Pondelok, 04. december 2023
Meniny má Barbora, Barbara | zajtra Oto

Mesto Prešov navštívil veľvyslanec Írska

Mesto Prešov poctil svojou návštevou veľvyslanec Írska na Slovensku J. E. Dermot McGauran s delegáciou.

Primátor mesta Prešov František Oľha prijal v budove historickej radnice vzácnu návštevu, veľvyslanca Írska na Slovensku, J. E. Dermota McGaurana. Pán veľvyslanec zastupuje Írsko na Slovensku od septembra 2021 a postupne spoznáva všetky jeho mestá, nakoľko začiatok jeho mandátu sprevádzala mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou.

Veľvyslanca Írska sprevádzal po Hlavnej ulici viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák, ktorý mu priblížil históriu centra mesta, predstavil jeho najväčšie dominanty, ale aj zaujímavosti. Pán veľvyslanec navštívil Konkatedrálu sv. Mikuláša, Katedrálu Jána Krstiteľa a obdivoval aj budovu Krajského súdu a ďalšie budovy v historickom centre mesta. Dozvedel sa veľa aj o významných osobnostiach, ktoré žili a pôsobili v Prešove, napríklad aj o P. O. Hviezdoslavovi, ako o tzv. "slovenskom Shakespearovi", ktorý má na Hlavnej 137 pamätnú tabuľu.

Pán veľvyslanec na konci prehliadky mesta dostal aj certifikát o prekročení 49. rovnobežky. Po prehliadke mesta viedol na radnici diskusiu s primátorom mesta Prešov Františkom Oľhom. Jednou z tém rozhovoru bola napríklad aj mestská hromadná doprava a ekologické formy dopravy, ale diskutovalo sa aj o súčasnom dianí vo svete.

Mohlo by Vás zaujímať
PREŠOVSKÉ VIANOČNÉ TRHY 2023 AKO ICH (NE)POZNÁTE
Atmosféru najkrajších sviatkov roka budú v Prešove dotvárať vianočné trhy, ktoré tento rok prinesú tri hlavné novinky. Trvať budú od 25. 11. – 22. 12. 2023 a 26. 12. – 31. 12. 2023.
Prešov sa zahalí do purpurovej farby na podporu najmenších
17. novembra si pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí. Pri tejto príležitosti sa prešovské dominanty - budova historickej radnice a Caraffova väznica zahalia do purpurovej farby.
Mesto Prešov sa pripravuje na zimnú sezónu 2023/2024
Zimná údržba v meste Prešov potrvá od 15. novembra 2023 do 15. marca 2024. Vylepšený dispečing a zlúčenie údržby ciest a chodníkov majú za cieľ zabezpečiť koordinované zásahy pracovných čiat.
Preventívne protipožiarne kontroly v Prešove
Mesto Prešov informuje občanov, že od 21. júna 2023 do 5. decembra 2023 sú na území mesta Prešov vykonávané preventívne protipožiarne kontroly. Pracovníci vykonávajúci kontrolu sa preukážu osobitným poverením.
Slávnostná kolaudácia verejných priestranstiev na Námestí mládeže a Duchnovičovom námestí
Projekt revitalizácie verejných priestranstiev na Námestí mládeže a Duchnovičovom námestí bol úspešne ukončený a zavŕšený slávnostnou kolaudáciu stavby. Realizácia trvala 14 mesiacov.
Vianočný smrek už krášli centrum Prešova
Pred Konkatedrálou sv. Mikuláša už pracovníci TSMP, a.s. osadili krásny vianočný stromček. Pochádza z Ulice Tarasa Ševčenka a stane sa dominantou tohtoročnej vianočnej výzdoby v Prešove.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK