Piatok, 14. jún 2024
Meniny má Vasil | zajtra Vít

Mesto Prešov sa pripravuje na zimnú sezónu 2023/2024

Zimná údržba v meste Prešov potrvá od 15. novembra 2023 do 15. marca 2024. Vylepšený dispečing a zlúčenie údržby ciest a chodníkov majú za cieľ zabezpečiť koordinované zásahy pracovných čiat.

Zimnú údržbu ciest a chodníkov bude v tomto roku v meste Prešov zabezpečovať spoločnosť Technické služby mesta Prešov, a. s. v spolupráci so spoločnosťou Správa a údržba komunikácií mesta Prešov, s. r. o.

Oproti minulému roku dochádza k zlúčeniu oboch činností (údržba ciest a údržba chodníkov) za účelom optimalizácie a zjednodušenia systému nasadzovania techniky a personálnych zdrojov. Na tom sa bude podieľať aj jednotný dispečing, ktorý umožní zasahovať pracovným čatám koordinovane.

Dispečing zimnej údržby sa nachádza v areáli Technických služieb mesta Prešov, a. s. na Jesennej ulici. Jeho HW a SW vybavenie, ako aj prepojenie s dispečingom DPMP, a. s. , mestskej polície a SÚC PSK uľahčí a zjednoduší prácu dispečerov. Zriadené sú taktiež viaceré kanály pre komunikáciu s občanmi mesta, ako je napr. e-mailová adresa, prioritne určená pre podnety občanov, či nonstop krízová telefónna linka.

Mesto Prešov má v súčasnosti pripravený operačný plán zimnej údržby schválený mestským zastupiteľstvom, v ktorom sú zahrnuté všetky náležitosti jej zabezpečenia, a to vrátane organizačného či vecného zabezpečenia, rozdelenia skládok posypového materiálu a telefónneho spojenia. Operačný plán definuje a zatrieďuje komunikácie mesta Prešov do 4 kategórií obslužnosti, ktoré pokrývajú všetky komunikácie v správe mesta. Cieľom je zabezpečiť zjazdnosť a schodnosť mestských komunikácií v zimnom období v požadovanej kvalite a v rámci reakčných časov určených operačným plánom zimnej údržby.

Rozdelenie miestnych komunikácií pre potreby výkonu zimnej údržby do štyroch tried dôležitosti:

1. trieda - Zberné komunikácie s frekventovanými trasami MHD k dôležitým inštitúciám v meste.

2. trieda - Ostatné trasy MHD a dôležité obslužné komunikácie ako aj chodníky pri školách, priestranstvo zastávok MHD.

3. trieda - Obslužné komunikácie a chodníky podľa dopravnej dôležitosti z hľadiska mesta.

4. trieda - Úseky, do ktorých sú zaradené zaslepené komunikácie k osamelým domom, medzi-blokové komunikácie, parkoviská.

Na údržbu ciest a chodníkov je aktuálne naskladnených približne 100 ton posypovej soli a 400 ton štrku. Na údržbu komunikácií v centrálnej mestskej zóne je zabezpečený ekologický posypový materiál, t.j. chlorid horečnatý (približne 30 ton) spolu so zeolitom fr. 2-4 mm (približne 50 ton). Zimnú údržbu ciest a chodníkov bude zabezpečovať približne 70 pracovníkov.

Na zimnú údržbu ciest v meste Prešov sú zabezpečené 4 veľké sypače s radlicami a 4 menšie sypače s radlicami určené pre medziblokové priestory, nakladače, obslužná technika, dispečerské vozidlo. V prípade kalamitných situácií sú zmluvne dohodnuté aj externé kapacity techniky a personálu.

Na zimnú údržbu chodníkov je pripravených 18 mechanizmov (3x multicar - pluh + sypač; 3x traktor John Deere pluh + sypač; 1x traktor New Holland pluh + sypač; 1x Kubota - pluh + ručný posyp z korby; 3x multifunkčné stroje HAKO, 1x štvorkolka s príslušenstvom, 1x UNC – nakladač; 5x autá na prevoz pracovníkov, ktorí zabezpečujú ručné čistenie schodov, priechodov pre chodcov a zastávok MHD).

V meste Prešov máme 223 km mestských komunikácií a viac ako 250 km chodníkov.

***

Nonstop krízová linka dispečingu zimnej údržby: 0905 963 277

E-mailová adresa dispečingu zimnej údržby: zimnaudrzba@tsmp.sk, zu@tsmp.sk

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Hviezdy Prešova zažiarili na pódiu
Veľkolepý Deň detí plný zábavy si mohli najmenší Prešovčania naplno užiť v Záhrade umenia vo štvrtok 30. mája 2024. Odmenení boli aj najlepší žiaci prešovských základných škôl v projekte Hviezdy Prešova.
Prešovská MHD vás odvezie na Posádkový deň detí
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že v piatok 31. mája mimoriadne posilní spoje k letisku v Nižnej Šebastovej. Pre všetky deti a ich rodičov je pripravený Posádkový Deň detí.
Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia
Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.
Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
V zmysle § 13 ods. 4 písm. a) v spojení s § 12 ods. 1 prvá veta zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva primátor mesta Prešov František Oľha
Prešov sa pripravuje na množstvový zber komunálneho odpadu
V meste Prešov sa vôbec prvýkrát v histórii zavedie množstvový nevážený zber komunálneho odpadu. Týkať sa bude obyvateľov mesta vlastniacich rodinné domy. Títo Prešovčania si tak budú môcť zvoliť z viacerých druhov objemov smetných nádob a frekvencie, ako často im prídu smeti zbierať. Nový systém mestu prinesie väčšiu efektivitu nakladania s odpadmi a predpokladá sa aj pozitívny dopad na ekológiu.
Poznáme laureátov verejných ocenení mesta Prešov za rok 2023
Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prešove sa opäť nieslo v noblesnej atmosfére oceňovania výnimočných osobností, ktoré si prevzali verejné ocenenia mesta Prešov. Po siedmykrát v histórii mesta boli odovzdané všetky verejné ocenenia - Cena mesta Prešov, Cena primátora mesta, Opálové zrnko a Čestné občianstvo mesta Prešov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK