Sobota, 24. február 2024
Meniny má Matej | zajtra Frederik, Frederika

Najobľúbenejšie mená roka 2023 sú Sofia a Tomáš

V Prešove patrili medzi najobľúbenejšie detské mená roka 2023 Sofia a Tomáš. Svadobné zvony bolo v našom meste najčastejšie počuť v mesiaci september.

V roku 2023 bolo v knihe narodení Matričného úradu Prešov zapísaných 2479 detí, z toho 1242 chlapcov a 1237 dievčat. Zaujímavosťou je, že sa narodilo aj 33 dvojičiek.

Dievčenským menám vlani kraľovalo meno Sofia, ďalej Tímea, Natália, Sára, Viktória, Ema, Nela či Eliška.

Doposiaľ najobľúbenejšie chlapčenské meno Jakub vystriedalo meno Tomáš. Rodičom sa však veľmi páčili aj mená ako Oliver, Samuel, Michal, Šimon, Jakub a Filip.

Aj v roku 2023 sa v knihe narodení Matričného úradu Prešov objavilo niekoľko netradičných mien. Narodili sa dievčatká s menami Aisha, Lori, Amelly, Latife, Noura, Nazli aj chlapci s menami Miron, Deron, Levi, Sinan, Umud, Korado.

Vlani bolo v Prešove uzavretých 503 manželstiev, z toho 283 cirkevných a 220 na matričnom úrade. Svadobné zvony bolo najčastejšie počuť v septembri, keď si svoje áno povedali snúbenci 95-krát. Páry si pre svoju svadbu vyberali aj mesiace august, máj či jún. V auguste sa zosobášilo 67 párov, v máji a júni zhodne po 60 párov.

V roku 2023 uzavrelo manželstvo aj 33 cudzincov z Českej republiky, Macedónska, Ukrajiny, Nemecka, Poľska, Indie, Zimbabwe, Ruskej federácie, Švajčiarska, Írska, Bieloruska, Rumunska, Francúzska, Talianska, Thajska, Dánska, Brazílie, USA, Veľkej Británie a Rakúska.

V roku 2023 bolo v knihe úmrtí Matričného úradu Prešov zapísaných 1388 úmrtí, čo je o 272 menej ako v roku 2022. Zomrelo 722 mužov a 666 žien.

Mohlo by Vás zaujímať
Zberateľské unikáty nájdete v centre Prešova aj v tomto roku
Prvá Burza starožitností a kuriozít v roku 2024 sa uskutoční 26. januára od 8.00 hod. na Hlavnej ulici.
Fašiangové slávnosti sa vracajú do centra Prešova
Mesto Prešov a PKO Prešov chystajú fašiangové slávnosti, ktoré si tento rok môžete užiť naplno. Centrum mesta ožije už 9. februára 2024 (piatok) folklórnym fašiangovým sprievodom, ktorý vyvrcholí fašiangovou veselicou, inšpirovanou ľudovými tradíciami.
Do pešej zóny je vjazd autom bez povolenia zakázaný
Mesto Prešov upozorňuje vodičov motorových vozidiel na neoprávnené vjazdy do peších zón a do priestoru zóny s dopravným obmedzením.
Dôraz na prevenciu v prešovských školách
Na prešovských školách sa už dlhodobo pracuje na preventívnych opatreniach, ktorých cieľom je predchádzať nežiaducemu správaniu medzi žiakmi i v školských kolektívoch všeobecne. K tomu má napomôcť úzka spolupráca s organizáciami pôsobiacimi v regióne a odborníkmi a odborníčkami z praxe na spracovaní a uvedení „do života“ metodického usmernenia. Jeho účelom je na školách pokryť oblasť prevencie a riešenia problémov ako šikanovanie a kyberšikanovanie detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.
Mesto Prešov upozorňuje na zákaz umiestňovania nelegálnych reklamných bannerov a plagátov
Mesto Prešov žiada fyzické a právnické osoby, ktoré bez povolenia umiestňujú rôzne typy reklamných pútačov na území mesta Prešov, aby ich bezodkladne odstránili. Za nelegálne umiestňovanie reklamných bannerov a plagátov na území mesta Prešov môže byť zodpovednej osobe uložená pokuta.
Mesto pozýva na verejné stretnutie k participatívnemu rozpočtu
Prešovská radnica rozbieha participatívny rozpočet. Verejnosť pozýva na prvé pracovné stretnutie, na ktorom odznejú najdôležitejšie informácie pre žiadateľov o podporu projektu.
Do lesa a jeho okrajových častí odpad nepatrí, láka diviaky
Odbor životného prostredia MsÚ Prešov upozorňuje vlastníkov, správcov, užívateľov pozemkov, občanov aj návštevníkov mesta, aby neumiestňovali biologicky rozložiteľný odpad v okrajových častiach lesa alebo v lese. Takýto odpad je zdrojom obživy divej zveri, ktorá sa následne približuje k ľudským obydliam.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK