Utorok, 27. február 2024
Meniny má Alexander | zajtra Zlatica

Spomienky na kráľovnú Alžbetu II. v centre Prešova

V Prešove sa chystá výstava unikátnych fotografií z návštevy kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. 25. mája 2023 o 14.30 hod. výstavu na Hlavnej ulici slávnostne otvorí veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Nigel Baker spolu s primátorom mesta Prešov Františkom Oľhom.

Mesto Prešov v spolupráci s Veľvyslanectvom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska pripravuje výstavu fotografií “Kráľovná Alžbeta II. na Slovensku”.

Ide o archívne fotografie zo štátnej návštevy zosnulej kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa na Slovensku v roku 2008, keď navštívili Bratislavu aj Vysoké Tatry. Niektoré z nich sú pritom verejnosti prístupné po prvýkrát.

Fotografie dokumentujú rôzne časti programu kráľovského páru a poskytujú pohľad späť na jednu z najvýznamnejších návštev v histórii samostatného Slovenska. Sú tiež dôkazom toho, že osobnosť Alžbety II. presahuje hranice Spojeného kráľovstva a oslovila aj Slovákov, ktorí ju vo svojej krajine srdečne vítali na každej zastávke.

Výstavu, ktorá bude tento rok putovať po viacerých slovenských mestách, otvorí primátor mesta Prešov František Oľha spolu s britským veľvyslancom Nigelom Bakerom vo štvrtok 25. mája 2023 hod. na Hlavnej ulici (pešia zóna, priestor medzi Konkatedrálou sv. Mikuláša a Južným parkom). Fotografie budú nasledujúcich desať dní skrášľovať verejný priestor námestia a obyvatelia aj návštevníci mesta si ich môžu pozrieť do 2. júna 2023.

Britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker o zosnulej kráľovnej povedal: „Alžbeta II. bola roky najlepšou britskou diplomatkou, upevňujúcou existujúce a budujúcou nové vzťahy. Nikto neurobil viac pre posilnenie zväzkov priateľstva, porozumenia a rešpektu medzi Spojeným kráľovstvom a zvyškom sveta, vrátane vzťahov so Slovenskom.” Podľa jeho slov, kráľovná nikdy nezabudla na “najkrajší kút v šírom svete” a teší ho, že výstava týchto neopakovateľných fotografií je symbolom úzkeho puta, ktoré spája Slovensko a Spojené kráľovstvo, špeciálne v roku, kedy oslavujeme 30 rokov nadviazania diplomatických vzťahov.

Kráľovná Alžbeta II. vládla 70 rokov, ktoré venovala službe ľudu Spojeného kráľovstva aj krajín spoločenstva národov Commonwealthu. To z nej urobilo najdlhšie vládnucu panovníčku v britskej histórii, ako aj milovanú a rešpektovanú osobnosť po celom svete.

Alžbeta II. vďaka svojmu 70-ročnému panovaniu cestovala oveľa viac ako jej predchodcovia. Absolvovala viac ako 260 oficiálnych návštev, z toho takmer 100 štátnych. Jednou z nich bola aj návšteva Slovenska v októbri 2008.

Počas rokov obrovských zmien v medzinárodných vzťahoch bola kráľovná zdrojom kontinuity a stability a dotkla sa životov miliónov ľudí ďaleko za hranicami Británie. Bola známa zmyslom pre zodpovednosť a oddanosťou životnej službe, ktorou plnila pre Spojené kráľovstvo dôležitú rolu aj v náročných časoch sociálnych zmien.

 

Zdroj: Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva, Veľkej Británie a Severného Írska

Monika Holečková, tlačová tajomníčka

Mohlo by Vás zaujímať
Výtvarné spektrum v Caraffke
Výtvarné spektrum 2023/2024 je celoštátna postupová súťaž neprofesionálneho umenia, ktorej odborný garant a hlavný finančný partner je Národné osvetové centrum. Repríza jeho 60. ročníka prináša do Prešova svieži pohľad neprofesionálnych alebo umenie študujúcich autorov.
Pivovar Šariš prejde plne na obnoviteľné zdroje elektriny. Pivo bude variť zo slnka, svoju uhlíkovú stopu zníži takmer o pätinu.
Od roku 2025 bude Pivovar Šariš ako hlavný zdroj energie využívať bezemisnú elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Primárnym zdrojom zelenej energie sa stane nový solárny park rakúskej spoločnosti Enery v neďalekých Iliašovciach. Ten bude dodávať elektrinu do energetickej siete, odkiaľ ju pivovar bude aj naďalej odoberať. Spoluprácu firiem zastreší zmluva o nákupe virtuálnej energie, ktorá je vôbec prvou svojho druhu na Slovensku. Prechod Pivovaru Šariš na obnoviteľné zdroje zároveň predstavuje ďalší krok na ceste Plzeňského Prazdroja k uhlíkovej neutralite vo výrobe, ktorú chce dosiahnuť do roku 2030.
Inscenácia Čakanie na Godota na javisku prešovského DAD má byť neobyčajná
Prešov, 14. februára – Každá divadelná kultúra mala by mať svoj výklad takého diela, akým je text Čakanie na Godota od Samuela Becketta. S týmto predsavzatím „povinnej jazdy“ sa chopil réžie inscenácie na jeho podklade v Divadle Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove, hrajúcom po rusínsky, hosťujúci Rastislav Ballek (nar. 1971). Hovoril o tom na dnešnej tlačovej besede v sídle DAD. Činoherný kolektív chystá premiéru predstavenia na piatok 16. februára.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK