Utorok, 03. október 2023
Meniny má Stela | zajtra František

Cyklisti, buďte na cestách viditeľní

Jazdíte často na bicykli? Dávajte si pozor na mŕtve uhly - miesta v okolí autobusu či trolejbusu, kde vás vodič nevidí.

Mesto Prešov má vybudovanú rozsiahlu sieť cyklochodníkov. Niektoré úseky ciest sú však spoločné pre cestnú aj cyklistickú dopravu, čo so sebou prináša isté riziká. Symbiózu všetkých účastníkov cestnej premávky je možné zabezpečiť iba vzájomným rešpektom a osvetou.

Dopravný podnik mesta Prešov sa snaží každoročne zvyšovať povedomie o tzv. mŕtvych uhloch autobusov a trolejbusov. Mŕtve uhly sú miesta, na ktoré vodič MHD nemá z kabíny výhľad, aj napriek spätným zrkadlám. Ide o miesta tesne pred čelom vozidla, po bokoch vozidla v prednej časti a za zadnou časťou.

Odporúčania DPMP pre cyklistov a chodcov:

  • nestojte v mŕtvych uhloch, snažte sa im vyhýbať,
  • pokiaľ je to možné, nestojte v križovatke tesne pred autobusom alebo trolejbusom,
  • ak nie je na vozovke zriadený cyklopruh, na križovatkách stojte v priestore za prvou nápravou autobusu alebo trolejbusu,
  • ak jazdíte povedľa autobusu alebo trolejbusu, snažte sa pohybovať v čo najväčšom odstupe od vozidla a čo najskôr opustiť priestor mŕtveho uhla,
  • ak sa nachádzate v mŕtvom uhle, pozorne sledujte situáciu a snažte sa predvídať, čo môže vodič MHD urobiť – či plánuje odbočiť alebo zastať. Je potrebné si uvedomiť, že vodič vás v mŕtvom uhle nevidí.
  • pokiaľ autobus alebo trolejbus stojí na zastávke, neprechádzajte na druhú stranu cesty tesne pred ním. Vodič sleduje cez spätné zrkadlá situáciu vo vozidle a pri dverách. Pred čelom vozidla môže byť chodec nižšieho vzrastu alebo cyklista neviditeľný.

Mohlo by Vás zaujímať
Nechajte auto doma, štartuje Európsky týždeň mobility 2023
Mesto Prešov sa aj v roku 2023 zapája do kampane Európsky týždeň mobility, ktorá sa uskutoční od 16. do 22. septembra.
Cyklistické preteky Okolo Slovenska uzavrú Hlavnú ulicu
Mesto Prešov informuje občanov o krátkodobej uzávierke Hlavnej ulice vo štvrtok 14. septembra 2023 z dôvodu štartu cyklistických pretekov Okolo Slovenska.
Slovenská ulica bude čiastočne uzavretá
Mesto Prešov informuje vodičov, že v termíne od 18. do 19. septembra 2023 bude Slovenská ulica čiastočne uzavretá.
Školské spoje MHD sa vracajú na prešovské cesty
Letné prázdniny sa pomaly končia aj pre linky MHD. Od pondelka 4. septembra 2023 budú všetky linky MHD premávať v pracovných dňoch podľa cestovného poriadku pre "Pracovný deň - školský". Zároveň bude obnovená premávka školských spojov.
Čiastočná uzávierka križovatky ulíc 17. novembra a Kúpeľná (I. etapa)
Z dôvodu rekonštrukcie križovatky ulíc 17. novembra a Kúpeľná, a s tým spojenej výstavby dlhého priečneho prahu, dôjde od 13. 9. 2023 k čiastočnej uzávierke tohto križovatkového priestoru a zmene organizácie dopravy v danej lokalite.
Severná ulica a Ul. 17. novembra budú čiastočne uzavreté
Mesto Prešov informuje vodičov, že ulica Severná a Ul. 17. novembra budú pre plánované výkopové práce čiastočne uzavreté.
Priemyselný závod BOSCH bude obsluhovaný MHD
Spoločnosť BOSCH postupne spúšťa výrobu vo svojom novom priemyselnom závode v južnej časti Prešova na ceste do obce Záborské. Dopravný podnik mesta Prešov v spolupráci so spoločnosťou BOSCH a mestom Prešov zavádza obsluhu tohto závodu mestskou hromadnou dopravou.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK