Piatok, 14. jún 2024
Meniny má Vasil | zajtra Vít

Status Quo / Richard Zozulák

Premiérová výstava košického sochára Richarda Zozuláka v priestoroch Krajskej galérie v Prešove.

Premiérová výstava košického sochára Richarda Zozuláka v priestoroch Krajskej galérie v Prešove predstavuje výber z jeho aktuálnej sochárskej tvorby, ktorá vo svojej podstate vyjadruje komplikovanosť terajšieho sveta. Richard Zozulák je absolventom odboru sochárstva na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (ateliér prof. Juraja Bartusza, prof. Juraja Meliša) a vo svojej viac ako dvadsaťročnej tvorbe sa cielene zameriava na civilizačné témy. 

Dominantným prvkom pre vyjadrenie jeho subjektívnych myšlienok, nálad a pocitov sa stala ľudská postava, ktorú konfrontuje s reálnym alebo imaginárnym priestorom. Abstrahovaním jej tvarov, vyjadruje aktuálnosť doby presýtenej rýchlym tempom a čoraz častejším pocitom osamelosti.Siluety figúr voľne umiestnené v priestore sú vyjadrením pocitu jednotlivca vnímajúceho komplikovanosť vzťahov a uponáhľanej doby zmietajúcej sa v cyklicky uzavretom priestore. Priam zdeformované figúry násobia pocit beznádeje a túžby vymaniť sa z kolobehu doby strácajúcej ľudskú tvár.

Miesto / kontakt: Krajská galéria v Prešove  kultúrne zariadenie Prešovského samosprávneho kraja, Hlavná 51, 080 01 Prešov – Suterén 49
Názov výstavy: Status Quo / Richard Zozulák
Termín výstavy: 23.3.2023  28.5.2023
Vernisáž výstavy: štvrtok, 23. 3. 2023 o 16.00
Kurátor výstavy: Mgr. Alžbeta Chovancová
Link: https://krajskagaleria.sk/,http://www.richardzozulak.com/index.html

Mgr. art. Richard Zozulák (*1977 Košice) 1991 – 1995 Stredná škola úžitkového výtvarníctva v Košiciach, odbor keramika. 1995  2001 Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, odbor socha (ateliér prof. Juraj Bartusz, prof. Juraj Meliš). 2000  2001 Akademie výtvarných umění Praha, ateliér monumentální tvorby (prof. Aleš Veselý). Zúčastňuje sa viacerých domácich i zahraničných sympózií. Vystavoval nielen v rámci Slovenska ale aj v zahraničí – Wolsburg, Peking.


Mohlo by Vás zaujímať
Multižánrový festival HELFEST 2024 zverejnil kompletný Lineup. Oslava 25. narodenín kapely Heľenine Oči bude jedna veľká žúrka!
Pri príležitosti výročia vzniku kapely Heľenine Oči, veselá partička vymyslela a vdýchla život hudobnému festivalu HELFEST. Skúšobný, pilotný ročník, chalani minulý rok zvládli na výbornú, tento rok, o čosi skúsenejší, nastavili latku ešte vyššie. V prešovskej Delni sa 31.8.2024 predstaví takmer 40 interpretov z rôznych kútov Európy. Návštevníkov zaujme i sprievodný program, či oddychové a Fun zóny.
Prešov po prvý raz zažije vlastné autokino. Bude jediné na východnom Slovensku.
(PREŠOV, 27. máj 2024) Počas letných mesiacov do metropoly Šariša zavíta originálne Autokino Prešov s najväčším nafukovacím plátnom na Slovensku. Premietať sa bude na veľkokapacitnom parkovisku na ulici Jána Pavla II. v Prešove, každú stredu od začiatku júna až do konca augusta 2024. Návštevníci sa môžu tešiť najmä na obľúbené slovenské a české filmové novinky.
Do Prešova opäť zavítajú mená svetového formátu aj to najlepšie z domácej scény. Dobrý festival začína už o mesiac!
Ďalší ročník najväčšieho festivalu na východom Slovensku sa koná už o mesiac a v priebehu troch dní premení prírodné kúpalisko Delňa na svet plný hudby, farieb a umeleckých zážitkov. Organizátori zverejnili kompletný program jednotlivých pódií a oznámili viaceré novinky. Príde legendárny a cenami ovenčený DJ Roger Sanchez, reggae speváčka s unikátnym hlasom Sara Lugo, gruzínsky zázrak Trio Mandili, z UK dorazí Chop Suey, z Rakúska talentované DnB hviezdy Camo&Krooked a nemôžu chýbať domáci IMT SMILE, ktorí si pre rodné mesto nachystali špeciálnu show.
Prešovský Amfiteáter privíta Letné kino Pocity
Prešov, 28. mája 2024 – Kultúrne leto v Prešove dostane nový rozmer s príchodom Letného kina Pocity, ktoré sa tento rok uskutoční v kultovom prostredí prešovského amfiteátra. Podujatie sľubuje nezabudnuteľné večery pod holým nebom, plné filmových zážitkov pre všetkých milovníkov kinematografie.
Dobrý festival štartuje už v piatok! Ako sa dostať na festival? Kde zaparkovať?
Už 14.6.2024 od 14:00 hod. sa otvoria brány prírodného kúpaliska Delňa, na ktorom sa bude konať 14. ročník, tentokrát trojdňového, DOBRÉHO FESTIVALU. Ako sa dostať na festival? Kde zaparkovať?
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK