Piatok, 31. marec 2023
Meniny má Benjamín | zajtra Hugo

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila Prešov

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová po viac ako dvoch rokoch opäť prišla do Prešova. V historickom centre mesta prezidentku privítal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. Na stretnutí v priestoroch Inovačného partnerského centra na Hlavnej ulici spoločne diskutovali o témach, ktoré aktuálne rezonujú v samospráve.

Prezidentka sa zaujímala o to, čím žije mesto Prešov a celý prešovský kraj. Počas stretnutia s predstaviteľmi regiónu hovorili najmä o ekonomických témach a dopadoch zdražovania, ktoré najviac pociťujú nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

„Samozrejme sme sa nevyhli aj debate o sociálnej situácii v súvislosti so zdražovaním. Zhodli sme sa na tom, že je fajn, že opatrenia už prišli, ale tým, že boli opomenuté viaceré kategórie občanov, túto debatu nemôžeme považovať za ukončenú,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Prezidentka v PO 6.JPGOsobitne sa diskutovalo o raste cien energií, čo predstavuje výraznú záťaž aj pre rozpočet mesta Prešov. „Spolu s pani prezidentkou sme načrtli aj možné riešenie tejto situácie v podobe zaradenia samospráv medzi regulovaných odberateľov elektriny. Nemenej finančne náročné sú však pre nás aj investície do opráv ciest a mostov, ktoré sú v havarijnom stave. Zatiaľ čo samosprávne kraje môžu na tento účel čerpať eurofondy, mestá si musia rekonštrukcie mostných objektov financovať z vlastných zdrojov. Ak by existovali na tento účel výzvy z plánu obnovy aj pre samosprávy, určite by sme sa do nich zapojili a uchádzali by sme sa o nenávratný finančný príspevok. Som rada, že pani prezidentka v tomto smere prisľúbila pomoc aj pre naše mesto,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila PrešovĎalšou témou stretnutia s hlavou štátu boli verejné obstarávania, s ktorými sú neraz spojené zložité administratívne procesy. Samosprávam sa v dôsledku toho odďaľujú investície, čo v čase globálneho rastu vstupných nákladov spôsobuje, že zhotovitelia odstupujú od zmlúv. „Po návrate do Bratislavy chcem rokovať s pánom predsedom Úradu pre verejné obstarávanie, aby usmernením bolo možné dodatkovať existujúce zmluvy, ktoré by zohľadnili už prebehnuté verejné obstarávania a zohľadnili by nárast cien energií a stavebných materiálov,“ dodala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Diskutovalo sa však aj o prenose kompetencií zo strany štátu na samosprávy bez finančného krytia v súvislosti s mimoriadnymi situáciami či o novom stavebnom zákone.


 

Mohlo by Vás zaujímať
Stanovisko mesta Prešov k rušeniu Pošty Prešov 4
Slovenská pošta pristúpila k rušeniu Pošty Prešov 4, ktorá bola z jej pohľadu finančne stratová. V Prešove tak z pôvodného počtu deväť ostáva naďalej v prevádzke osem pôšt.
Jarné upratovanie v meste Prešov
Mesto Prešov informuje o realizácii zberu objemného odpadu z domácností pristavením veľkoobjemových kontajnerov.
Stanovisko mesta Prešov k situácii na ZŠ Bajkalská
Mesto Prešov vydáva stanovisko k situácii na ZŠ Bajkalská na Sídlisku III. V Prešove.
Schválená žiadosť o NFP na Most Jána Pavla II. v Prešove
Mestu Prešov bola schválená žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP) pre projekt „Most nad riekou Torysa na ul. Jána Pavla II. v Prešove – projektová dokumentácia“, ktorý bude financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu.
Prerušenie distribúcie elektriny 7. marca 2023
VSD, a.s. informuje obyvateľov mesta Prešov, že v utorok 7. marca 2023 približne od 08:00 do 16:00 hod. je naplánované prerušenie elektriny vo viacerých lokalitách v Prešove.
Do kampane Hodina Zeme sa zapojí aj Prešov, verejné osvetlenie zhasne v celom meste
Mesto Prešov sa pripája k celosvetovej iniciatíve Hodina Zeme, ktorá upozorňuje na globálne klimatické problémy, medzi ktoré patrí aj svetelné znečistenie.
Svetový deň vody - výzva RÚVZ
Výzva Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove pri príležitosti Svetového dňa vody.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
1. izbový byt na sídlisku III.

Dám do dlhodobého prenájmu kompletne zariadený veľký (41m²) jednoizbový byt na Sídlisku III. Voľný ihneď. Max 2 osoby. V cene internet a energie

+421905743031 | cena: 400,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK