Sobota, 13. apríl 2024
Meniny má Aleš | zajtra Justína

Základná škola Mirka Nešpora prejde rozsiahlou rekonštrukciou

Mesto Prešov uspelo pri podaní žiadosti o nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ na zníženie energetickej náročnosti objektu ZŠ Mirka Nešpora 2. Vďaka tomuto projektu sa podarí obnoviť celé školské zariadenie, pri prevádzke objektu sa ušetrí množstvo energie a deti sa budú môcť vzdelávať v krajšom a príjemnejšom prostredí.

Základnú školu Mirka Nešpora v Prešove čaká veľká rekonštrukcia, ktorá bude financovaná prostredníctvom Operačného programu kvalita životného prostredia.

Obvodový plášť školy je aj po 38 rokoch v pôvodnom stave bez dodatočného zateplenia, strešná konštrukcia prešla len čiastočnou rekonštrukciou a výmenu už potrebujú aj staré drevené okná. Osvetlenie vnútorných priestorov je riešené svietidlami, ktoré už nevyhovujú platnej norme. Vďaka pripravovanej rekonštrukcii sa podarí zlepšiť tepelnotechnické vlastnosti budovy, zateplené budú obvodové steny a strecha, pôvodné drevené okná nahradia plastové, vymenené bude aj osvetlenie a vzduchotechnika. Obvodový plášť bude zateplený kontaktným zatepľovacím systémom s tepelnou izoláciou na báze minerálnej vlny, strešná konštrukcia bude zateplená doskami z extrudovaného polystyrénu a v celom objekte budú osadené plastové okná s mikroventilačnou štrbinou a izolačným trojsklom.

Základná škola Mirka Nešpora prejde rozsiahlou rekonštrukciouSúčasťou rekonštrukcie sú aj prístrešky nad vstupmi do budovy. V priestore šatní pri telocvični pribudne nový východ z budovy a okolo objektu bude zhotovený nový odkvapový chodník z betónovej vibrolisovanej dlažby široký 0,5 metra. Vďaka realizácii opatrení na zníženie spotreby palív a energie v budove sa po realizácii projektu podarí dosiahnuť úsporu nákladov na prevádzku celého objektu.

Zmluva o dielo na stavebné práce je v objeme 1 138 000,00 eur, z toho výška nenávratného finančného príspevku je vo výške 983 690,75 eur. Čiastka financovaná z vlastných zdrojov mesta Prešov predstavuje 154 309,25 eur. Po podpise zmluvy o nenávratný finančný príspevok bude nasledovať kontrola verejného obstarávania pred realizáciou diela.

***

ZŠ Mirka Nešpora v Prešove po prvýkrát otvorila svoje brány v školskom roku 1984/1985. Škola je rozdelená na 5 pavilónov, nachádza sa v nej 20 kmeňových tried a 8 odborných učební. Súčasťou objektu sú taktiež kancelárie, jedáleň, budova telocvične a budova bazéna so zázemím.


 

Mohlo by Vás zaujímať
Máte doma budúceho škôlkara?
sto Prešov informuje rodičov o možnosti podávania žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2024/2025.
PREŠOVSKÁ UNIVERZITA SA STALA ODBORNÝM GARANTOM PROJEKTU NA BILINGVÁLNE VZDELÁVANIE DETÍ ZÁKLADNÝCH ŠKÔL
Prešov, 11. 04. 2024 – Prešovská univerzita (PU) v Prešove nadviazala spoluprácu s občianskym združením BILI School na projekte zameranom na bilingválne vzdelávanie detí od prvej triedy základnej školy. Tento inovatívny program, ktorý sa zaoberá vzdelávaním detí v dvoch jazykoch súčasne – slovenskom a anglickom, sa plánuje pilotne spustiť na vybraných verejných základných školách po celom Slovensku už v nadchádzajúcom školskom roku.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK