Sobota, 01. apríl 2023
Meniny má Hugo | zajtra Zita

Prešovskí žiaci mohli vďaka projektu Erasmus+ opäť vycestovať do Európy

Európsky projekt Erasmus+ s názvom „Národné dedičstvo pre naše spoločné európske dedičstvo“ na ZŠ Československej armády v Prešove dosiahol svoj vrchol. Po troch rokoch spolupráce 6 partnerských škôl z Fínska, Grécka, Talianska, Poľska, Portugalska a Slovenska je čas na rekapituláciu. A práve tou bol na tunajšej základnej škole 25. máj 202

Pozvaní hostia, žiaci i pedagógovia z miestnych škôl mali príležitosť dozvedieť sa viac o tom, ako taký projekt Erasmus+ vyzerá. V úvode sme skonštatovali, že ani pandémia nás neodradila a pokračovali sme v práci, ktorá začala už v roku 2018 prípravou projektu. Prostredníctvom videí, fotografií i rozprávania jednotliví žiaci - účastníci mobilít v partnerských krajinách - zdieľali svoje skúsenosti, no hlavne to, čo im projekt priniesol. Niektorí už ako dvanásťroční strávili týždeň v neznámej rodine v cudzom svete. No na konci týždňa konštatovali, že im už tá rodina nie je cudzia. A nielen rodina, ale aj všetci ostatní žiaci z komunity, ktorú spoločne vytvorili. Ani komunikácia nebola problém. Počiatočné obavy, či sa dorozumieme, vystriedal pocit úspechu – zvládol som to.

Ústredná téma projektu dala žiakom priestor spoznať kultúrne rozmanitosti európskych krajín zo severu na juh, od východu na západ. Zistili, čo všetko máme spoločné napriek vzdialenosti. Uvedomili si aj unikátnosť a bohatstvo každého národa, krajiny. Dozvedeli sa množstvo zaujímavých informácií. O tie sa podelili počas diseminácie aj s ostatnými. Vedeli ste, že partnerská škola v Portugalsku je lídrom v inklúzii v rámci krajiny a až 40% jej žiakov tvoria Rómovia? Vedeli ste, že Poliaci počas Vianoc servírujú 12 chodov a Gréci zdobia na Vianoce loď? Vedeli ste, že fínski žiaci chodia v škole bosí, na obed majú švédske stoly, nedostávajú pravidelne známky, no sú skúšaní 4x v roku? Vedeli ste, že Taliani jedávajú cestoviny každý večer a vždy inak a večera začína okolo 20:00? A je toho ešte oveľa viac. Spoločne sme vytvorili 2 knihy, ktoré mapujú najdôležitejšie témy, ktoré sme v projekte rozvíjali. Prvou sú slávenia sviatkov podľa jednotlivých mesiacov roka naprieč partnerstvom a druhou sú remeslá, tie historické i súčasné.

„Ak by som si mala vybrať, kde by som chcela chodiť do školy, bolo by to Taliansko. Je tam pekne a ľudia sú veľmi milí,“ povedala jedna z účastníčok. Iná zasa obhajovala Fínsko: „Je tam síce zima, ale atmosféra v škole a podmienky, ktoré tam majú žiaci sú oveľa lepšie ako máme my na Slovensku.“ Všetci sa však zhodli na jednom, ísť na mobilitu Erasmus+ je vynikajúca skúsenosť. Zažili sme to, čo by sme na bežnej rodinnej dovolenke nemali možnosť zažiť. Určite by sme do toho išli znova.

Projekt Erasmus+, ktorý je financovaný Európskou úniou dáva žiakom, no i pedagógom a celým rodinám i širším komunitám príležitosť osobnej skúsenosti. 35 rokov programu Erasmus+ a množstvo príbehov, i tých našich zažitých, je určite pozitívnym obrazom európskej spolupráce.

Mohlo by Vás zaujímať
Stanovisko mesta Prešov k rušeniu Pošty Prešov 4
Slovenská pošta pristúpila k rušeniu Pošty Prešov 4, ktorá bola z jej pohľadu finančne stratová. V Prešove tak z pôvodného počtu deväť ostáva naďalej v prevádzke osem pôšt.
Jarné upratovanie v meste Prešov
Mesto Prešov informuje o realizácii zberu objemného odpadu z domácností pristavením veľkoobjemových kontajnerov.
Stanovisko mesta Prešov k situácii na ZŠ Bajkalská
Mesto Prešov vydáva stanovisko k situácii na ZŠ Bajkalská na Sídlisku III. V Prešove.
Schválená žiadosť o NFP na Most Jána Pavla II. v Prešove
Mestu Prešov bola schválená žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP) pre projekt „Most nad riekou Torysa na ul. Jána Pavla II. v Prešove – projektová dokumentácia“, ktorý bude financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu.
Prerušenie distribúcie elektriny 7. marca 2023
VSD, a.s. informuje obyvateľov mesta Prešov, že v utorok 7. marca 2023 približne od 08:00 do 16:00 hod. je naplánované prerušenie elektriny vo viacerých lokalitách v Prešove.
Do kampane Hodina Zeme sa zapojí aj Prešov, verejné osvetlenie zhasne v celom meste
Mesto Prešov sa pripája k celosvetovej iniciatíve Hodina Zeme, ktorá upozorňuje na globálne klimatické problémy, medzi ktoré patrí aj svetelné znečistenie.
Svetový deň vody - výzva RÚVZ
Výzva Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove pri príležitosti Svetového dňa vody.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
1. izbový byt na sídlisku III.

Dám do dlhodobého prenájmu kompletne zariadený veľký (41m²) jednoizbový byt na Sídlisku III. Voľný ihneď. Max 2 osoby. V cene internet a energie

+421905743031 | cena: 400,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK