Nedeľa, 24. september 2023
Meniny má Ľuboš, Ľubor | zajtra Vladislav

Hviezdy Prešova zažiarili v Záhrade umenia

Mesto Prešov zorganizovalo v roku 2023 už 15. ročník projektu Hviezdy Prešova. Mená tohtoročných najlepších prešovských žiakov boli vyhlásené počas Dňa detí 1. júna 2023 v Záhrade umenia.

Cieľom projektu bolo opäť odmeniť tých žiakov prešovských základných škôl, ktorí robia radosť nielen svojim rodičom, ale vďaka mimoriadnym schopnostiam a výsledkom reprezentujú aj svoju školu a mesto Prešov.

Návrhy boli posudzované v troch kategóriách: šport, vedomosti a umenie. Oceňovanie žiakov sa uskutočnilo 1. júna 2023 počas veľkolepého Dňa detí v Záhrade umenia.

Ďakovný list a vecné ceny odovzdal deťom primátor mesta Prešov František Oľha a vedúci Odboru školstva, kultúry a cestovného ruchu Mestského úradu v Prešove Igor Hodžia.

V kategórii umenie si ocenenie prevzala druháčka z Evanjelickej základnej školy v Prešove – Barbora Kušnírová. Už ako prváčka čítala svojim spolužiakom rôzne príbehy, rozprávky a začala písať vlastné literárne prvotiny. V celoslovenskom kole v literárnej súťaži SLOVO získala v obrovskej konkurencii krásne 2. miesto a jej príbeh je súčasťou literárneho zborníka mladých autorov. V školskej súťaži Pisateľské brčko sa umiestnila na 3. mieste. Okrem písania aj kreslí, maľuje a spieva. Je absolútnou víťazkou v 1. kategórii v speváckej súťaži v speve kresťanských piesní. Je aj úspešnou riešiteľkou celoslovenského kola súťaže v informatike iBOBOR.

V kategórii vedomosti zvíťazili žiaci z prímy osemročného gymnázia Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove Marko Balčák a Krištof Franko. Obaja sa umiestnili na 1. mieste celoštátneho kola Festivalu vedy a techniky a stali sa aj finalistami medzinárodnej súťaže Festival vedy a techniky Českej republiky v Pardubiciach. Za najlepší vedecký projekt v kategórii základných škôl dostali Cenu dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. V okresnom kole biologickej olympiády kategórie D získal Marko 2. miesto a Krištof olympiádu vyhral. Marko je tiež výborný plavec, o čom svedčia dosiahnuté prvenstvá v celoštátnom kole plaveckej súťaže Putovný pohár v štýle prsia a kraul. Florbalový tím Salezáni Prešov, ktorého je Marko hráčom, získal v celoslovenskom kole 1. miesto. Krištof sa už 9 rokov venuje spoločenským tancom štandard a latino. Popredné umiestnenia si vytancoval v tanečných súťažiach Rožňavský pohár, Novohrad Dance Open 2023, Dance Cup 2021. Niekoľko rokov trénoval atletiku a 8 rokov študuje hru na klavír.

V kategórii šport triumfovala Dorota Chovancová, ôsmačka zo Základnej školy Šrobárova v Prešove, ktorá sa venuje športovej streľbe. Je vicemajsterka Slovenska v streľbe zo vzduchovej pušky. Umiestňuje sa na prvých priečkach v extraligách v Martine, v Bratislave, v Košiciach a na majstrovstvách kraja Prešov a Banská Bystrica. Okrem úspechov na klubovej úrovni, dosahuje úspechy na športových súťažiach organizovaných mestom Prešov a ABC – Centrom voľného času. Pravidelne reprezentuje školu vo volejbale, vybíjanej, futbale, kde spolu so spolužiačkami dosahujú výborné výsledky na okresnej úrovni.

Všetkým oceneným srdečne blahoželáme!

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Helfest 2023
Prvý ročník Helfest-u sa predstavil v priestoroch prešovskej Delne. Hviezdy ako Slobodná Európa, alebo Horkíže Slíže si zahrali po boku Heleniných očí, ktoré mali aj ohňovú šou.
POKLADY REGIÓNU 2023
Druhý ročník podujatia Poklady regiónu bude opäť oslavou autenticity a aktivít lokálnych firiem a organizácií. Uskutoční sa v termíne od 22. do 24. septembra 2023.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
Mesto Prešov informuje občanov, že od 2. októbra 2023 sa uskutoční zber objemného odpadu z domácností. Pristavených bude celkom 122 kusov veľkoobjemových kontajnerov.
Likvidácia zhabaného liehu, ktorý prepadol v prospech štátu
Colný úrad Prešov v čističke odpadových vôd v Petrovanoch pri Prešove, zničil takmer 834 litrov liehovín v rôznych spotrebiteľských baleniach, ktoré sa stali majetkom štátu. Liehoviny colný úrad zabezpečil pri výkone svojej činnosti. Časť z nich bola zhabaná v rámci daňového exekučného konania.
OZNAM: Skúška sirén 8.9.2023
Ministerstvo vnútra SR oznamuje občanom, že dňa 8.9.2023 o 12.00 hod. bude preskúšaná schopnosť prevádzky sirén na území SR.
Duálne vzdelávanie na Mestskom úrade v Prešove
Mesto Prešov rozbehlo spoluprácu v oblasti duálneho vzdelávania s Obchodnou akadémiou. Dvom študentkám bude poskytované odborné vzdelávanie v oblasti ekonomických a administratívnych činností na mestskom úrade.
Stav miestnej komunikácie v časti Kúty v Prešove smeruje k riešeniu
Mestu Prešov sa v poslednom období úspešne darí priebežne vysporiadavať pozemky pod komunikáciu v mestskej časti Kúty, ktorá dlhodobo trápi jej užívateľov. Väčšina vlastníkov už podpísala kúpne zmluvy a výrazný posun prinieslo aj posledné rokovanie mestskej rady.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK