Streda, 29. november 2023
Meniny má Vratko | zajtra Ondrej, Andrej

Počet návštevníkov prešovského kraja za I. polrok narástol štvornásobne!

Cestovný ruch sa v Prešovskom samosprávnom kraji pomaly spamätáva z pandémie. Aj keď návštevnosť Severovýchodu Slovenska nie je rekordná, návrat turistov je zreteľný. Dokazujú to štatistické údaje za I. polrok 2022.

Do Prešovského samosprávneho kraja zavítalo počas prvých šiestich mesiacov roka 2022 celkovo 365 695 návštevníkov všetkých ubytovacích zariadení, čo predstavuje markantný takmer štvor-násobný medziročný nárast. V porovnaní s nepandemickým rokom 2019 je táto návštevnosť na úrovni 76 %. Do Prešovského kraja sa čiastočné vrátili aj zahraniční návštevníci. Oproti prvému polroku 2021 ich pribudlo takmer osemkrát viac. V porovnaní s rokom 2019 však ide o pokles 44 %. Prešovský kraj zaznamenal v prvom polroku 2022 tiež troj-násobný nárast domácich návštevníkov ubytovacích zariadení, ktorý sa vyšplhal na 292 272 osôb. V I. polroku 2019 zavítalo do kraja 351 198 turistov. Podobné štatistiky vo všetkých ukazovateľoch sa týkajú aj počtu prenocovaní.

„Čísla za prvý polrok 2022 naznačujú predpoklad pre pomerne priaznivú letnú sezónu, ktorá je prvýkrát po troch rokoch bez obmedzení. Na druhej strane je jasné, že návštevnosť Prešovského kraja nedosiahne také hodnoty, ako v rekordnom roku 2019. Zároveň nás teší návrat zahraničnej klientely, ako aj počet domácich návštevníkov, ktorí sú pre Prešovský kraj nenahraditeľným prínosom. Sme radi, že sa Slováci na Severovýchod Slovenska stále vracajú a objavujú ho. Je veľmi pravdepodobné, že prílev návštevníkov by bol v prvom polroku ešte vyšší nebyť vojnového konfliktu u našich východných susedov, ktorý vplýva aj na cestovný ruch. Všetkých srdečne pozývam k nám do kraja v septembri, keď je najvhodnejšie počasie na vysokohorskú turistiku, “ dopĺňa výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

 
Návštevníci ubytovacích zariadení strávili v prvom polroku 2022 v Prešovskom kraji v priemere 2,85 noci. Preferované boli zväčša víkendové predĺžené pobyty. Najväčší podiel na tržbách v cestovnom ruchu – 78 %, mali domáci návštevníci. V prvom polroku sa opäť navýšili počty ubytovacích zariadení z 906 na 927.
Kampane podnecujúce návštevnosť

Aj tento rok podporuje KOCR Severovýchod Slovenska návštevnosť Prešovského kraja rôznymi produktmi cestovného ruchu, ktoré sú zamerané na konkrétne obdobie či turistické ciele. „Celoročne aktívnou kampaňou je Hradná cesta, ktorá mapuje všetky hrady a hradné zrúcaniny na území Prešovského kraja. Pre milovníkov zimnej turistiky pripravujeme každoročne Zimnú výzvu, no a ani toto leto sa neobišlo bez nášho najväčšieho letného projektu Legendarium, ktorý vyvrcholí oslavami Svetového dňa cestovného ruchu na Hrade Šariš už 25. septembra, “ dodáva Janoško. 

Pred letnými mesiaci odštartoval aj nový projekt Dovolenka na bajku. V rámci kampane je vytipovaných 21 zaujímavých cyklotrás naprieč celým Prešovským krajom, kde je umiestnená špecifická nálepka, tzv. fotopoint. Ďalšou novou letnou kampaňou, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o historických, kultúrnych a prírodných zaujímavostiach Prešovského kraja je kampaň Nadýchni sa.
Rok 2022 je rokom, v ktorom sa veci vrátili aspoň čiastočne do normálu, návštevníkov preto pozývame počas celého roka objaviť krásy Prešovského kraja dvomi jednoduchými, no aktuálnymi slovami – Nadýchni sa, “ hovorí marketingová pracovníčka KOCR Severovýchod Slovenska Jana Balážová.

 
Samotná kampaň komunikuje štyri hlavné sféry – históriu, pamiatky, prírodu a zážitky, pričom ku každej jednej je pripravený špecifický prívlastok (nepoznaná história, neokukané pamiatky, nespútaná príroda, neopakovateľné zážitky). Kampaň je zameraná aj na propagáciu menej známych lokalít, ktoré by sa mali takto dostať do povedomia širokej verejnosti.
Okrem týchto aktivít spolupracuje KOCR Severovýchod Slovenska so ZSSK a.s. pri príprave konceptu letných vlakov. Tohtoročnou novinkou je letný vlak na trase Košice – Prešov – Bardejov. Práve v Bardejove a tiež Bardejovských kúpeľoch zabezpečuje KOCR Severovýchod Slovenska pre cestujúcich vlakom sprievodcovské služby zdarma.


KOCR Severovýchod Slovenska sa tento rok rozhodla investovať značnú časť finančných zdrojov aj do budovania, resp. obnovy turistickej infraštruktúry. Počas aktuálnej letnej turistickej sezóny pribudli vyhliadkové ďalekohľady na Rozhľadni na Čarnej Hure, ktorá sa vypína na obcou Krásna Lúka a renesančnej veži Rímskokatolíckeho kostola Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi v Stropkove. V pláne je tiež výmena kovových schodov a zábradlia v Lačnovskom kaňone a oddychová zóna pribudne počas jesene pri Drevenom megafóne v obci Zlatá Baňa. „Tak ako aj po predošlé roky sa naša organizácia podieľa na rozvoji cyklistickej infraštruktúry. Tento rok pribudne v Prešovskom kraji nových 68 km nami vyznačených cyklotrás. Preznačíme aj 6 km už existujúcich, “ uzatvára Janoško.


* Zdroj údajov: Štatistický úrad SR
** Poznámka: Štatistika ubytovacích zariadení obsahuje údaje od všetkých právnických osôb a fyzických osôb s prideleným IČO, ktoré sú vedené v Registri ubytovacích zariadení ŠÚ SR a poskytujú prechodné ubytovanie návštevníkom cestovného ruchu.

Mohlo by Vás zaujímať
PREŠOVSKÉ VIANOČNÉ TRHY 2023 AKO ICH (NE)POZNÁTE
Atmosféru najkrajších sviatkov roka budú v Prešove dotvárať vianočné trhy, ktoré tento rok prinesú tri hlavné novinky. Trvať budú od 25. 11. – 22. 12. 2023 a 26. 12. – 31. 12. 2023.
Prešov sa zahalí do purpurovej farby na podporu najmenších
17. novembra si pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí. Pri tejto príležitosti sa prešovské dominanty - budova historickej radnice a Caraffova väznica zahalia do purpurovej farby.
Mesto Prešov sa pripravuje na zimnú sezónu 2023/2024
Zimná údržba v meste Prešov potrvá od 15. novembra 2023 do 15. marca 2024. Vylepšený dispečing a zlúčenie údržby ciest a chodníkov majú za cieľ zabezpečiť koordinované zásahy pracovných čiat.
Preventívne protipožiarne kontroly v Prešove
Mesto Prešov informuje občanov, že od 21. júna 2023 do 5. decembra 2023 sú na území mesta Prešov vykonávané preventívne protipožiarne kontroly. Pracovníci vykonávajúci kontrolu sa preukážu osobitným poverením.
Vianočný smrek už krášli centrum Prešova
Pred Konkatedrálou sv. Mikuláša už pracovníci TSMP, a.s. osadili krásny vianočný stromček. Pochádza z Ulice Tarasa Ševčenka a stane sa dominantou tohtoročnej vianočnej výzdoby v Prešove.
Slávnostná kolaudácia verejných priestranstiev na Námestí mládeže a Duchnovičovom námestí
Projekt revitalizácie verejných priestranstiev na Námestí mládeže a Duchnovičovom námestí bol úspešne ukončený a zavŕšený slávnostnou kolaudáciu stavby. Realizácia trvala 14 mesiacov.
Mesto Prešov navštívil veľvyslanec Írska
Mesto Prešov poctil svojou návštevou veľvyslanec Írska na Slovensku J. E. Dermot McGauran s delegáciou.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK