Sobota, 28. máj 2022
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

Od spustenia trolejbusovej dopravy v Prešove uplynulo 60 rokov

V piatok 13.5.2022 si DPMP a mesto Prešov pripomenú 60. výročie prevádzky trolejbusov. Ide o významný míľnik v histórii prešovskej MHD, na ktorí si budú môcť zaspomínať aj cestujúci počas jazdy nostalgickej linky 60. Tá bude vypravená v sobotu 14.5.2022 popoludní. Záujemcov prevezie po Prešove trolejbus Škoda 14 TrM s číslom 123, ktorý je posledným zástupcom trolejbusov klasickej stavby.


Dátum 13. máj 2022 má pre naše mesto a Dopravný podnik mesta Prešov veľký význam. V tento deň, presne pred 60 rokmi, sa ulicami Prešova po prvý raz prehnali trolejbusy. 
Spustenie prevádzky trolejbusovej linky č. 1, ktorá dodnes premáva v nezmenenej trase, prilákalo stovky záujemcov. Slávnostná ceremónia sa uskutočnila na dnešnej Hlavnej ulici a pamätníci ešte dlho s úsmevom spomínali na veľkolepé oslavy v hoteli Dukla. Pozvaní hostia sa odviezli na ôsmich trolejbusoch typu Škoda 8 Tr a 9 Tr, ktoré sa neskôr stali neoddeliteľnou súčasťou Prešova.

Od spustenia trolejbusovej dopravy v Prešove uplynulo 60 rokovV máji 1962 odštartovala v prešovskej mestskej doprave nová etapa - éra trolejbusov. Ďalšie desaťročia trolejbusovej doprave priali, pribudli kilometre nových tratí, prevádzka sa rozšírila na nové sídliská, postavené boli ďalšie 2 trakčné meniarne a s postupným technickým pokrokom sa menili aj vozidlá. Trolejbusy 8 Tr a 9 Tr s odporovou reguláciou rozjazdu časom nahradili hranaté trolejbusy Škoda 14 Tr a 15 Tr, ktoré už mali tyristorovú výzbroj. Cestujúci si ich môžu pamätať najmä vďaka povestnému spievaniu, či kňučaniu pri rozbehu.

21. storočie prinieslo do sveta trolejbusov bezbariérovosť, klimatizáciu a ďalšie prvky, ktoré spríjemňujú a skvalitňujú prepravu. V období posledných mesiacov vypravujeme na všetkých našich trolejbusových linkách len nízkopodlažné trolejbusy, prioritne klimatizované. Úroveň dnešnej prevádzky sa už len ťažko porovnáva s tou, ktorú zažili naši rodičia, či starí rodičia. V sobotu 14. mája 2022 si však na špeciálnej nostalgickej linke 60 pripomenieme, aké bolo cestovanie pred érou "nízkej podlahy.

 

Nostalgická trolejbusová linka 60

Od spustenia trolejbusovej dopravy v Prešove uplynulo 60 rokovPri príležitosti 60. výročia trolejbusovej prevádzky v Prešove vypravíme, v sobotu 14. mája 2022 popoludní, trolejbus Škoda 14 TrM s číslom 123 na nostalgickú linku 60. Tento trolejbus je aktuálne posledným zástupcom trolejbusov klasickej stavby v DPMP. Nostalgická linka 60 vykoná celkovo 3 obrátky, pričom postupne prejde úsekmi tratí v Nižnej Šebastovej, na Sídlisku III, na Solivare a na záver na Sekčove. Trasa je zvolená tak, aby trolejbus prešiel najvyťaženejšími úsekmi siete a mohol tak potešiť čo najviac záujemcov. Vzhľadom na rekonštrukciu mosta na Škultétyho ulici budú úseky na uliciach Obrancov mieru, 17. novembra a Budovateľskej vynechané.

Cestujúcich v trolejbuse upúta výstava fotografií, ktoré zachytávajú minulosť aj súčasnosť trolejbusovej dopravy v Prešove. V označovačoch bude možné označiť si pamätný cestovný lístok a pre našich najmenších fanúšikov bude prichystané malé prekvapenie. Preprava na nostalgickej linke 60 bude pre všetkých cestujúcich bezplatná. V prílohe je k dispozícii trasa a cestovný poriadok. Upozorňujeme, že časy odchodov sú orientačné. Cestovný poriadok je možné zobraziť aj po naskenovaní QR kódu na plagáte. 


 

Mohlo by Vás zaujímať
Obmedzenia súvisiace s rekonštrukciou mosta na Škultétyho ulici sa dotknú vodičov aj cestujúcich vo verejnej doprave
O niekoľko dní sa v Prešove začnú rozsiahle dopravné obmedzenia v súvislosti so začiatkom rekonštrukcie mosta na Škultétyho ulici.
Obyvatelia mesta Prešov môžu podávať žiadosti o pridelenie nájomného bytu na Bajkalskej ulici
Mesto Prešov začiatkom roka odkúpilo 36 novopostavených bytov na Bajkalskej ulici, ktoré budú slúžiť ako mestské nájomné byty. Záujemcovia, ktorí spĺňajú podmienky zadefinované vo všeobecne záväznom nariadení mesta, môžu podávať žiadosti o ich pridelenie.
FOTO: Open Mic v Christianií
Open mic je príležitosť raz mesačne sa stretnúť pri zaujímavej akustickej, ale aj inej hudbe, básňach a poviedkach. Možnosť predstaviť vlastnú tvorbu. Žiadna súťaž, žiadne poroty iba vystupujúci a pozorné publikum.
FOTO: Hex na Stromoradí
Skupina Hex dala v prešovskom hudobnom klube Stromoradie bodku za klubovým turné Back to the Clubs Tour, ktoré pripravila ešte v roku 2019. Jeho zdržanie spôsobila pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia nielen pre organizovanie kultúrnych podujatí. V piatok si kapela, jej fanúšikovia a fanúšikovia klubu užili koncert tak, ako na to boli zvyknutí pred pandémiou a v plnej paráde.
Oznamovacia povinnosť pre odídencov / Щомісячний звіт біженця
Ľudia utekajúci pred vojnou, ktorí sú dočasne ubytovaní na území mesta Prešov, sú povinní raz mesačne oznámiť túto skutočnosť na mestskom úrade za účelom poskytnutia príspevku pre oprávnenú osobu poskytujúcu ubytovanie.
FOTO: BillyBarman na Stromoradí
BillyBarman ukončili svoje ZERO tour v Prešove na Stromoradí takmer po dvojročnom odkladaní. Divákov to ale neodradilo a účasť bola bohatá.
Starú lávku pri Prešovskej univerzite čoskoro nahradí moderná cyklolávka
V najbližších dňoch sa začne s asanáciou starej lávky pri Prešovskej univerzite, ktorá je v nevyhovujúcom stave. Nasledovať bude výstavba úplne novej, modernejšej lávky, ktorá bude slúžiť pre peších aj pre cyklistov. Mesto Prešov už odovzdalo stavenisko zhotoviteľovi.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK