PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/20536/divadlo_jonasa_zaborskeho_v_presove_jubiluje.html

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove jubiluje

Rok 2024 bude opäť bohatý na divadelné premiéry. Dve prešovské divadlá, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja, chystajú pre divákov pestrý repertoár dramatických diel rôznych žánrov i slávnostný galavečer.

Presne 30. januára uplynie 80 rokov od prvej premiéry v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Umelecký súbor pod názvom Slovenské divadlo vtedy v historickej budove DJZ odohralo slovenskú klasickú veselohru Ferka Urbánka Škriatok.

Pri tejto príležitosti chystá divadlo slávnostný galavečer, na ktorom zaznejú najslávnejšie piesne z muzikálov a inscenácií uvádzaných na divadelných doskách DJZ – od Františka z Assisi až po aktuálne hrané Chicago.

Okrem toho pripravuje divadlo v tomto roku päť premiér. Diváci sa môžu tešiť na divadelné predstavenia ako Tri ženy pod orechom, Škola diktátorov, Pýcha a predsudok či komédiu Váňa, Soňa, Máša a Spike. Tú uvedú prešovskí divadelníci v máji tohto roku.

Rovnako päť divadelných premiér čaká v tomto roku aj milovníkov rusínsko-ukrajinského divadla. Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove má v pláne tento rok odpremiérovať inscenácie Čakanie na Godota, Romulus Veľký, O škodlivosti tabaku, Peniaze a predstavenie Pytačky na hončarovke.

Koncom tohto roka (november 2024) chystá premiéru svojho predstavenia Utopené pod gazdoraňom i Poddukelský umelecký ľudový súbor.

 
25.1.2024 | Autor: Mgr. Daša Jeleňová / PSK | Kultúra a voľný čas | čítané: 970 krát