Piatok, 19. apríl 2024
Meniny má Jela | zajtra Marcel

V Prešove ocenili naj športovcov už po 63. raz v histórii

Mesto Prešov ocenilo v posledný februárový deň svojich najúspešnejších športovcov za rok 2023 počas galavečera v Parku kultúry a oddychu. Športovcom roka sa stal hádzanár Lukáš Urban z domáceho klubu Tatran Prešov. Do Siene slávy prešovského športu bola uvedená významná osobnosť hádzanárskych dejín Pavol Palša a in memoriam tam pribudol aj legendárny prešovský futbalista Gejza Šimanský. Galavečerom hostí už tradične sprevádzal známy športový komentátor Marcel Merčiak.

V Prešove sa vo štvrtok 29. februára uskutočnilo už 63. odovzdávanie ocenení najúspešnejším prešovským športovcom za uplynulý rok s názvom Športovec roka. Ide o najstaršiu anketu svojho druhu na Slovensku. Oceňované boli kolektívy, jednotlivci, mládežnícke talenty, ale aj legendy, ktoré boli uvedené do siene slávy. Po úvodnom vystúpení hudobného hosťa večera, umeleckej školy Ebony, sa plnej sále PKO v Prešove prihovoril obľúbený športový komentátor Marcel Merčiak, ktorý sa už tradične zhostil úlohy moderátora večera. Titul najúspešnejšieho športovca roka 2023 si tentokrát odniesol hádzanár z Tatrana Prešov Lukáš Urban.

„V top desiatke som sa nachádzal už viackrát, ale vyhrať Športovca roka sa mi teraz podarilo prvýkrát, za čo som veľmi vďačný. Chcem poďakovať svojim spoluhráčom, pretože hádzaná je tímový šport a bez nich by som toto určite nedosiahol. Ocenenie vnímam aj ako určitú odmenu za celý rok trénovania a veľkého odriekania, ale zároveň je to určitým záväzkom a dobrou motiváciou na sebe ďalej pracovať. Prvý polrok 2023 nebol pre náš tím veľmi úspešný, pretože sme nezískali titul majstra Slovenska. Vyhrali sme Slovenský pohár, ale Tatran má vždy najvyššie ambície. Druhý polrok hodnotím veľmi úspešne, neprehrali sme v ňom ani jeden zápas a verím, že sezónu dotiahneme úspešne do konca aj v roku 2024, “ povedal Lukáš Urban, najúspešnejší športovec mesta Prešov za rok 2023, hádzanár Tatrana Prešov.

Lukáš Urban je odchovancom prešovského klubu a medzi hráčmi vynikal už v mládežníckych kategóriách. Ako sedemnásťročný sa dokázal svojimi výkonmi v dorasteneckom tíme prebojovať do seniorského A- mužstva. Bol mládežníckym reprezentantom Slovenska a v súčasnosti je stabilným členom seniorskej reprezentácie rodnej krajiny.

Lukášovi Urbanovi cenu odovzdal primátor mesta Prešov František Oľha. „Mesto Prešov všade poznajú ako mesto hudby. Máme veľkú spoločnú ambíciu, aby sa do povedomia nielen na Slovensku zapísalo ako mesto športu. Veľmi ma teší, že sme spolu s poslancami mesta odhlasovali návrh kandidatúry Prešova na Európske mesto športu pre rok 2025. Bola by to úžasná príležitosť odprezentovať nielen naše mesto, ale najmä vás, športovcov a vaše úspechy celej európskej verejnosti. Chcem, aby ste vedeli, že kdekoľvek za nás bojujete, akokoľvek ďaleko od domova zápolíte, sme duchom s vami a držíme vám palce, “ povedal primátor Prešova, František Oľha.

Cenu Objav roka získala na tohtoročnom Športovcovi roka taekwondistka Teresa Kručayová z klubu Taekwondo Gebeak Prešov. Iba 17-ročná Teresa v roku 2023 dosiahla prelomové úspechy na vrcholových európskych a svetových súťažiach. Na konte má zlato z Európskeho pohára v poľskom Lubline a na majstrovstvách sveta Taekwon – do ITF vo fínskom Tampere si spolu so zlatou medailou vybojovala aj juniorský titul majsterky sveta.

Do Siene slávy prešovského športu pribudli tento rok hneď dve mená. Tým prvým je niekdajší hádzanár Tatranu Prešov Pavol Palša, ktorý v mužstve odohral dlhých 15 rokov. Obrovským prínosom je aj jeho angažovanie sa v mládežníckej hádzanej. Bol priekopníkom pri zriaďovaní športových tried a školských športových stredísk v hádzanej v rámci našej republiky a vytvoril systém celoslovenských súťaží školských športových stredísk v hádzanej, ktorý sa s menšími obmenami hrá až doteraz. Pavol Palša je zároveň držiteľom Zlatej plakety za rozvoj hádzanej na Slovensku a nachádza sa aj v Sieni slávy slovenskej hádzanej.

Do prešovskej športovej siene slávy pribudol in memoriam aj legendárny Gejza Šimanský, ktorý po druhej svetovej vojne, vďaka svojej neobyčajnej rýchlosti a technickej zdatnosti, patril v Československu medzi najlepšie krídla. Československý olympijský výbor mu udelil Cenu fair-play, Slovenský futbalový zväz ocenil jeho pôsobenie udelením futbalovej Ceny fair-play MUDr. Ivana Chodáka. Bol v desiatke najlepších prešovských športovcov 20. storočia.

 

Cenu za športovú reprezentáciu mesta Prešov za rok 2023 získali:

Tatiana Blichová - hokejistka klubu Šarišanky Prešov

Jozef Dolný – futbalista FC Tatran Prešov

Lucia Fecková – kickboxerka, Kickboxing klub Panter Prešov

Pavel Caballero Hernandez – hádzanár Tatran Prešov

Veronika Jalowiczorová – karatistka z Karate klub Junior Prešov

Tomáš Mikluš – malý futbal, To Day Hydrokres Prešov

Kamila Novotná – športová streľba, ŠKP Prešov

Peter Spusta - armwrestling, AWK Prešov

Michal Ščerba - volejbal, VK Mirad UNIPO Prešov

 

Najúspešnejšími kolektívmi mesta Prešov v kategórii dospelých za rok 2023 sa stali:

Tatran Prešov - hádzaná, muži

AWK Prešov - armwrestling, pretláčanie rukou

VK Mirad UNIPO Prešov - volejbal – muži

VK Prešov - volejbal, ženy

 

Najúspešnejšími kolektívmi mesta Prešov v kategórii mládeže za rok 2023 sa stali:

Tatran Prešov - hádzaná – starší dorastenci

ŠKP Prešov - športovo-strelecký klub

Diamond Swimming Club Prešov – plávanie

FC Tatran Prešov – futbalistky

 

Titul Mládežnícke talenty roka získali:

Šimon Krompaščík - atletika, Atletika Šport hrou Prešov

Petra Štefaníková - volejbal, VK Prešov

 

Cenu Najlepší športovec akademik za rok 2023 získala:

Ema Doboszová, krasokorčuľovanie, Skating Sports Prešov, Prešovská univerzita Prešov

Zvláštnu cena mesta Prešov získala:

Docentka PaedDr. Viera Bebčáková, PhD.

Cenu Tréner roka získal:

Ing. Ján Šima

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovskí volejbalisti vyrovnali semifinálovú sériu
V sobotu pokračovala Niké Extraliga mužov druhými semifinálovými zápasmi play-off. Volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov hostili družstvo Komárna. Zverenci trénera Erika Digaňu vyhrali v 5-setovej dráme 3:2 (25:16, 25:19, 18:25, 20:25, 15:11). V sérii na 3 výhry je stav vyrovnaný 1:1. V druhej dvojičke o miestenku do finále Bratislava vyrovnala sériu s Myjavou na 1:1.
Prešovským volejbalistom po dvoch rokoch ušlo finále, zahrajú si o bronz
Vo štvrtok pokračovala Niké Extraliga mužov štvrtými semifinálovými zápasmi play-off. Volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov opäť hostili družstvo Komárna. Zverenci trénera Erika Digaňu dokázali reagovať na 2-setové manko, ale napriek vyrovnaniu padli v tajbrejku po setoch (21:25, 23:25, 25:22, 25:23, 12:15). Museli sa skloniť pre súperom, ktorý ich po výhre 3:1 na zápasy poslal do série o bronzové medaily. V druhej dvojičke o miestenku do finále Bratislava vyrovnala sériu s Myjavou na 2:2.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK