Nedeľa, 16. jún 2024
Meniny má Blanka, Bianka | zajtra Adolf

Mestu Prešov bol schválený príspevok ako kompenzácia časti nákladov za odídencov z Ukrajiny

Mesto Prešov uspelo zo žiadosťou o nenávratný finančný príspevok (NFP) v rámci prioritnej osi FAST CARE Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) so zameraním na riešenie migračných výziev v dôsledku vojenskej agresie voči Ukrajine.

V marci tohto roka sa mesto Prešov zapojilo do výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na podporu operácií zameraných na riešenie migračných výziev v dôsledku vojenskej agresie voči Ukrajine. V tejto výzve uspelo a dňa 2. júna 2023 nadobudla účinnosť zmluva medzi mestom Prešov a MIRRI o poskytnutí NFP vo výške 2 815 800 €.

Cieľom FAST CARE je riešiť výlučne migračné výzvy v dôsledku ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine prostredníctvom financovania výdavkov na oblasť prvého prijatia a okamžitej pomoci pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny.

Cieľom projektu je pokryť náklady súvisiace s rýchlou reakciou samosprávy na potreby skupiny utečencov s dočasným útočiskom, ktorí prišli na Slovensko v období marec – november 2022. Ide o zmiernenie dopadu utečeneckej krízy a čiastočnú kompenzáciu nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s realizovanými opatreniami, ktoré pomohli pri poskytovaní núdzovej podpory pokrývajúcej základné potreby ľudí utekajúcich pred ruskou inváziou na Ukrajine. Medzi tieto potreby patrí prístup k službám, ako je dočasné ubytovanie, dodávky potravín a vody či zdravotnícka starostlivosť.

V tomto prípade pôjde o bežný príjem rozpočtu, ktorý sa využije na prevádzku a správu mesta, a rovnako aj na ďalšiu činnosť na riešenie migračnej krízy, keďže výdavky v súvislosti s tým stále rastú. Prioritou je však zamerať sa najmä na rozvojové programy, ktoré by mestu Prešov a Prešovčanom do budúcna uľahčili život.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Hviezdy Prešova zažiarili na pódiu
Veľkolepý Deň detí plný zábavy si mohli najmenší Prešovčania naplno užiť v Záhrade umenia vo štvrtok 30. mája 2024. Odmenení boli aj najlepší žiaci prešovských základných škôl v projekte Hviezdy Prešova.
Prešovská MHD vás odvezie na Posádkový deň detí
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že v piatok 31. mája mimoriadne posilní spoje k letisku v Nižnej Šebastovej. Pre všetky deti a ich rodičov je pripravený Posádkový Deň detí.
Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia
Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.
Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
V zmysle § 13 ods. 4 písm. a) v spojení s § 12 ods. 1 prvá veta zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva primátor mesta Prešov František Oľha
Prešov sa pripravuje na množstvový zber komunálneho odpadu
V meste Prešov sa vôbec prvýkrát v histórii zavedie množstvový nevážený zber komunálneho odpadu. Týkať sa bude obyvateľov mesta vlastniacich rodinné domy. Títo Prešovčania si tak budú môcť zvoliť z viacerých druhov objemov smetných nádob a frekvencie, ako často im prídu smeti zbierať. Nový systém mestu prinesie väčšiu efektivitu nakladania s odpadmi a predpokladá sa aj pozitívny dopad na ekológiu.
Poznáme laureátov verejných ocenení mesta Prešov za rok 2023
Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prešove sa opäť nieslo v noblesnej atmosfére oceňovania výnimočných osobností, ktoré si prevzali verejné ocenenia mesta Prešov. Po siedmykrát v histórii mesta boli odovzdané všetky verejné ocenenia - Cena mesta Prešov, Cena primátora mesta, Opálové zrnko a Čestné občianstvo mesta Prešov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK