Stopy ďalšej z osád boli odokryté Pod Bikošom. Príbytky mali štvorcový a obdĺžníkový pôdorys. Boli tam zásobníkové jamy na obilie a objekt, ktorý mal pravdepodobne kultovú funkciu. V jednej z jám sa našiel kostrový dvojhrob s veľkým množstvom zuhoľnateného obilia. Okrem nich bola nájdená keltská strieborná minca - tetradrachma z druhej polovice 2. st. p. n. l.
Ani po zmene letopočtu nebolo územie mesta bez obyvateľov. V rímskej dobe ešte doznievali staršie kultúry, ale objavili sa aj nové, prenikajúce na konci 1. stor. a v 2. stor. zo severu. Išlo o ľud przeworskej kultúry, ktorá k nám prichádzala po známych obchodných cestách pozdĺž riečnych tokov.
Stopy po tejto kultúre sa našli na ľavobrežnej terase rieky Torysy. V 3. a 4. storočí n. l. bol čulý obchodný ruch medzi rímskymi provinciami a barbarikom. Dotýkal sa aj územia stredného toku Torysy. V ostrovanoch, severne od Prešova, sa našla lokalita, ktorá svojím významom presiahla regionálnu oblasť. Výrobno-remeselné osady, z ktorých pochádzajú keramické a železiarske výrobky, boli na dnešnom Sídlisku II a pod Bikošom. V Prešove sa našli dva poklady rímskych mincí, svedčiace o veľkom obchodnom význame Prešova.