Streda, 28. február 2024
Meniny má Zlatica | zajtra

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove jubiluje

Rok 2024 bude opäť bohatý na divadelné premiéry. Dve prešovské divadlá, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja, chystajú pre divákov pestrý repertoár dramatických diel rôznych žánrov i slávnostný galavečer.

Presne 30. januára uplynie 80 rokov od prvej premiéry v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Umelecký súbor pod názvom Slovenské divadlo vtedy v historickej budove DJZ odohralo slovenskú klasickú veselohru Ferka Urbánka Škriatok.

Pri tejto príležitosti chystá divadlo slávnostný galavečer, na ktorom zaznejú najslávnejšie piesne z muzikálov a inscenácií uvádzaných na divadelných doskách DJZ – od Františka z Assisi až po aktuálne hrané Chicago.

Okrem toho pripravuje divadlo v tomto roku päť premiér. Diváci sa môžu tešiť na divadelné predstavenia ako Tri ženy pod orechom, Škola diktátorov, Pýcha a predsudok či komédiu Váňa, Soňa, Máša a Spike. Tú uvedú prešovskí divadelníci v máji tohto roku.

Rovnako päť divadelných premiér čaká v tomto roku aj milovníkov rusínsko-ukrajinského divadla. Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove má v pláne tento rok odpremiérovať inscenácie Čakanie na Godota, Romulus Veľký, O škodlivosti tabaku, Peniaze a predstavenie Pytačky na hončarovke.

Koncom tohto roka (november 2024) chystá premiéru svojho predstavenia Utopené pod gazdoraňom i Poddukelský umelecký ľudový súbor.

Mohlo by Vás zaujímať
Výtvarné spektrum v Caraffke
Výtvarné spektrum 2023/2024 je celoštátna postupová súťaž neprofesionálneho umenia, ktorej odborný garant a hlavný finančný partner je Národné osvetové centrum. Repríza jeho 60. ročníka prináša do Prešova svieži pohľad neprofesionálnych alebo umenie študujúcich autorov.
Pivovar Šariš prejde plne na obnoviteľné zdroje elektriny. Pivo bude variť zo slnka, svoju uhlíkovú stopu zníži takmer o pätinu.
Od roku 2025 bude Pivovar Šariš ako hlavný zdroj energie využívať bezemisnú elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Primárnym zdrojom zelenej energie sa stane nový solárny park rakúskej spoločnosti Enery v neďalekých Iliašovciach. Ten bude dodávať elektrinu do energetickej siete, odkiaľ ju pivovar bude aj naďalej odoberať. Spoluprácu firiem zastreší zmluva o nákupe virtuálnej energie, ktorá je vôbec prvou svojho druhu na Slovensku. Prechod Pivovaru Šariš na obnoviteľné zdroje zároveň predstavuje ďalší krok na ceste Plzeňského Prazdroja k uhlíkovej neutralite vo výrobe, ktorú chce dosiahnuť do roku 2030.
Inscenácia Čakanie na Godota na javisku prešovského DAD má byť neobyčajná
Prešov, 14. februára – Každá divadelná kultúra mala by mať svoj výklad takého diela, akým je text Čakanie na Godota od Samuela Becketta. S týmto predsavzatím „povinnej jazdy“ sa chopil réžie inscenácie na jeho podklade v Divadle Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove, hrajúcom po rusínsky, hosťujúci Rastislav Ballek (nar. 1971). Hovoril o tom na dnešnej tlačovej besede v sídle DAD. Činoherný kolektív chystá premiéru predstavenia na piatok 16. februára.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK