Nedeľa, 24. september 2023
Meniny má Ľuboš, Ľubor | zajtra Vladislav

Duálne vzdelávanie na Mestskom úrade v Prešove

Mesto Prešov rozbehlo spoluprácu v oblasti duálneho vzdelávania s Obchodnou akadémiou. Dvom študentkám bude poskytované odborné vzdelávanie v oblasti ekonomických a administratívnych činností na mestskom úrade.

September 2023 nie je pre naše mesto len mesiacom, v ktorom začal nový školský rok, ale aj mesiacom rozbiehania spolupráce v oblasti duálneho vzdelávania na Mestskom úrade v Prešove.

Na základe prípravných stretnutí a následnej zmluvy o spolupráci mesta Prešov s Obchodnou akadémiou, ako organizačnou zložkou Spojenej školy, Masarykova 24, 080 01 Prešov, sa rozbehol projekt duálneho vzdelávania v študijnom odbore 6317 M obchodná akadémia.

Predmetom tejto spolupráce je záväzok mesta Prešov poskytovať žiakovi praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania v súlade so zákonom a pripraviť ho na výkon povolania zodpovedajúceho vzdelávaciemu štandardu odboru vzdelávania, v ktorom mu bude poskytované odborné vzdelávanie a príprava v systéme duálneho vzdelávania.

„Tento projekt nám má do budúcna pripraviť kvalifikovaných zamestnancov pre verejnú správu v oblasti ekonomiky, najmä čo sa týka financií a správy majetku. Som rád, že po príchode na úrad sa mi podarilo kolegov presvedčiť, aby tento projekt, ktorého som bol v minulosti súčasťou ako podnikateľ, bol realizovaný aj na mestskom úrade s cieľom vyškoliť nových kvalitných pracovníkov aj v oblasti verejnej správy. Veľmi sa teším, že študentky, ktoré k nám nastúpili, si vybrali práve Mestský úrad v Prešove, ako svoj priestor na vzdelávanie. Verím, že o štyri roky tu budú dievčatá ako prvé realizovať maturitné skúšky z odboru ekonomika a majetok a budú dobre pripravené na ďalšie vysokoškolské vzdelávanie alebo priamo na prácu vo verejnej správe, “ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.

 

PREČO duálne vzdelávanie?

 • duálne vzdelávanie zabezpečuje prepojenie teoretického vzdelávania v škole s odbornou praxou u zamestnávateľa
 • žiaci pred vstupom na trh práce získavajú praktické zručnosti, zvyšuje sa ich šanca na uplatnenie sa v praxi
 • žiaci získajú od zamestnávateľa hmotné a finančné zabezpečenie uvedené v podpísanej učebnej zmluve

 

Prvé študentky, ktoré nastúpili na Mestský úrad v Prešove do systému duálneho vzdelávania, nám prezradili, čo ich k tomu viedlo a aké sú ich prvé dojmy:

„Začala som študovať na Spojenej škole, Masarykova 24 v Prešove a na duálne vzdelávanie som si vybrala Mestský úrad v Prešove, pretože ma zaujíma verejná sféra. Som tu prvý deň a mám z toho dobrý pocit, preto verím, že sa tu toho naučím veľa a všetko čo sa naučím budem ľahšie uplatňovať v práci po skončení školy.“ - študentka Anna

„Začala som študovať odbor Obchodná akadémia na Spojenej škole v Prešove. Na duálne vzdelávanie som si vybrala Mestský úrad v Prešove. Myslím, že na mestskom úrade sa toho naučím najviac ohľadom ekonomiky, daní a financií. Verím, že tieto praktické skúsenosti mi pomôžu nájsť si rýchlejšie zamestnanie po skončení školy.“ - študentka Tamara

 

PRACOVNÉ ČINNOSTI, ktoré si študentky v duálnom vzdelávaní osvoja:

 • výkon ekonomických, obchodno-podnikateľských a administratívnych činností
 • vedenie podvojného účtovníctva, fakturácia, správa daní, mesačné výkazy, ročná závierka
 • zostavovanie finančného plánu a rozpočtu
 • administratívna podpora jednotlivých zložiek manažmentu
 • vybavovanie telefonickej, mailovej a poštovej komunikácie s internými aj externými partnermi
 • organizovanie pracovných porád, mítingov, školení, obchodných a služobných ciest, rezervácia hotelov, leteniek
 • vypracovanie zápisníc z pracovných porád a rokovaní
 • platobný a obchodný styk klientov, evidencia a archivácia dokumentov

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Helfest 2023
Prvý ročník Helfest-u sa predstavil v priestoroch prešovskej Delne. Hviezdy ako Slobodná Európa, alebo Horkíže Slíže si zahrali po boku Heleniných očí, ktoré mali aj ohňovú šou.
POKLADY REGIÓNU 2023
Druhý ročník podujatia Poklady regiónu bude opäť oslavou autenticity a aktivít lokálnych firiem a organizácií. Uskutoční sa v termíne od 22. do 24. septembra 2023.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
Mesto Prešov informuje občanov, že od 2. októbra 2023 sa uskutoční zber objemného odpadu z domácností. Pristavených bude celkom 122 kusov veľkoobjemových kontajnerov.
Likvidácia zhabaného liehu, ktorý prepadol v prospech štátu
Colný úrad Prešov v čističke odpadových vôd v Petrovanoch pri Prešove, zničil takmer 834 litrov liehovín v rôznych spotrebiteľských baleniach, ktoré sa stali majetkom štátu. Liehoviny colný úrad zabezpečil pri výkone svojej činnosti. Časť z nich bola zhabaná v rámci daňového exekučného konania.
OZNAM: Skúška sirén 8.9.2023
Ministerstvo vnútra SR oznamuje občanom, že dňa 8.9.2023 o 12.00 hod. bude preskúšaná schopnosť prevádzky sirén na území SR.
Stav miestnej komunikácie v časti Kúty v Prešove smeruje k riešeniu
Mestu Prešov sa v poslednom období úspešne darí priebežne vysporiadavať pozemky pod komunikáciu v mestskej časti Kúty, ktorá dlhodobo trápi jej užívateľov. Väčšina vlastníkov už podpísala kúpne zmluvy a výrazný posun prinieslo aj posledné rokovanie mestskej rady.
8. zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
Primátor mesta Prešov podľa § 13 ods. 4 písm. a) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK