Utorok, 28. máj 2024
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

Mesto Prešov navštívil veľvyslanec Írska

Mesto Prešov poctil svojou návštevou veľvyslanec Írska na Slovensku J. E. Dermot McGauran s delegáciou.

Primátor mesta Prešov František Oľha prijal v budove historickej radnice vzácnu návštevu, veľvyslanca Írska na Slovensku, J. E. Dermota McGaurana. Pán veľvyslanec zastupuje Írsko na Slovensku od septembra 2021 a postupne spoznáva všetky jeho mestá, nakoľko začiatok jeho mandátu sprevádzala mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou.

Veľvyslanca Írska sprevádzal po Hlavnej ulici viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák, ktorý mu priblížil históriu centra mesta, predstavil jeho najväčšie dominanty, ale aj zaujímavosti. Pán veľvyslanec navštívil Konkatedrálu sv. Mikuláša, Katedrálu Jána Krstiteľa a obdivoval aj budovu Krajského súdu a ďalšie budovy v historickom centre mesta. Dozvedel sa veľa aj o významných osobnostiach, ktoré žili a pôsobili v Prešove, napríklad aj o P. O. Hviezdoslavovi, ako o tzv. "slovenskom Shakespearovi", ktorý má na Hlavnej 137 pamätnú tabuľu.

Pán veľvyslanec na konci prehliadky mesta dostal aj certifikát o prekročení 49. rovnobežky. Po prehliadke mesta viedol na radnici diskusiu s primátorom mesta Prešov Františkom Oľhom. Jednou z tém rozhovoru bola napríklad aj mestská hromadná doprava a ekologické formy dopravy, ale diskutovalo sa aj o súčasnom dianí vo svete.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Mesto Prešov odporúča občanom aktivovať si elektronickú schránku na doručovanie
Mesto Prešov bude aj v tomto roku doručovať niektoré rozhodnutia prostredníctvom Centrálneho Úradného doručovania (CÚD). Ide o rozhodnutia o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady. Predpokladaný termín vydávania a expedície rozhodnutí je koniec mesiaca apríl a mesiac máj.
Tour de Prešov po prestávke opäť štartuje
Aj Prešov má svoju Tour. Po prestávke sa 1. mája 2024 obľúbené cyklistické podujatie vracia do ulíc nášho mesta. Pripravené je množstvo noviniek.
Zmena prevádzky verejných toaliet v Prešove
Mesto Prešov informuje občanov o zmene prevádzky verejných toaliet od 1. mája 2024. Pre občanov budú k dispozícii verejné toalety na Floriánovej ulici.
Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia
Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.
Dobro a práca, čo vás baví, sú receptom na dlhovekosť, odkazuje storočná pani Mária
Medzi storočných Prešovčanov sa v tomto roku zaradila aj pani Mária Prociková z Royovej ulice. Ku gratulantom sa pripojilo aj mesto Prešov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK