Streda, 29. november 2023
Meniny má Vratko | zajtra Ondrej, Andrej

Počas dušičkového obdobia budú prešovské cintoríny otvorené nonstop

Prešovské cintoríny budú v období od 29.10. do 1.11.2022 otvorené nonstop. Zabezpečené bude aj osvetlenie cintorínov až do neskorých večerných hodín. Technické služby mesta Prešov apelujú na návštevníkov, aby boli namiesto umelých kvetov, vencov a iných ozdôb prinášali na hroby blízkych kvety v kvetináči.

očas blížiaceho sa dušičkového obdobia očakáva mesto Prešov zvýšený počet návštevníkov na všetkých cintorínoch. Z tohto dôvodu budú upravené otváracie hodiny mestských cintorínov nasledovne:

V dňoch 29.10. (sobota), 30.10. (nedeľa), 31.10. (pondelok) a 1.11.2022 (utorok) budú prešovské cintoríny otvorené NONSTOP.

V období od 2.11. do 8.11.2022 budú na cintorínoch v Prešove, v Solivare a v Nižnej Šebastovej otvorené malé bráničky NONSTOP.

 

Osvetlenie cintorínov

V záujme bezpečnosti návštevníkov budú jednotlivé cintoríny počas dušičkového obdobia osvetlené dlhšie:

Hlavný cintorín v Prešove bude v dňoch 29.10. (sobota), 30.10. (nedeľa), 31.10. (pondelok) a 1.11.2022 (utorok) osvetlený v čase od 16:30 do 22:00 hod. V období od 2.11. do 8.11.2022 bude tento cintorín osvetlený v čase od 16:30 do 21:00 hod.

Cintoríny Solivar a Nižná Šebastová budú v období od 29.10. do 8.11.2022 osvetlené od 16:30 do 20:00 hod.

 

Sociálne zariadenia

Sociálne zariadenia v domoch smútku budú v dňoch 29.10. (sobota), 30.10. (nedeľa) a 1.11.2022 (utorok) otvorené nasledovne:

Hlavný cintorín v Prešove v čase od 12:00 do 18:00 hod.

Cintoríny Solivar a Nižná Šebastová v čase od 13:00 do 17:00 hod.

 

Úradné hodiny

Informácie o hrobových miestach môžete získať telefonicky na telefónnom čísle 051/77 241 33 alebo e-mailom na cintorin@tsmp.sk počas pracovnej doby v dňoch:

pondelok, utorok, štvrtok a piatok od 7:00 do 15:00 hod.
streda od 7:00 do 17:00 hod.
V dňoch 29.10. (sobota), 30.10. (nedeľa) a 1.11. (utorok) bude kancelária správy zatvorená.

 

Počas dušičkového obdobia budú predĺžené otváracie hodiny cintorínov. Pri ich návšteve by sme nemali zabúdať na ekológiu. 


Dušičky môžu byť aj ekologické

Počas dušičkového obdobia budú predĺžené otváracie hodiny cintorínov. Pri ich návšteve by sme nemali zabúdať na ekológiu

Umelé ozdoby na hroboch sú väčšinou vyrobené z viacerých materiálov, a preto ich nie je možné recyklovať. Zaspomínať si na svojich blízkych sa však dá aj s prihliadnutím na životné prostredie a správne triedenie odpadu. Vyskúšajme to tento rok spraviť inak. Namiesto umelých kvetov, vencov a iných ozdôb prinesme na hroby našich blízkych kvety v kvetináči. Sú krajšie a vydržia možno až do prvých mrazov. Využiť môžeme aj výzdobu z prírodných materiálov – šišiek, sušených kvetov či ihličia.

Ak už sklenené kahance alebo svietniky máte nakúpené, používajte ich čo najdlhšie. Za zváženie stojí tiež použitie sviečok zo sójového alebo včelieho vosku. Aj prírodné materiály ale jedného dňa skončia ako odpad. Živé kvety bez plastových obalov, stužiek a drôtikov, kvety z kvetináčov, burinu, lístie či konáriky treba vytriediť tak, aby mohli smerovať do triedeného zberu zeleného odpadu a aby zbytočne neputovali na skládku. Z tohto dôvodu sú na prešovských cintorínoch k dispozícií aj nádoby na tento druh odpadu - tzv. BIO odpad. Na cintorínoch sú taktiež k dispozícií aj nádoby na triedený odpad - plasty, sklo a kovy.

Skúsme si tento rok zaspomínať na našich blízkych bez zaťažovania životného prostredia.

Mohlo by Vás zaujímať
Aj nesprávne vykurovanie domácností znečisťuje ovzdušie
Mesto Prešov upozorňuje občanov na povinnosti vyplývajúce z nového zákona o ochrane ovzdušia, platného od 1. júla 2023. Nesprávne vykurovanie má totiž veľký vplyv na znečisťovanie ovzdušia.
Finančná pripravenosť MSP budovať odolnosť a udržateľnosť
Podpora vzťahov spolupráce medzi malými a strednými podnikmi (MSP) a korporátnymi subjektmi na zdieľanie rizík a odmien má niekoľko foriem vrátane spoločných podnikov, strategických partnerstiev, rozvoja dodávateľov alebo programov financovania. Takáto spolupráca môže uľahčiť prenos znalostí, zvýšiť efektivitu a zlepšiť finančnú stabilitu budovaním dôvery a udržateľnosti v celom hodnotovom reťazci. Ak k tomu pridáme rastúcu silu Environmental, Social, and Governance (ESG), často riadená preferenciami spotrebiteľov, vyžaduje, aby MSP rozumeli detailom týchto finančných požiadaviek.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK