Pondelok, 14. október 2019
Meniny má Boris | zajtra Terézia

Postihnutí občania musia o bezplatné cestovanie požiadať

Od začiatku júla eviduje Mestský úrad v Prešove 866 žiadostí zdravotne ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) osôb o bezplatné využívanie liniek Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP).

Až do februára mohol linky MHD využívať bezplatne každý držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, uznesením mestského zastupiteľstva táto možnosť ostala iba vozíčkárom a nevidiacim so sprievodom. Ostatní držitelia preukazu môžu cestovať s 50-percentnou zľavou. „Od začiatku roka štát prestal dotovať verejnú dopravu a táto povinnosť prešla na mesto, ktoré vykrýva straty na preukazoch. Pri kontrole sme zistili, že tieto preukazy sú ľaho falšovateľné a doplácali sme aj na ľudí, ktorí nie su z Prešova,“ vysvetlil dôvody tohto kroku primátor Milan Benč.

Toto rozhodnutie narazilo na vlnu kritiky zo strany postihnutých občanov a na Mestskom úrade (MsÚ) sa preto rozhodli prijať uznesenie, vďaka ktorému môžu bezplatne cestovať aj držitelia preukazu ŤZP. Musia ale splniť predpísané podmienky. „Držiteľ preukazu musí vypísať formulár žiadosti a podať ho na na náš odbor. Zľava môže byť priznaná iba občanom Prešova, ktorých príjem nesmie byť vyšší ako dvojnásobok životného minima. Ak ho presahuje minimálne, posudzujeme celkovú situáciu občana,“ informovala vedúca odboru bytového, sociálneho a zdravotníctva Anna Hrustičová. Od júla z 5558 evidovaných držiteľov preukazov ŤZP požiadalo o bezplatné cestovanie iba 866 z nich. Žiadosť je pritom možné podať kedykoľvek počas celého roka. Po uznaní nároku dostane občan čipovú kartu DPMP s platnosťou na jeden rok. „Po tomto období budeme žiadosti občanov opäť prehodnocovať,“ spresnila A. Hrustičová.
Ivan Kriššák

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Prešovské Trhy
Fotoreport Z Prešovských Trhov, presne zo 14.09.2019. Trhy pokračujú aj dnes!
Vyhlásenie vedenia mesta Prešov k obnove štadiónov
Šport v meste Prešov má dlhoročnú kontinuálnu tradíciu, ktorú si vážime a našou snahou je na ňu nadviazať aj v súčasnosti a ďalej ju rozvíjať.
FOTO: Za Slušné Slovensko
Je to 19 mesiacov po vražde. No my nesmieme zabudnúť. Fotoreport z akcie.
Mesto Prešov podporuje Klimatický štrajk
Mesto Prešov vyjadruje podporu mladým ľuďom, ktorí sa v piatok 20.9.2019 zapoja do celosvetového Klimatického štrajku.
Nedostatočný dialóg s občanmi.
Prešovská participatívna platforma – projekt vzájomnej spolupráce občanov, poslancov a úradníkov MsÚ má za sebou komunitný prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť postoj obyvateľov a obyvateliek k mestskej administratíve i práci poslancov a poslankýň.
Festival architektúry a dizajnu 2019 úspešne odštartoval
V stredu úspešne odštartoval 4. ročník Festivalu architektúry a dizajnu (FEAD) 2019. Výstavy, prezentácie a bohatý sprievodný program prebiehajú v termíne od 25. do 27. septembra 2019 na Hlavnej ulici v priestore pred Šarišskou galériou, v Divadle Jonáša Záborského, v Krajskom pamiatkovom úrade, v historickej budove Skladu soli a v obľúbených prešovských kaviarňach.
Matej Krajňák z Junioru Prešov začína byť európskou špičkou vo svojej kategórií
Začiatok sezóny začali PRESOV KARATE KIDS svetelnou rýchlosťou. Prvou ťažkou skúškou, bola súťaž ZÁHREB CUP 2019 v Chorvátsku, konaná dňa 08.09.2019. Na danej medzinárodnej súťaži v chorvátskom ZÁHREBE, reprezentovala Prešov štvorica PRESOV KARATE KIDS, a to Matej Krajňák, Veronika Jalowiczorová, Michaela Bryndzová a Alexandra Šofraneková.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.