Sobota, 24. február 2024
Meniny má Matej | zajtra Frederik, Frederika

Začala sa registrácia do logickej olympiády intelektovo nadaných detí

Intelektovo nadané deti sa už môžu prihlásiť do 12. ročníka logickej olympiády. Ide o súťaž mimoriadne nadaných žiakov do 15 rokov, ktorí navštevujú základné školy a osemročné gymnáziá. Organizátormi sú Pedagogická fakulta (PF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU), mesto Prešov a Centrum poradenstva a prevencie v Sabinove.

Do špecifickej súťaže je možné zaregistrovať školákov zo škôl a tried pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním a intelektovo nadaných žiakov vzdelávaných v klasických triedach základných škôl a osemročných gymnázií. K registrácii, ktorá potrvá do 30. januára 2024, je potrebné vyplniť elektronický formulár zverejnený na webovom sídle súťaže www.logickaolympiada.sk.

„Súťaž sa začína školskými kolami v dvoch súťažných kategóriách – prvá je určená pre intelektovo nadaných žiakov 1. až 4. ročníka základných škôl, druhá pre intelektovo nadaných žiakov 5. až 9. ročníka základných škôl a osemročných gymnázií (žiakov do 15 rokov). Školské kolá logickej olympiády sa uskutočnia na zaregistrovaných školách v priebehu marca v roku 2024, “ priblížil Ľuboš Lukáč, externý spolupracovník PF PU, špeciálny pedagóg a učiteľ intelektovo nadaných žiakov.

Samotná súťaž vyvrcholí po skončení školských kôl, a to celoslovenským finálovým kolom Logickej olympiády na PF PU, ktorého sa zúčastnia postupujúci z jednotlivých registrovaných škôl. „Súťaž bude prebiehať v dvoch častiach. Obsahom prvej časti bude riešenie jednotlivých úloh zameraných na matematický úsudok, priestorový úsudok, logický úsudok a verbálne myslenie. Po ukončení testovania pripravujú organizátori pre finalistov druhú časť súťaže - workshop pre nadaných žiakov, “ doplnil Lukáč.

Súčasťou celoslovenského finálového kola logickej olympiády bude aj podujatie pod názvom Večer talentov, na ktorom sa v predvečer konania súťaže stretnú nadaní žiaci z celého Slovenska. Nebude chýbať ani odborný seminár Rozumieme nadaným pre učiteľov, rodičov žiakov, študentov vysokých škôl a laickú verejnosť, ktorý bude prebiehať paralelne s olympiádou. „Keďže výchova a vzdelávanie nadaných žiakov patrí medzi čoraz diskutovanejšie témy, veríme, že pozvaní hostia prinesú odpovede na rôzne aktuálne otázky a problémy, “ uzavrel Lukáč, autor celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.

***

Logická olympiáda žiakov so všeobecným intelektovým nadaním patrí medzi významné projekty celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným. V doterajších jedenástich ročníkoch sa do súťaže zapojilo viac ako 28 000 nadaných žiakov z celého Slovenska.

Mohlo by Vás zaujímať
Zberateľské unikáty nájdete v centre Prešova aj v tomto roku
Prvá Burza starožitností a kuriozít v roku 2024 sa uskutoční 26. januára od 8.00 hod. na Hlavnej ulici.
Fašiangové slávnosti sa vracajú do centra Prešova
Mesto Prešov a PKO Prešov chystajú fašiangové slávnosti, ktoré si tento rok môžete užiť naplno. Centrum mesta ožije už 9. februára 2024 (piatok) folklórnym fašiangovým sprievodom, ktorý vyvrcholí fašiangovou veselicou, inšpirovanou ľudovými tradíciami.
Do pešej zóny je vjazd autom bez povolenia zakázaný
Mesto Prešov upozorňuje vodičov motorových vozidiel na neoprávnené vjazdy do peších zón a do priestoru zóny s dopravným obmedzením.
Dôraz na prevenciu v prešovských školách
Na prešovských školách sa už dlhodobo pracuje na preventívnych opatreniach, ktorých cieľom je predchádzať nežiaducemu správaniu medzi žiakmi i v školských kolektívoch všeobecne. K tomu má napomôcť úzka spolupráca s organizáciami pôsobiacimi v regióne a odborníkmi a odborníčkami z praxe na spracovaní a uvedení „do života“ metodického usmernenia. Jeho účelom je na školách pokryť oblasť prevencie a riešenia problémov ako šikanovanie a kyberšikanovanie detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.
Mesto Prešov upozorňuje na zákaz umiestňovania nelegálnych reklamných bannerov a plagátov
Mesto Prešov žiada fyzické a právnické osoby, ktoré bez povolenia umiestňujú rôzne typy reklamných pútačov na území mesta Prešov, aby ich bezodkladne odstránili. Za nelegálne umiestňovanie reklamných bannerov a plagátov na území mesta Prešov môže byť zodpovednej osobe uložená pokuta.
Mesto pozýva na verejné stretnutie k participatívnemu rozpočtu
Prešovská radnica rozbieha participatívny rozpočet. Verejnosť pozýva na prvé pracovné stretnutie, na ktorom odznejú najdôležitejšie informácie pre žiadateľov o podporu projektu.
Do lesa a jeho okrajových častí odpad nepatrí, láka diviaky
Odbor životného prostredia MsÚ Prešov upozorňuje vlastníkov, správcov, užívateľov pozemkov, občanov aj návštevníkov mesta, aby neumiestňovali biologicky rozložiteľný odpad v okrajových častiach lesa alebo v lese. Takýto odpad je zdrojom obživy divej zveri, ktorá sa následne približuje k ľudským obydliam.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK