Utorok, 25. jún 2024
Meniny má Tadeáš, Olívia | zajtra Adriana

Nechajte auto doma, štartuje Európsky týždeň mobility 2023

Mesto Prešov sa aj v roku 2023 zapája do kampane Európsky týždeň mobility, ktorá sa uskutoční od 16. do 22. septembra.

Európsky týždeň mobility (ETM) je hlavná informačná kampaň Európskej komisie o udržateľnej mestskej mobilite. Kampaň prebieha každý rok od 16. do 22. septembra. V tomto termíne takmer 3 000 miest a obcí podporuje zmenu správania v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a ďalších čistých, inteligentných dopravných riešení prostredníctvom organizovania osvetových aktivít a podujatí so zapojením miestnych zainteresovaných strán.

Do Európskeho týždňa mobility sa opäť zapája aj mesto Prešov. Na vybraných základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov (ZŠ Kúpeľná, ZŠ Čsl. armády, ZŠ Lesnícka, ZŠ M. Nešpora a ZŠ Námestie Kráľovnej pokoja) sa počas ETM 2023 od pondelka 18.9.2023 do piatku 22.9.2023 uskutočnia zaujímavé prednášky, počas ktorých sa deti veľa naučia o bezpečnosti chodcov a cyklistov v cestnej premávke.

Vo štvrtok 21. septembra 2023 od 13.00 do 17.00 hod. si na Hlavnej ulici môžu nechať Prešovčania skontrolovať a nastaviť svoje bicykle.

Počas Európskeho týždňa mobility sú vo veľkej miere využívané aj zdieľané formy dopravy. Pre všetkých záujemcov je preto pripravený špeciálny kód pre aktiváciu kupónu na 5 hodín denne jazdy zadarmo na zdieľaných bicykloch. Kód pre aktiváciu kupónu v aplikácii je: 5MNHL8

Európsky týždeň mobility vrcholí 22. septembra „Dňom bez áut“, v rámci ktorého bude preprava na linkách MHD bezplatná v I. aj v II. tarifnom pásme pre všetkých vodičov po preukázaní sa vodičským preukazom.

Témou ETM 2023 je "ŠETRI ENERGIU". Zameriava sa na dôležitosť znižovania energetických nákladov a spotreby v oblasti dopravy, s cieľom dosiahnuť udržateľnú a efektívnu mobilitu. Doprava je totiž jedným z hlavných odvetví, ktoré spotrebúva veľké množstvo energie a prispieva k emisiám skleníkových plynov a znečisteniu ovzdušia. Úspora energie v doprave je preto kľúčovým faktorom v boji proti klimatickým zmenám a zlepšovaniu kvality životného prostredia.

Téma ŠETRI ENERGIU vyzýva jednotlivcov, miestne samosprávy, organizácie a podniky, aby prijali opatrenia a podporili iniciatívy, ktoré umožnia účinnejšie využívanie energie v oblasti dopravy. To môže zahŕňať znižovanie spotreby paliva a emisií, podporu nízkoemisných a elektrických vozidiel, zlepšovanie verejnej dopravy, propagáciu cyklistiky a chôdze.

Mohlo by Vás zaujímať
Dôjde k uzávierke Vajanského a čiastočnej uzávierke Lesíku delostrelcov
Z dôvodu odstránenia havarijného stavu kanalizácie na uliciach Lesík delostrelcov a Vajanského dôjde od 4. 6. 2024 (od 8:00 hod.) do 30. 6. 2024 k celkovej uzávierke Vajanského ulice a čiastočnej uzávierke na ulici Lesík delostrelcov.
Na cestách pribudnú od 27.5. dve obmedzenia
Prešovčania sa musia od pondelka 27. mája 2024 pripraviť na dve dočasné obmedzenia. Jedno pribudne na Levočskej ulici a práce obmedzia dopravu aj na ulici Zborovská.
Dostojevského ulica bude čiastočne uzatvorená
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK