Štvrtok, 30. jún 2022
Meniny má Melánia | zajtra Diana

V Prešove si môžete pozrieť unikátnu výstavu o Michalovi Bosákovi

V Bosákovom meste, v Prešove, môžete tento týždeň navštíviť unikátnu výstavu. Venovaná je Michalovi Bosákovi, jednému z najznámejších európskych bankárov.

Pri príležitosti 115. výročia podpisu 5,- 10,- a 20,- USD európsko-amerického filantropa a  bankára Michala Bosaka, 100. výročia prezentácie projektu Bosakovej banky (Bosakovho domu) v Prešove a 20. výročia založenia MICHAEL BOSAK SOCIETY New York, Praha, Prešov pripravila MICHAEL BOSAK SOCIETY New York, Praha, Prešov vernisáž výstavy v Prešove s názvom Michal Bosak – európsko-americký filantrop a bankár z EuroCentralRegion-u.

Vernisáž sa uskutoční v pondelok 6. júna 2022 na Hlavnej ulici, v Južnom parku v „Bosakovom meste“ v Prešove o 10.00 hod. pod  záštitou Ing. Rudolfa J.M. Bosaka, prezidenta MICHAEL BOSAK SOCIETY New York, Praha, Prešov.

V rokoch 1923 -1924 dal Michal Bosak vybudovať najkrajšiu secesnú budovu Americko-slovenskej banky - Bosakov dom - v strednej Európe, kde mal na poschodí aj svoj byt a plánoval dožiť svoj veľmi zaujímavý život v tomto srdci Šariša. No, politické okolnosti ho vyhnali späť do USA. V Prešove dal opraviť rímskokatolícky Kostol sv. Mikuláša v hodnote 110-tisíc korún. Na malý organ v tomto kostole prispel sumou 45-tisíc korún a založil zbierku na veľký organ. U neho v Bosakovom dome sa stretávala hrať karty vtedajšia „smotánka“ Prešova a vtedy jednoznačne určoval smerovanie a rozvoj Prešova po I.svetovej vojne. Pred niekoľkými rokmi dostal in memoriam Cenu mesta Prešov. No, najväčší a zatiaľ Slovenskom nedocenený počin uskutočnil v svojej rodnej obci, v Okrúhlom. Tam na ruinách krčmy dal v júni v roku 1925 na svoje náklady postaviť prvú novostavbu Štátnej ľudovej školy po I. svetovej vojne na území strednej Európy. V roku 2025 uplynie 100 rokov od jej otvorenia. K tomu smerujú dva veľké medzinárodné projekty „International Bosak Years 2022-2023“ a  „International Bosak Years 2024-2025“.

Výstava už bola prezentovaná v New Yorku, Washingtone, Londýne, Dubline, Varšave, Prahe. Bude k dispozícii pre verejnosť ZDARMA denne od 6. júna 2022 (pondelok) do 11. júna 2022 (sobota) v čase 10.00 – 15.00 hod. na Hlavnej ulici v Južnom parku v Prešove. K dispozícícii bude stále o 10.00 hod., 11.00 hod., 13.00 hod a 14.00 hod. profesionálne odborné sprevádzanie návštevnikov osobne Ing. Rudolfom J.M. Bosakom, prezidentom MICHAEL BOSAK SOCIETY New York, Praha,Prešov.


Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Hudba v Meste
V záhrade umenia sa robilo umenie. Tretí ročník Hudba v Meste pod záštitou PKO priniesol nové tváre z domova aj ďaleka. Vystúpili Korben Dallas, BDHS, Komajota a nováčikovia kapely Alexandra, ktorí boli vybraní pomocou diváckeho hlasovania.
FOTO: Dobrý Festival 2022 - Piatok
Dobrý festival sa po korone-pauze vracia v plnej sile. PIS vám prináša fotoreport z prvého dňa.
FOTO: Dobrý festival 2022 - Sobota
Druhý deň festivalu priniesol mená ako Helenine oči alebo Eluveitie. fotoreport z druhého dňa.
Festival Folklór Prešov sa po prestávke vracia na Hlavnú ulicu
Folklór, tradície, ľudová hudba, tanec a skvelá nálada. To všetko do centra mesta prináša festival Folklór Prešov, ktorý po dvojročnej prestávke opäť ponúkne program plný toho najlepšieho, čo máme v našom regióne.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK