Utorok, 03. október 2023
Meniny má Stela | zajtra František

DPMP sa pripravuje na prevádzku elektrobusov

DPMP, a.s. zrealizoval kúpu piatich elektrických midibusov SOR EBN 8, ktoré vzišli z verejného obstarávania. Aktuálne sú tieto vozidlá vo finálnych fázach výroby, a preto sa v uplynulých dňoch začali prípravy na ich prevádzku aj v dopravnom podniku. Vo vozovni DPMP, a.s. na Bardejovskej ulici v Ľuboticiach onedlho vyrastie nabíjacia stanica so šiestimi nabíjačkami pre nabíjanie elektrobusov, z toho päť nabíjačiek bude pre klasické (pomalé) nabitie a jedna pre rýchlonabíjanie.

Výstavba nabíjacej infraštruktúry, okrem iného, obnáša úpravu a dobudovanie spevnených plôch v areáli podniku, vybudovanie základov pre nové trakčné stĺpy či napojenie nabíjačiek na transformátor, ktorý sa nachádza na opačnej strane našej vozovne. Zhotoviteľom infraštruktúry pre nabíjanie elektrobusov je spoločnosť PRIVEL, s.r.o. , ktorá je v zmysle Zmluvy o dielo povinná túto stavbu zhotoviť za 6 týždňov od prebratia staveniska. Cena za dielo je 176 413,61 € bez DPH.

Elektrické midibusy čiastočne nahradia v premávke najstaršie midibusy Rošero First, ktoré sú za hranicou životnosti a pre ďalšiu udržateľnosť prevádzky je ich výmena nutná. Na zvýšenie komfortu a spoľahlivosti prepravy sa tak cestujúci môžu tešiť napríklad na spojoch liniek 20, 27, 41, či 42.

Midibusy budú mať nízkopodlažný vstup pri oboch dverách, samozrejmosťou je klimatizácia priestoru pre cestujúcich a zároveň uzamykateľné bočné okná. Vďaka modernému informačnému systému, vrátane LCD monitorov v interiéri, budú mať cestujúci vždy aktuálne informácie o trase daného spoja, ale aj o všetkých zmenách a novinkách v MHD. Štandardom sa už stali USB nabíjačky s konektormi typu A a C na madlách pre nabíjanie telefónov, súčasťou vozidiel tiež bude aj kamerový systém v interiéri a exteriéri vozidla, ktorý napomôže pri riešení mimoriadnych situácií. Všetkých 5 midibusov bude vybavených systémom automatického počítania cestujúcich (APC), s ktorým už má DPMP, a.s. skúsenosti a vďaka nemu dokáže vypracovať presné štatistiky o obsadenosti jednotlivých spojov. Elektrický midibus SOR EBN 8 dokáže pojať 16 sediacich a 37 stojacich cestujúcich. Dojazd elektrobusu na jedno plné nabitie bude 130 km. Dodanie elektrobusov očakáva DPMP, a.s. v polovici júla 2023.

Mohlo by Vás zaujímať
Nechajte auto doma, štartuje Európsky týždeň mobility 2023
Mesto Prešov sa aj v roku 2023 zapája do kampane Európsky týždeň mobility, ktorá sa uskutoční od 16. do 22. septembra.
Cyklistické preteky Okolo Slovenska uzavrú Hlavnú ulicu
Mesto Prešov informuje občanov o krátkodobej uzávierke Hlavnej ulice vo štvrtok 14. septembra 2023 z dôvodu štartu cyklistických pretekov Okolo Slovenska.
Slovenská ulica bude čiastočne uzavretá
Mesto Prešov informuje vodičov, že v termíne od 18. do 19. septembra 2023 bude Slovenská ulica čiastočne uzavretá.
Školské spoje MHD sa vracajú na prešovské cesty
Letné prázdniny sa pomaly končia aj pre linky MHD. Od pondelka 4. septembra 2023 budú všetky linky MHD premávať v pracovných dňoch podľa cestovného poriadku pre "Pracovný deň - školský". Zároveň bude obnovená premávka školských spojov.
Čiastočná uzávierka križovatky ulíc 17. novembra a Kúpeľná (I. etapa)
Z dôvodu rekonštrukcie križovatky ulíc 17. novembra a Kúpeľná, a s tým spojenej výstavby dlhého priečneho prahu, dôjde od 13. 9. 2023 k čiastočnej uzávierke tohto križovatkového priestoru a zmene organizácie dopravy v danej lokalite.
Severná ulica a Ul. 17. novembra budú čiastočne uzavreté
Mesto Prešov informuje vodičov, že ulica Severná a Ul. 17. novembra budú pre plánované výkopové práce čiastočne uzavreté.
Priemyselný závod BOSCH bude obsluhovaný MHD
Spoločnosť BOSCH postupne spúšťa výrobu vo svojom novom priemyselnom závode v južnej časti Prešova na ceste do obce Záborské. Dopravný podnik mesta Prešov v spolupráci so spoločnosťou BOSCH a mestom Prešov zavádza obsluhu tohto závodu mestskou hromadnou dopravou.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK