Piatok, 19. apríl 2024
Meniny má Jela | zajtra Marcel

VIAC AKO 260 DETÍ BUDE NA PREŠOVSKEJ DETSKEJ UNIVERZITE BLIŽŠIE SPOZNÁVAŤ SLOVENSKO

Prešov, 10. 7. 2023 – Na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) sa dnes imatrikuláciou začal 16. ročník Prešovskej detskej univerzity (PDU), ktorá vyvrcholí v piatok 14. júla slávnostnou promóciu. Na 263 malých vysokoškolákov čaká bohatý program, ktorý bude tento rok zameraný na 30. výročie vzniku Slovenskej republiky.

Okúsiť študentský život a dozvedieť sa veľa zaujímavého počas jedného prázdninového týždňa sa rozhodlo 161 detí v rámci študijnej skupiny bakalárček a 102 študentov skupiny magisterček. „Keď sme pred 16 rokmi otvárali Prešovskú detskú univerzitu mnohí nás varovali, že to nie je dobrý nápad, že sa nám na ňu nik neprihlásil, veď študenti sú v lete na dovolenke, na kúpaliskách a určite nebudú chcieť tráviť prázdniny v škole. A opak je pravdou. Každý rok máme naplnenú kapacitu, ktorú dokonca z roka na rok navyšujeme, “ prihovoril sa na imatrikulácii malým vysokoškolákom Martin Javor, jeden z hlavných organizátorov PDU, ktorý im zároveň zaprial týždeň plný zábavy, radostného vzdelávania a nových priateľstiev.
Vzhľadom na to, že Slovenská republika slávi tento rok 30. výročie svojho vzniku je ústrednou témou detskej univerzity motto "Slovensko 30 rokov", čomu organizátori prispôsobili aj časť svojich aktivít. „Deti budú pomyselne cestovať po Slovensku, naučia sa, kto riadi náš štát, ako je Slovensko vnímané formou rozhlasu, spoznajú kultúrne pamiatky, zájdu na návštevu k južným aj východným susedom, vyrobia si origami a komiks, “ priblížil informácie z programu bakalárčekov Martin Javor. Okrem toho sa naučia ako sa bezpečne správať na cestách, vyriešia záhady prísloví a porekadiel, zistia, že remeslo má zlaté dno a rozpoznajú hviezdy nad Slovenskom. Na krátkych prednáškach sa dozvedia informácie o slovenskom športe, zdravom životnom štýle, slovenskom folklóre či novodobých slovenských dejinách.

„Magisterčekovia sa zúčastnia fantazijnej cesty od západu po východ Slovenska. Absolvujú slovný duel mapujúci ich vedomosti o Slovensku, skúsia si pripraviť vlastnú reportáž, a tiež kultúrne vystúpenie súvisiace s ľudovými tradíciami. Objavovať Slovensko a jeho osobnosti histórie môžu tiež v knižnici našej univerzity, “ ozrejmila Lenka Pasternáková, riaditeľka Ústavu pedagogiky, andragogiky a psychológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU, ktorá zastrešuje v rámci PDU študijný program magisterček. Zároveň doplnila, že na „športovom festivale“ na Fakulte športu sa deti budú môcť stretnúť s úspešnými športovcami, ktorí sú absolventmi PU.

Okrem návštevy Krajského múzea v Prešove bude zaujímavosťou 16. ročníka detskej univerzity aj prehliadka Mestského úradu v Prešove, kde sa deti dozvedia o jeho fungovaní a zoznámia sa s dejinami mesta Prešov.

„Aj tento rok máme na zreteli, že deti sú tým najúprimnejším publikom, ale i najprísnejším kritikom. Pre nás bude ocenením, keď sa s nimi na detskej univerzite stretneme aj o rok. Moje veľké poďakovanie patrí všetkým lektorkám a lektorom, tútorkám a tútorom, ktorí vytvárajú príjemnú atmosféru počas tohto vzdelávacieho programu, “ uzavrela Lenka Pasternáková.

***
Na PDU sú vytvorené dve študijné skupiny „bakalárček“ (žiaci 1. – 4. ročníka ZŠ) a „magisterček“ (žiaci 5. – 9. ročníka ZŠ, resp. zodpovedajúcich tried 8-ročných gymnázií), pričom vyučovanie bude prebiehať každý deň od 8:00 do 16:00 hod. O malých vysokoškolákov sa počas celého týždňa bude starať takmer 60 tútorov z radov študentov univerzity a viac ako 40 lektorov. Aj tento rok sú deti rozdelené do menších farebne rozlíšených skupiniek a jednotlivé aktivity budú realizované vo veľkých prednáškových aulách, átriách, ale tiež vo vonkajšom prostredí.

Mohlo by Vás zaujímať
Máte doma budúceho škôlkara?
sto Prešov informuje rodičov o možnosti podávania žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2024/2025.
PREŠOVSKÁ UNIVERZITA SA STALA ODBORNÝM GARANTOM PROJEKTU NA BILINGVÁLNE VZDELÁVANIE DETÍ ZÁKLADNÝCH ŠKÔL
Prešov, 11. 04. 2024 – Prešovská univerzita (PU) v Prešove nadviazala spoluprácu s občianskym združením BILI School na projekte zameranom na bilingválne vzdelávanie detí od prvej triedy základnej školy. Tento inovatívny program, ktorý sa zaoberá vzdelávaním detí v dvoch jazykoch súčasne – slovenskom a anglickom, sa plánuje pilotne spustiť na vybraných verejných základných školách po celom Slovensku už v nadchádzajúcom školskom roku.
ŠTÁTNY TAJOMNÍK CHOVANEC DISKUTOVAL SO ŠTUDENTMI PREŠOVSKEJ UNIVERZITY O EURÓPSKEJ ÚNII
Prešov 18. 04. 2024 – O význame a prínosoch členstva Slovenskej republiky v Európskej únii diskutoval s viac ako stovkou študentov Prešovskej univerzity (PU) v Prešove štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Rastislav Chovanec.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK