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov ruší vjazd zásobovacích vozidiel na pešiu zónu
Zásobovanie predajní a prevádzok na Hlavnej ulici a priľahlých uliciach prebieha od 7.12.2021 už iba z asfaltovej cesty. Dôvodom je zrušenie vjazdu áut na pešiu zónu s porfýrovou dlažbou. Zmeny sa dotknú všetkých vozidiel.
Prešovská MHD prejde od pondelka na školský režim
Premávka spojov MHD v Prešove sa od pondelka 10. januára 2022 vracia späť na školský režim. Výnimkou sú trolejbusové linky 4, 8 a 38, ktoré budú naďalej premávať podľa cestovného poriadku platného pre prázdninový pracovný deň.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK