Nedeľa, 22. máj 2022
Meniny má Júlia, Juliana | zajtra Želmíra

Návštevnosť Prešovského kraja klesla v roku 2021 na historické minimum

Počet návštevníkov všetkých ubytovacích zariadení v Prešovskom kraji upadol aj počas roka 2021. Pandémia ochorenia COVID-19, vznik nových mutácií, núdzový stav a nariadenia vlády, ktoré sa týkali každej oblasti ekonomického a spoločenského života, ochromili mnohých poskytovateľ služieb v cestovnom ruchu. Návštevnosť Prešovského kraja sa v minulom roku znížila takmer vo všetkých smeroch.

Počet návštevníkov všetkých ubytovacích zariadení v Prešovskom samosprávnom kraji, dosiahol počas roka 2021 hodnotu 526 785. V praxi to znamená prepad návštevnosti oproti roku 2020 o 19,5 % a oproti nepandemickému roku 2019 až o 52,5 %. „Od vzniku našej organizácie sme ešte takéto nelichotivé štatistiky nezaznamenali. Tieto čísla potvrdzujú, ako pandemické obdobie tvrdo zasiahlo odvetvie cestovného ruchu. Predchádzajúci rok predčí, v negatívnom slova zmysle, kritický rok 2020,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Najvýraznejší pokles zaznamenal Prešovský kraj medzi zahraničnou klientelou. Kým v roku 2019 zavítalo do Prešovského kraja 320 214 zahraničných návštevníkov všetkých ubytovacích zariadení, v roku 2020 to bolo už len 151 002 a v predchádzajúcom roku tento údaj klesol na číslo 86 716. Počet domácich turistov sa tiež znížil, oproti roku 2020 o 12,6 % a roku 2019 o 44,2 %. „Prešovský kraj dlhodobí patrí medzi najviac navštevované regióny domácimi návštevníkmi. Malou náplasťou môže byť nárast počtu domácich počas letných mesiacov, ktorí udržali návštevnosť v zdravých hodnotách,“ dopĺňa Janoško.

S úbytkom návštevníkov súvisí aj pokles počtu prenocovaní v ubytovacích zariadeniach. V minulom roku prenocovalo v Prešovskom kraji 1 698 428 návštevníkov všetkých ubytovacích zariadení, z ktorých tvorili domáci turisti 86 %. Celkovo však počet prenocovaní klesol oproti roku 2020 o 21 % a ešte výraznejšie oproti roku 2019 o 50 %. Návštevníci strávili v ubytovacích zariadeniach v priemere 3,2 noci.

Zaujímavým ukazovateľom je počet ubytovacích zariadení, ktorý v roku 2021 narástol o 82 na celkový počet 906. V tejto súvislosti vzrástol aj počet lôžok o 15 % oproti roku 2020. Priemerná cena za ubytovanie bola v roku 2021 30,3 € za noc.

Zrealizované aktivity

Rok 2021 bol znovu opäť veľkou skúškou pre odvetvie cestovného ruchu, o čom svedčia aj čísla návštevnosti Prešovského kraja. KOCR Severovýchod Slovenska sa snažila využiť všetky formy marketingu a propagácie, aby podporila turizmus v regióne, v ktorom pôsobí. Potenciálnych návštevníkov Prešovského kraja sme sa snažili osloviť rôznymi formami, v offline, ako aj online marketingovom prostredí. Sme presvedčení, že naše projekty, kampane a produkty cestovného ruchu boli lákadlom na návštevu jednotlivých bodov záujmu,“ opisuje aktivity predchádzajúceho roka Janoško.

Cestovný ruch sa v uplynulých dvoch rokoch musel prispôsobiť pandemickej situácii. Návštevníci si však našli spôsob, ako cestovať a to vo forme rozvíjajúcej sa individuálnej turistiky. KOCR Severovýchod Slovenska zrealizovala v roku 2021 množstvo investícii do turistickej infraštruktúry a to vo forme obnovených altánkov, ohnísk, lavičiek, náučných chodníkov, cyklotrás, trás pre peších, cykloznačenia, stojanov na bicykle a pod. „V týchto aktivitách by sme radi pokračovali aj v tomto roku. Musíme však opäť čeliť novým výzvam, ktoré so sebou priniesla vojna na Ukrajine. V tejto dobe nevieme predikovať, aké negatívne následky bude mať prílev utečencov na návštevnosť Prešovského kraja. Postupnou systematickou prácou sa budeme snažiť o udržanie si domácej návštevnosti a prinavrátenie tej zahraničnej, čo môže prispieť k reštartu a vráteniu sa k ubytovacím štatistikám z roka 2019. Verím, že práca našej organizácie tomu výrazne napomôže a v roku 2023 sa opäť budeme tešiť z nárastu návštevnosti Prešovského kraja, uzatvára Janoško.

 

 

*  Zdroj údajov: Štatistický úrad SR

** Poznámka: Štatistika ubytovacích zariadení obsahuje údaje od všetkých právnických osôb a fyzických osôb s prideleným IČO, ktoré sú vedené v Registri ubytovacích zariadení ŠÚ SR a poskytujú prechodné ubytovanie návštevníkom cestovného ruchu.

 

Mohlo by Vás zaujímať
Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila Prešov
Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová po viac ako dvoch rokoch opäť prišla do Prešova. V historickom centre mesta prezidentku privítal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. Na stretnutí v priestoroch Inovačného partnerského centra na Hlavnej ulici spoločne diskutovali o témach, ktoré aktuálne rezonujú v samospráve.
Obmedzenia súvisiace s rekonštrukciou mosta na Škultétyho ulici sa dotknú vodičov aj cestujúcich vo verejnej doprave
O niekoľko dní sa v Prešove začnú rozsiahle dopravné obmedzenia v súvislosti so začiatkom rekonštrukcie mosta na Škultétyho ulici.
Obyvatelia mesta Prešov môžu podávať žiadosti o pridelenie nájomného bytu na Bajkalskej ulici
Mesto Prešov začiatkom roka odkúpilo 36 novopostavených bytov na Bajkalskej ulici, ktoré budú slúžiť ako mestské nájomné byty. Záujemcovia, ktorí spĺňajú podmienky zadefinované vo všeobecne záväznom nariadení mesta, môžu podávať žiadosti o ich pridelenie.
FOTO: Open Mic v Christianií
Open mic je príležitosť raz mesačne sa stretnúť pri zaujímavej akustickej, ale aj inej hudbe, básňach a poviedkach. Možnosť predstaviť vlastnú tvorbu. Žiadna súťaž, žiadne poroty iba vystupujúci a pozorné publikum.
Jden nabúral, druhý bez osvetlenia, no obaja jazdili v Prešove pod vplyvom alkoholu
Polícia v Prešove v nedeľu (24.04.2022) riešila hneď dva zaujímavé prípady nezodpovedných vodičov.
FOTO: Hex na Stromoradí
Skupina Hex dala v prešovskom hudobnom klube Stromoradie bodku za klubovým turné Back to the Clubs Tour, ktoré pripravila ešte v roku 2019. Jeho zdržanie spôsobila pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia nielen pre organizovanie kultúrnych podujatí. V piatok si kapela, jej fanúšikovia a fanúšikovia klubu užili koncert tak, ako na to boli zvyknutí pred pandémiou a v plnej paráde.
FOTO: BillyBarman na Stromoradí
BillyBarman ukončili svoje ZERO tour v Prešove na Stromoradí takmer po dvojročnom odkladaní. Divákov to ale neodradilo a účasť bola bohatá.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK