Piatok, 19. apríl 2024
Meniny má Jela | zajtra Marcel

V Prešove vzniká nový šport, žiaci sa na telesnej učia cheerleading

Žiaci prvého stupňa od druhého do štvrtého ročníka sa na hodinách telesnej výchovy učia cheerleading pod vedením certifikovaného trénera. Cieľom je rozhýbať deti spôsobom, ktorý by ich mohol baviť viac ako klasické hodiny telesnej.

Tímové pokriky, hudba, tanec. Aj takto vyzerajú hodiny telesnej výchovy na prešovských základných školách. Vedie ich tréner spolu s učiteľom, s každou triedou absolvuje šesť vyučovacích hodín. Ide o koncept pohybovej aktivity, ktorý zábavnou a hravou formou zapája do činnosti celú triedu. Do prešovských základných škôl ho prináša projekt MODULY „Cheer je cool“ Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci so Slovenskou cheerleading úniou a Športovým klubom Sečovské Sov(ičk)y.

Cheerleading je od roku 2021 olympijský šport a mladých športovcov motivuje k najvyšším métam olympizmu. V školskom roku 2022/23 si ho už vyskúšali deti zo Základnej školy Májové námestie, Súkromnej základnej školy DSA Mukačevská, Evanjelickej spojenej školy, Súkromnej spojenej školy European English School a Cirkevnej základnej školy s materskou školou sv. Gorazda.

„Cheerleading je tímový šport pre chlapcov aj dievčatá, do aktivity zapája všetky deti z triedy. Žiaci si vymyslia názov svojho tímu. Na hodinách si nacvičia pokrik s pom-pomami a využitím ďalších rekvizít – tabuliek s názvom svojho tímu, ktoré si vytvoria na výtvarnej výchove. Na hodinách sa tiež učia jednoduché gymnastické prvky, tanečné zostavy, základné pozície v cheere a najjednoduchšie stunty, ktoré deti radi nazývajú pyramídky alebo dvíhačky. Deti spoznávajú nové pohybové hry. Ide nám o to, aby sa na hodinách cítili dobre a skúsili si nové aktivity, ktoré by ich mohli osloviť, “ vysvetlila trénerka Miroslava Baranová.

Cheerleading sa delí na dve kategórie. Team cheer je viac športová a akrobatická divízia a Performance cheer je prevažne tanečná divízia. Súčasťou športového cheeru je pokrik, ktorý nabudí obecenstvo k povzbudzovaniu pri sledovaní zostavy na hudbu so živými pyramídami a akrobaciou.

S cheerleadingom môže začať každý aj bez prípravy na telesnej výchove. ABC Centrum voľného času na Októbrovej 30 v Prešove otvára od nového školského roka krúžok ABC Cheerleaders.

Centrum voľného času organizuje počas letných prázdnin aj denný tanečno-športový tábor zameraný na cheerleading, ktorý bude mať jeden turnus od 14. do 18. augusta 2023. Cena je 110 eur a súčasťou tábora budú aj ďalšie tance, hry a pohybové aktivity – gymnastika, balet, folklór, zumba či moderný tanec.

Na krúžok alebo aj do tábora môžu rodičia prihlásiť svoje deti osobne v ABC CVČ na Októbrovej 30 v Prešove, e-mailom na abc@abccentrum.sk alebo telefonicky na čísle +421 918 900 949.

Mohlo by Vás zaujímať
Máte doma budúceho škôlkara?
sto Prešov informuje rodičov o možnosti podávania žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2024/2025.
PREŠOVSKÁ UNIVERZITA SA STALA ODBORNÝM GARANTOM PROJEKTU NA BILINGVÁLNE VZDELÁVANIE DETÍ ZÁKLADNÝCH ŠKÔL
Prešov, 11. 04. 2024 – Prešovská univerzita (PU) v Prešove nadviazala spoluprácu s občianskym združením BILI School na projekte zameranom na bilingválne vzdelávanie detí od prvej triedy základnej školy. Tento inovatívny program, ktorý sa zaoberá vzdelávaním detí v dvoch jazykoch súčasne – slovenskom a anglickom, sa plánuje pilotne spustiť na vybraných verejných základných školách po celom Slovensku už v nadchádzajúcom školskom roku.
ŠTÁTNY TAJOMNÍK CHOVANEC DISKUTOVAL SO ŠTUDENTMI PREŠOVSKEJ UNIVERZITY O EURÓPSKEJ ÚNII
Prešov 18. 04. 2024 – O význame a prínosoch členstva Slovenskej republiky v Európskej únii diskutoval s viac ako stovkou študentov Prešovskej univerzity (PU) v Prešove štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Rastislav Chovanec.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK