Sobota, 03. jún 2023
Meniny má Karolína | zajtra Lenka

Od spustenia trolejbusovej dopravy v Prešove uplynulo 60 rokov

V piatok 13.5.2022 si DPMP a mesto Prešov pripomenú 60. výročie prevádzky trolejbusov. Ide o významný míľnik v histórii prešovskej MHD, na ktorí si budú môcť zaspomínať aj cestujúci počas jazdy nostalgickej linky 60. Tá bude vypravená v sobotu 14.5.2022 popoludní. Záujemcov prevezie po Prešove trolejbus Škoda 14 TrM s číslom 123, ktorý je posledným zástupcom trolejbusov klasickej stavby.


Dátum 13. máj 2022 má pre naše mesto a Dopravný podnik mesta Prešov veľký význam. V tento deň, presne pred 60 rokmi, sa ulicami Prešova po prvý raz prehnali trolejbusy. 
Spustenie prevádzky trolejbusovej linky č. 1, ktorá dodnes premáva v nezmenenej trase, prilákalo stovky záujemcov. Slávnostná ceremónia sa uskutočnila na dnešnej Hlavnej ulici a pamätníci ešte dlho s úsmevom spomínali na veľkolepé oslavy v hoteli Dukla. Pozvaní hostia sa odviezli na ôsmich trolejbusoch typu Škoda 8 Tr a 9 Tr, ktoré sa neskôr stali neoddeliteľnou súčasťou Prešova.

Od spustenia trolejbusovej dopravy v Prešove uplynulo 60 rokovV máji 1962 odštartovala v prešovskej mestskej doprave nová etapa - éra trolejbusov. Ďalšie desaťročia trolejbusovej doprave priali, pribudli kilometre nových tratí, prevádzka sa rozšírila na nové sídliská, postavené boli ďalšie 2 trakčné meniarne a s postupným technickým pokrokom sa menili aj vozidlá. Trolejbusy 8 Tr a 9 Tr s odporovou reguláciou rozjazdu časom nahradili hranaté trolejbusy Škoda 14 Tr a 15 Tr, ktoré už mali tyristorovú výzbroj. Cestujúci si ich môžu pamätať najmä vďaka povestnému spievaniu, či kňučaniu pri rozbehu.

21. storočie prinieslo do sveta trolejbusov bezbariérovosť, klimatizáciu a ďalšie prvky, ktoré spríjemňujú a skvalitňujú prepravu. V období posledných mesiacov vypravujeme na všetkých našich trolejbusových linkách len nízkopodlažné trolejbusy, prioritne klimatizované. Úroveň dnešnej prevádzky sa už len ťažko porovnáva s tou, ktorú zažili naši rodičia, či starí rodičia. V sobotu 14. mája 2022 si však na špeciálnej nostalgickej linke 60 pripomenieme, aké bolo cestovanie pred érou "nízkej podlahy.

 

Nostalgická trolejbusová linka 60

Od spustenia trolejbusovej dopravy v Prešove uplynulo 60 rokovPri príležitosti 60. výročia trolejbusovej prevádzky v Prešove vypravíme, v sobotu 14. mája 2022 popoludní, trolejbus Škoda 14 TrM s číslom 123 na nostalgickú linku 60. Tento trolejbus je aktuálne posledným zástupcom trolejbusov klasickej stavby v DPMP. Nostalgická linka 60 vykoná celkovo 3 obrátky, pričom postupne prejde úsekmi tratí v Nižnej Šebastovej, na Sídlisku III, na Solivare a na záver na Sekčove. Trasa je zvolená tak, aby trolejbus prešiel najvyťaženejšími úsekmi siete a mohol tak potešiť čo najviac záujemcov. Vzhľadom na rekonštrukciu mosta na Škultétyho ulici budú úseky na uliciach Obrancov mieru, 17. novembra a Budovateľskej vynechané.

Cestujúcich v trolejbuse upúta výstava fotografií, ktoré zachytávajú minulosť aj súčasnosť trolejbusovej dopravy v Prešove. V označovačoch bude možné označiť si pamätný cestovný lístok a pre našich najmenších fanúšikov bude prichystané malé prekvapenie. Preprava na nostalgickej linke 60 bude pre všetkých cestujúcich bezplatná. V prílohe je k dispozícii trasa a cestovný poriadok. Upozorňujeme, že časy odchodov sú orientačné. Cestovný poriadok je možné zobraziť aj po naskenovaní QR kódu na plagáte. 


 

Mohlo by Vás zaujímať
S natáčaním filmových scén v centre Prešova sa budú spájať aj isté obmedzenia
V centre Prešova sa budú v nedeľu 21. 5. 2023 natáčať scény do celovečerného filmu. Mesto Prešov vyzýva občanov na zvýšenú opatrnosť a rešpektovanie pokynov príslušníkov mestskej a štátnej polície.
Veža Konkatedrály sv. Mikuláša je otvorená pre verejnosť
Mestské informačné centrum pozýva Prešovčanov a všetkých návštevníkov nášho mesta, aby popri prehliadke Konkatedrály sv. Mikuláša, využili aj možnosť výstupu na jej vežum, ktorá ponúka výhľad na 360-stupňovú panorámu Prešova z vtáčej perspektívy.
Medzinárodný deň mlieka sa v Prešove niesol v duchu slovenských mliečnych výrobkov
Priestory a súčinnosť pri realizácii tohtoročného Medzinárodného dňa mlieka poskytla ZŠ Važecká v Prešove. Opäť raz si učitelia, žiaci základných škôl, ale aj ich rodičia pripomenuli, aké dôležité je mlieko pre naše zdravie.
Obľúbený Prešovský trojičný jarmok potrvá rekordných 6 dní
Tradičný a vždy výnimočný Prešovský trojičný jarmok sa už o mesiac opäť vráti do centra Prešova. Obľúbené podujatie aj tento rok ponúkne priamo na Hlavnej ulici prezentáciu ľudovej kultúry, remesiel, množstvo atrakcií, rozmanitých jedál a nápojov. Novinkou je, že jarmok bude prebiehať celý týždeň, a to od 5. do 10. júna 2023. Návštevníci sa môžu každý deň tešiť aj na pestrý kultúrny program.
Nové parkovisko a upravená plocha pred bytovými domami na ulici M. Čulena
V Prešove na ulici Marka Čulena došlo k úprave plôch pred bytovými domami č. 42-50. Obyvatelia sa môžu tešiť aj z nového parkoviska.
Začala sa kosba verejnej zelene v Prešove
AKTUALIZÁCIA 24.5.2023: V 20. týždni bola zrealizovaná kosba:
Mesto Prešov pozýva na stretnutie k Programu rozvoja bývania
V piatok 19. mája 2023 sa na pôde MsÚ v Prešove uskutoční verejné stretnutie k strategickému dokumentu „Program rozvoja bývania mesta Prešov do roku 2030“.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK