Sobota, 06. jún 2020
Meniny má Norbert | zajtra Róbert

Odpadu pribúda

Dva mesiace funguje v Prešove separovaný zber odpadu. Toho obyvatelia Prešova vyprodukujú ročne zhruba 25 tisíc ton.

„Odpadu nám stále pribúda,“ uviedol riaditeľ Technických služieb (TS) mesta Prešov Anton Balčák. Aj preto je podľa neho separácia odpadu nevyhnutnosťou. „Separácia zatiaľ nie je ešte ekonomicky návratná, ale je nevyhnutná. Separovať sa dokonca musí zo zákona, pričom cieľovým rokom pre nás je rok 2010. Vtedy by separovanie už pre nás nemalo byť ekonomicky stratové,“ dodal A. Balčák. Mesto Prešov v tomto roku začalo s rozmiestňovaním kontajnerov na štyri komodity – papier, sklo, plasty a kombinované materiály a kovové odpady. „Kontajnery sú rozmiestnené po celom Prešove, v rodinných domoch sú, zatiaľ okrem troch lokalít, rozmiestnené vrecia. Do konca roka by mal byť nádobami na separovanie pokrytý celý Prešov,“ uviedla referentka separácie TS Ingrid Halžová.

Aj kvôli neustále pribudajúcemu odpadu a nutnosti jeho separovania zakúpili TS prednedávnom novú separačnú linku v hodnote 1,1 milióna korún, ktorá nahradila starý jednokomorový lis. „Ten na také mesto ako je Prešov už nestačil,“ zdôraznila I. Halžová. „V súčasnosti tento plnoautomatický lis ešte nevieme nakŕmiť, spracuje všetko čo mu dáme. Zakúpili sme ho preto, aby sme vedeli zvládať objemy očakávané v ďalších rokoch. Kým tohto roku napríklad spracujeme 100 ton papiera, v roku 2010 by sme mali spracovávať až 500 ton tejto komodity,“ dodal A. Balčák. Mesto Prešov pritom vstúpilo s neďalekým Veľkým Šarišom do združenia Lapanč. „Priestory, ktorými v súčasnosti disponujeme začínajú byť nedostačujúce. Preto sme sa spojili s Veľkým Šarišom a do dvoch rokov spolu chceme spustiť novú, modernú separačnú halu,“ prezradil A. Balčák. Celý projekt je v hodnote do 80 miliónov korún, prostriedky naň sa združenie bude prioritne snažiť získať z európskych fondov.
Ivan Kriššák

Nový lisovací prístroj Technických služieb mesta Peršov
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov predlžuje otváracie hodiny v hlavnej pokladnici, predĺžené zostávajú aj stránkové hodiny v Klientskom centre, na Matričnom úrade a v podateľni
Hlavná pokladnica, Klientske centrum, Matričný úrad a podateľňa na Mestskom úrade v Prešove predĺžili stránkové hodiny pre verejnosť. K zmenám mesto pristupuje v súvislosti s postupným uvoľnovaním opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej situácie na Slovensku.
Aktualizácia: Pri sobášoch v obradnej sieni môže byť po novom 20 ľudí
Mesto Prešov zrušilo termíny občianskych slávností do odvolania. Pri sobášoch v obradnej sieni však po novom môže byť do 20 ľudí.
Nový cyklochodník prepojí centrum mesta s cyklotrasou pri Toryse
V meste Prešov pribudol nový cyklochodník Mlynský náhon. Stavba je vo finálnej fáze a v týchto dňoch na nej prebiehajú dokončovacie práce.
Mesto Prešov opätovne sprevádzkuje verejné WC v Južnom parku
Na základe postupného uvoľňovania opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 mesto Prešov opätovne uvádza do prevádzky verejné WC v Južnom parku na Hlavnej ulici.
Prešovčania si môžu oddýchnuť na obnovených lavičkách v centre mesta
Mesto Prešov obnovuje na pešej zóne lavičky určené na oddych pre Prešovčanov i tých, ktorí naše mesto navštívia počas blížiacej sa letnej sezóny.
Mesto Prešov obnovuje vnútroblok na Ul. 17. novembra
Mesto Prešov postupne pokračuje s revitalizáciou vnútroblokov. Tentoraz dostane krajšiu podobu vnútroblok na Ulici 17. novembra. Pribudne detské ihrisko aj príjemná oddychová zóna.
Zberné dvory budú otvorené aj v sobotu
Mesto Prešov pokračuje v uvoľňovaní opatrení súvisiacich so šírením ochorenia COVID-19. Zberné dvory budú po novom otvorené aj v sobotu. Rozšírené otváracie hodiny sú platné od 9.5.2020.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.