Utorok, 29. november 2022
Meniny má Vratko | zajtra Ondrej, Andrej

Do Prešova zavítajú prvé parciálne trolejbusy

V prvej polovici októbra 2022 došlo k podpisu kúpnej zmluvy medzi Dopravným podnikom mesta Prešov, akciová spoločnosť a českým producentom SOR Libchavy spol. s r.o. na dodávku 4 kusov takzvaných parciálnych trolejbusov. Ide o nové, 12-metrové, plne nízkopodlažné vozidlá, ktoré sú vybavené trakčnými batériami umožňujúcimi jazdu aj mimo trolejového vedenia.

Dopravný podnik mesta Prešov, akciová spoločnosť v rámci projektu "DPMP, Nákup parciálnych trolejbusov" obstarával celkovo 10 trolejbusov s batériovým pohonom v zložení 4 štandardné (12-metrové) a 6 kĺbových (18-metrových) vozidiel. Pri štandardných trolejbusoch už došlo k podpisu kúpnej zmluvy.

Projekt zásadne inovuje, rozšíri a skvalitní vozidlový park trolejbusov o nový typ vozidiel. Hlavným cieľom projektu je zvýšenie atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy, pričom rozšírením vozidlového parku o nový druh trolejbusov s batériovým pohonom dôjde k výraznému zvýšeniu komfortu cestujúcich, plynulosti prevádzky a prepravnej rýchlosti.  Okrem toho dôjde k zníženiu hlučnosti a k zníženiu negatívnych vplyvov dopravy na životné prostredie.

Štyri moderné trolejbusy s označením SOR TNS 12 ponúknu vďaka svojej výbave cestujúcim maximálne pohodlie.  Trolejbusy budú plne klimatizované a vybavené modernejším informačným a tarifným systémom. Tak ako je štandardom pri všetkých nových vozidlách u nás aj tieto trolejbusy budú mať USB nabíjačky pre dobíjanie mobilných zariadení, informačné LCD monitory a kamerový systém so záznamom v interiéri vozidla.  Prácu vodiča zlepší aj bezpečnostný kamerový systém, ktorý bude snímať priestor pred a za trolejbusom, či kamera na zberači trolejbusu.

Vo výbave tiež nebude chýbať systém vonkajšej akustickej signalizácie pre cestujúcich so zrakovým postihnutím, ktorý na základe povelu z ovládača zahlási číslo linky a smer jazdy. Moderná elektrická výzbroj s rekuperáciou ušetrí náklady na prevádzku a poskytne komfortnejší priebeh jazdy.  Trolejbus bude môcť prejsť v režime jazdy na trakčnú batériu vzdialenosť minimálne 12 kilometrov.  Dodávateľom elektrickej výzbroje do týchto trolejbusov je spoločnosť Cegelec a.s. Trolejbusy budú obsluhovať vybrané mestské linky, ktoré v súčasnej dobe obsluhujú štandardné naftové autobusy.

Spoločne s príchodom týchto trolejbusov sa musíme pripraviť aj na určité úpravy trolejového vedenia,  ktoré súvisia s prepínaním režimov jazdy parciálneho trolejbusu. Na viacerých zastávkach MHD a križovatkách bude upravená horizontálna poloha trolejového vedenia. Dôjde tiež k inštalácii vodiacich striešok pre tzv. "natrolejenie", teda úkon, kedy dochádza k pripojeniu trolejbusu na trolejovú sieť pomocou zberačov. Tie vodič nebude ovládať manuálne, ale pomocou tlačidla v pohodlí svojej kabíny.

Štvorica trolejbusov SOR TNS 12 bude v zmysle kúpnej zmluvy dodaná najneskôr do 15 mesiacov od nadobudnutia účinnosti kúpnej zmluvy. Financovanie nákupu zabezpečí z 95% Operačný program Integrovaná infraštruktúra, zvyšných 5% pokryje DPMP, a.s. z vlastných zdrojov.  Celková hodnota zákazky je 1 845 000 € bez DPH, cena za jeden trolejbus je 461 250 € bez DPH.


Text: DPMP, a.s.

Foto: ilustračné, Cegelec a.s. , úprava DPMP, a.s.

Mohlo by Vás zaujímať
Na ulici Arm. gen. L. Svobodu a na križovatke Rusínska - Kuzmányho bude v termíne od 21.11. do 25.11.2022 prebiehať modernizácia cestnej dopravnej signalizácie.
Mesto Prešov žiada chodcov a vodičov o zvýšenú opatrnosť.
Prešovskí volejbalisti uhrali doma proti Myjave len set, tretí zápas bez bodov
Volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov neprelomili nezdary z uplynulých týždňov ani v 5. kole Niké Extraligy mužov. Na domácom ihrisku podľahli hráčom z Kopaníc 1:3 (19:25, 22:25, 25:22, 22:25). Zverenci trénera Erika Digaňu bojujú so zdravotnými absenciami i nesúhrou. O týždeň čaká Šarišanov meranie síl v európskom pohári Challange Cup (8.11.2022 o 18:00 hod.) a dovtedy majú pred sebou niekoľko tréningových výziev.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK