Sobota, 23. september 2023
Meniny má Zdenka | zajtra Ľuboš, Ľubor

Nový mechanizmus výberu konateľov mestských firiem v Prešove

Lepšie fungovanie služieb v meste Prešov, ktoré zabezpečujú mestské firmy, má zabezpečiť nový transparentný mechanizmus výberu konateľov mestských firiem. Otvorenosť procesu voči verejnosti bude slúžiť aj ako protikorupčné opatrenie.

Dôležitú úlohu v rámci správneho fungovania mesta Prešov zohráva nielen jeho vedenie, ale aj mestské firmy. Práve tie majú na starosti mnohé pravidelné služby pre mesto, ako je kosba zelene, starostlivosť o cesty a chodníky, zimná údržba a i. Je teda kľúčové, aby tieto firmy riadili kvalitní ľudia a odborníci.

Na júnovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Prešov schválili poslanci nový Mechanizmus výberu členov orgánov obchodných spoločností s majetkovou účasťou mesta Prešov a rozpočtových a príspevkových organizácií mesta Prešov. Cieľom nového mechanizmu je okrem iného aj to, aby sa do budúcna zabezpečilo lepšie fungovanie všetkých služieb, ktoré pre mesto zabezpečujú mestské firmy.

Po novom bude musieť pred každou voľbou prebehnúť verejné vypočutie uchádzačov, ktoré je dôležité z hľadiska vyslovenia očakávaní zo strany poslancov smerom k uchádzačom a neformálneho záväzku zo strany uchádzačov voči tým, ktorí ich volia. Pôjde o jednotný priestor na vyslovenie predstáv, očakávaní a sľubov z oboch strán. Otvorenosť nového procesu voľby konateľom mestských firiem má rovnako slúžiť aj ako protikorupčné opatrenie.

„Už ako poslanec som spolu so svojimi kolegami, z ktorých jeden je dnes viceprimátorom mesta Prešov, upozorňoval na problémy, ktoré spôsobuje nesprávny mechanizmus výberových konaní v mestských firmách. Materiál k tomuto mechanizmu sme sa opakovane pokúšali predložiť na rokovanie mestského zastupiteľstva, no nenašiel podporu poslancov ostatných klubov. Tentokrát sa to však podarilo, keďže ho všetci považujeme za optimálne riešenie správnosti výberu konateľov aj vzhľadom k tomu, že nesprávne výberové konanie môže viesť k likvidácii firmy. Veľmi dôležité na tejto metóde je, aby nebolo rozhodnutie na primátorovi, ako predkladateľovi návrhov do mestského zastupiteľstva, ale aby bol tento proces pod verejnou kontrolou, či už zo strany poslancov, verejnosti či médií, “ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.

Mechanizmus hovorí aj o stanovení zrozumiteľných a jasných informácií pre hodnotiacu komisiu a najmä pre uchádzačov, popisuje tiež kreovanie hodnotiacej komisie, definuje úlohy tejto komisie a podporného tímu, venuje sa predbežnému hodnotiacemu konaniu a tiež zloženiu dozornej rady.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Helfest 2023
Prvý ročník Helfest-u sa predstavil v priestoroch prešovskej Delne. Hviezdy ako Slobodná Európa, alebo Horkíže Slíže si zahrali po boku Heleniných očí, ktoré mali aj ohňovú šou.
POKLADY REGIÓNU 2023
Druhý ročník podujatia Poklady regiónu bude opäť oslavou autenticity a aktivít lokálnych firiem a organizácií. Uskutoční sa v termíne od 22. do 24. septembra 2023.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
Mesto Prešov informuje občanov, že od 2. októbra 2023 sa uskutoční zber objemného odpadu z domácností. Pristavených bude celkom 122 kusov veľkoobjemových kontajnerov.
Likvidácia zhabaného liehu, ktorý prepadol v prospech štátu
Colný úrad Prešov v čističke odpadových vôd v Petrovanoch pri Prešove, zničil takmer 834 litrov liehovín v rôznych spotrebiteľských baleniach, ktoré sa stali majetkom štátu. Liehoviny colný úrad zabezpečil pri výkone svojej činnosti. Časť z nich bola zhabaná v rámci daňového exekučného konania.
OZNAM: Skúška sirén 8.9.2023
Ministerstvo vnútra SR oznamuje občanom, že dňa 8.9.2023 o 12.00 hod. bude preskúšaná schopnosť prevádzky sirén na území SR.
Duálne vzdelávanie na Mestskom úrade v Prešove
Mesto Prešov rozbehlo spoluprácu v oblasti duálneho vzdelávania s Obchodnou akadémiou. Dvom študentkám bude poskytované odborné vzdelávanie v oblasti ekonomických a administratívnych činností na mestskom úrade.
Stav miestnej komunikácie v časti Kúty v Prešove smeruje k riešeniu
Mestu Prešov sa v poslednom období úspešne darí priebežne vysporiadavať pozemky pod komunikáciu v mestskej časti Kúty, ktorá dlhodobo trápi jej užívateľov. Väčšina vlastníkov už podpísala kúpne zmluvy a výrazný posun prinieslo aj posledné rokovanie mestskej rady.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK