Utorok, 22. október 2019
Meniny má Sergej | zajtra Alojzia

Odpadu pribúda

Dva mesiace funguje v Prešove separovaný zber odpadu. Toho obyvatelia Prešova vyprodukujú ročne zhruba 25 tisíc ton.

„Odpadu nám stále pribúda,“ uviedol riaditeľ Technických služieb (TS) mesta Prešov Anton Balčák. Aj preto je podľa neho separácia odpadu nevyhnutnosťou. „Separácia zatiaľ nie je ešte ekonomicky návratná, ale je nevyhnutná. Separovať sa dokonca musí zo zákona, pričom cieľovým rokom pre nás je rok 2010. Vtedy by separovanie už pre nás nemalo byť ekonomicky stratové,“ dodal A. Balčák. Mesto Prešov v tomto roku začalo s rozmiestňovaním kontajnerov na štyri komodity – papier, sklo, plasty a kombinované materiály a kovové odpady. „Kontajnery sú rozmiestnené po celom Prešove, v rodinných domoch sú, zatiaľ okrem troch lokalít, rozmiestnené vrecia. Do konca roka by mal byť nádobami na separovanie pokrytý celý Prešov,“ uviedla referentka separácie TS Ingrid Halžová.

Aj kvôli neustále pribudajúcemu odpadu a nutnosti jeho separovania zakúpili TS prednedávnom novú separačnú linku v hodnote 1,1 milióna korún, ktorá nahradila starý jednokomorový lis. „Ten na také mesto ako je Prešov už nestačil,“ zdôraznila I. Halžová. „V súčasnosti tento plnoautomatický lis ešte nevieme nakŕmiť, spracuje všetko čo mu dáme. Zakúpili sme ho preto, aby sme vedeli zvládať objemy očakávané v ďalších rokoch. Kým tohto roku napríklad spracujeme 100 ton papiera, v roku 2010 by sme mali spracovávať až 500 ton tejto komodity,“ dodal A. Balčák. Mesto Prešov pritom vstúpilo s neďalekým Veľkým Šarišom do združenia Lapanč. „Priestory, ktorými v súčasnosti disponujeme začínajú byť nedostačujúce. Preto sme sa spojili s Veľkým Šarišom a do dvoch rokov spolu chceme spustiť novú, modernú separačnú halu,“ prezradil A. Balčák. Celý projekt je v hodnote do 80 miliónov korún, prostriedky naň sa združenie bude prioritne snažiť získať z európskych fondov.
Ivan Kriššák

Nový lisovací prístroj Technických služieb mesta Peršov
Mohlo by Vás zaujímať
Veľké zmeny na prešovských parkoviskách uľahčia Prešovčanom život
Obyvateľov a návštevníkov mesta Prešov čakajú o niekoľko mesiacov historicky najväčšie zmeny v oblasti parkovania vozidiel. Mesto zadefinovalo nové pravidlá týkajúce sa systému parkovania vo všeobecne záväznom nariadení, ktoré vstúpi do platnosti 1. júla 2020.
Nedostatočný dialóg s občanmi.
Prešovská participatívna platforma – projekt vzájomnej spolupráce občanov, poslancov a úradníkov MsÚ má za sebou komunitný prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť postoj obyvateľov a obyvateliek k mestskej administratíve i práci poslancov a poslankýň.
Matej Krajňák z Junioru Prešov začína byť európskou špičkou vo svojej kategórií
Začiatok sezóny začali PRESOV KARATE KIDS svetelnou rýchlosťou. Prvou ťažkou skúškou, bola súťaž ZÁHREB CUP 2019 v Chorvátsku, konaná dňa 08.09.2019. Na danej medzinárodnej súťaži v chorvátskom ZÁHREBE, reprezentovala Prešov štvorica PRESOV KARATE KIDS, a to Matej Krajňák, Veronika Jalowiczorová, Michaela Bryndzová a Alexandra Šofraneková.
Mimoriadne nadané deti sa stretli na logickom sústredení
K obľúbeným patria stretnutia nadaných detí pod záštitou celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným. Tohtoročného logického sústredenia nadaných sa zúčastnili školáci z Prešova a Spišskej Novej Vsi.
FOTO: Night City Lear Run
Night city run v Prešove, ktorý sa konal 29.09.2019! A my vám prinášame atmosféru v podobe fotoreportu!
Festival architektúry a dizajnu 2019 úspešne odštartoval
V stredu úspešne odštartoval 4. ročník Festivalu architektúry a dizajnu (FEAD) 2019. Výstavy, prezentácie a bohatý sprievodný program prebiehajú v termíne od 25. do 27. septembra 2019 na Hlavnej ulici v priestore pred Šarišskou galériou, v Divadle Jonáša Záborského, v Krajskom pamiatkovom úrade, v historickej budove Skladu soli a v obľúbených prešovských kaviarňach.
2. ročník Šarišského hackathonu odštartuje 4. októbra
IT nadšenci si už po druhý raz zmerajú sily na Šarišskom hackathone. Niekoľko desiatok mladých programátorov bude vyvíjať aplikácie a vytvárať inteligentné riešenia pre mesto Prešov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.