Pondelok, 04. december 2023
Meniny má Barbora, Barbara | zajtra Oto

Hackathon priniesol šikovné riešenia pre Prešov

V Múzeu Solivar sa počas uplynulého víkendu uskutočnil Hackathon Digitálne dvojča mesta Prešov. Zanietení programátori a IT nadšenci počas dvoch dní vymýšľali šikovné riešenia pre mesto Prešov.

Piateho hackathonu v réžii Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa zúčastnilo 15 tímov a približne 60 účastníkov. Dva tímy sa počas súťaženia zlúčili do jedného a riešenie nakoniec odovzdalo 10 tímov.

Témou Hackathonu Digitálne dvojča mesta Prešov bolo vytvoriť inovatívny koncept modelu mesta, ktorého podstatou je možnosť modelovať rôzne situácie z oblasti energetiky, dopravy, životného prostredia, bezpečnosti, urbanizácie, odpadového hospodárstva a priamo reagovať na vzniknuté otázky a predpokladať ich dopad v skutočnej realite.

Prvé miesto si odniesol tím NO LIMIT

Riešenie: Meranie okamžitej spotreby el. energie objektov mesta Prešov, publikovanie údajov do dátového skladu mesta a vizualizácia spotreby za ľubovoľnú časovú jednotku v grafoch.

Riešenie obsahuje:

meranie spotreby v reálnom čase, zbieranie a posielanie dát cez MQTT do dátového skladu mesta
vyhodnocovanie spotreby za ľubovoľnú časovú jednotku
možnosť vedieť upozorňovať na neštandardné udalosti v spotrebe energie
vytvoriť možnosť optimalizovať spotrebu na základe skutočných dát z meraní

Druhé miesto patrí tímu ZARF

Riešenie: Premietame komplikované dáta z dátového skladu mesta Prešov, ktorým rozumejú primárne programátori a dátoví analytici, do jednoduchých zobrazení, ako sú grafy, mapy, porovnania dát, s ktorými môže pracovať každý jeden pracovník či občan. Následne náš systém dáta monitoruje a pomáha mestu prispôsobovať sa a rozhodovať v kritických zmenách v datasetoch vďaka automatizovaným úlohám a notifikáciám.

Naše riešenie sa zaoberá interpretáciou dát a zobrazovaním primárne pre administratívnych pracovníkov a bežných občanov. Dáta premietame do viacerých jednoducho čitateľných formátov, ako sú grafy, štatistiky, mapy a ďalšie vizualizácie s dátami. Po tom, ako sú dáta naším systémom vysvetlené, ponúka automatizácie, vďaka ktorým vie mesto vybrané dáta monitorovať a spúšťať úlohy a notifikácie o tom, ak sa v dátach udiala abnormalita, ktorá môže pomôcť k vyriešeniu identifikovaného problému. Ak sa splní podmienka v ich monitorovanom datasete, či už prekročenia počtu obyvateľov, rýchlosť fúkania vetra, teploty v meste, a ďalšie informácie zo všetkých dostupných datasetov, mesto bude vedieť vždy okamžite reagovať.

3. miesto získal tím DŽAWĽ

Riešenie: Počas hackathonu náš tím vyvinul systém energetického manažmentu prispôsobený špeciálne pre mestské inštitúcie. Toto riešenie využíva údaje v reálnom čase zo senzorov umiestnených v každej miestnosti na meranie energetických dát a podľa toho upravuje vykurovanie. Softvér zohľadňuje nevyužité miestnosti a voľné dni a inteligentne upravuje vykurovanie, aby sa zabránilo zbytočnej spotrebe energie. Softvér na základe dát vyhodnocuje nedostatky a navrhuje ich možné riešenie. Tento udržateľný prístup nielenže reaguje na rastúce ceny energií, ale tiež pripravuje pôdu pre ekologickejšiu budúcnosť našich inštitúcií.

---

Vďaka unikátnemu projektu pod značkou hacknime.to z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) sa spája a vytvára komunita kreatívnych TECH ľudí, ktorí prinášajú rýchle a moderné riešenia problémov v oblasti zefektívnenia procesov verejnej správy a zlepšovania kvality digitálnych služieb občanom. Projekt je financovaný z prostriedkov mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti SR.

Mohlo by Vás zaujímať
TOP fotografie Prešovského kraja za rok 2023
Medzinárodná porota vybrala najkrajšie fotografie Prešovského kraja 2023
VÝTVARNÍK BARTKO OSLAVUJE SVOJE ŽIVOTNÉ JUBILEUM VÝSTAVOU V UNIVERZITNEJ KNIŽNICI
Prešov 08. november 2023 – Univerzitná knižnica (UK) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) si pripomína 75. narodeniny známeho prešovského výtvarníka Jána Bartka výstavou výtvarných diel pod názvom ZA SVETLOM KATEDRÁL. Vystavených je celkovo 49 diel realizovaných dvomi výtvarnými technikami, olejomaľbami a prekvapujúco po rokoch umelec prezentuje aj niekoľko pastelov.
Mažoretky Diridonky oslávia svoje 30. výročie na galavečeri v PKO Čierny orol
Prešovské mažoretky Diridonky tento rok oslavujú 30. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti v spolupráci s Parkom kultúry a oddychu pripravili špeciálny GALAVEČER - DIRIDONKY 30 ROKOV, ktorý sa uskutoční 26.11.2023 o 17:00 hod. v historickej sále PKO Čierny orol.
Mandolínový súbor Tatrín slávi osemdesiatku
Mandolínový súbor Tatrín oslavuje 80 rokov od svojho vzniku. Súčasní členovia v ňom pôsobia od roku 1980.
V Krajskom múzeu v Prešove ožijú spomienky na November 1989
Mesto Prešov v spolupráci s Krajským múzeom v Prešove organizuje pri príležitosti 34. výročia Nežnej revolúcie výstavu s názvom Zamatové spomienky. Otvorenie výstavy sa uskutoční 16.11.2023 o 15.00 hod.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK