PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/20545/presov_ma_unikatnu_aplikaciu_pre_vacsiu_bezpecnost_obcanov.html

Prešov má unikátnu aplikáciu pre väčšiu bezpečnosť občanov

Príslušníci Mestskej polície Prešov majú ako prví na Slovensku k dispozícii výnimočnú aplikáciu - portál Bezpečie, ktorý im umožní občanom ešte rýchlejšie pomôcť.

Mestská polícia Prešov uviedla do prevádzky portál Bezpečie, ktorým dokáže ešte rýchlejšie a efektívnejšie pomáhať. Na Slovensku túto aplikáciu zatiaľ využíva len horská služba a letecká záchranná služba. Prešov ju spomedzi krajských miest na Slovensku spustil ako prvý.

Portál „Bezpečie“ umožňuje k štandardnému tiesňovému hovoru na linku 159 doplniť multimediálnu komunikáciu. Volajúci po zavolaní na tel. číslo 159 dostane od operačného pracovníka SMS-správu so špecifickým odkazom. Keď volajúci na tento odkaz klikne a otvorí ho, potvrdí zdieľanie svojej polohy a po povolení prístupu ku kamere v telefóne spustí aj videohovor. Súčasťou je aj čet s možnosťou prekladu až z 30 cudzích jazykov. Ak teda ide o cudzinca, text je automaticky prekladaný. Zároveň je prostredníctvom odkazu možné zasielať fotografie priamo operačnému pracovníkovi na linke 159.

Aplikácia je užitočným pomocníkom v situáciách, keď sa človek stratí, je dezorientovaný alebo je svedkom nejakej mimoriadnej udalosti. Veľkým plusom je aj skutočnosť, že nie je potrebné si do telefónu inštalovať žiadnu mobilnú aplikáciu, systém funguje iba na potvrdenie odkazu z SMS. Volajúcemu tak stačí iba mobilný telefón s pripojením na internet.

Týmto spôsobom môže Mestská polícia v Prešove rýchlo nájsť stratené osoby, ale aj priamo vidieť udalosť, ktorú volajúci nahlasuje, napríklad požiar či nebezpečné správanie na ulici. Operátorovi môže osoba priamo svojím mobilom poskytnúť aj priame obrazové a zvukové svedectvo, čo je napríklad v prípade mimoriadnej udalosti dôležité aj pre členov krízového štábu.

O využití tejto technológie rozhoduje vždy operačný pracovník MsP na tiesňovej linke, na základe predchádzajúcej telefonickej komunikácie. Aktuálne o možnosti využívania portálu Bezpečie rokujú aj ďalšie slovenské mestá ako Košice, Trnava či Nitra.

 
8.2.2024 | Autor: Mesto Prešov | Mesto Prešov | čítané: 291 krát