Piatok, 19. apríl 2024
Meniny má Jela | zajtra Marcel

Mesto a Krajské múzeum deklarujú úzku spoluprácu

V pondelok 11. marca podpísali memorandum o spolupráci mesto Prešov a Krajské múzeum v Prešove. Deklarovali tak najmä vôľu na úzke partnerstvo pri budúcich expozíciách dejín Prešova. V roku 2024 by mali byť výsledkom tejto spolupráce minimálne dva dôležité projekty.

Mesto Prešov podpísalo spoločne s Krajským múzeom v Prešove memorandum o spolupráci, v ktorom deklarujú vôľu na úzke partnerstvo. V roku 2024 by mali mesto a múzeum priniesť minimálne dve spoločné výstavy, obe k dôležitým historickým medzníkom.

„Spolupráca s mestom Prešov bola doteraz taká dobrá, že tento podpis vnímame už iba ako jej spečatenie, no chceli sme tomuto partnerstvu s mestom dať aj oficiálny právny rámec. Spoločne sme si už boli prezrieť historické predmety zhromaždené na prešovskej radnici, ktoré by sme vedeli využiť ako exponáty. V tomto roku pripravujeme spoločnú výstavu k 777. výročiu mesta Prešov. Druhým významným projektom v roku 2024 bude výstava pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, kde budeme spolupracovať aj s českými partnermi, “ uviedol riaditeľ Krajského múzea v Prešove Ľuboš Olejník.

Primátor mesta Prešov pri slávnostnom podpise memoranda vyzdvihol dôležitosť krajského múzea v meste a regióne. Zároveň upresnil, že tento vzťah neznamená iba pomoc múzea v aktivitách mesta, ale rovnako mesto bude aktívne hľadať spôsoby ako pomôcť tejto kultúrnej inštitúcii.

„Objavovanie a poznanie našej histórie považujem za veľmi dôležitú súčasť vzdelávania. Prešov má bohaté zázemie materských, základných aj stredných škôl a som rád, že im naše Krajské múzeum vie sprostredkovať poznatky skrz zaujímavé, ale aj populárne výstavy. Z minulého roka určite stojí za to spomenúť napríklad výstavu o histórii futbalu, ktorá mala potenciál osloviť širšiu verejnosť a vytvoriť si s návštevníkom vzťah, na základe ktorého bude mať dôvod do Krajského múzea v Prešove zavítať opäť, “ povedal primátor mesta Prešov František Oľha.

Signatári memoranda do budúcnosti vyjadrili víziu financovania niektorých spoločných aktivít z eurofondov v rámci Programu Slovensko, ktorý sa pomaly začína rozbiehať a spoznávame jeho prvé výzvy.

Mohlo by Vás zaujímať
Na Solivare pribudne 46 nových parkovacích miest
Mesto Prešov vybuduje na Solivare 46 nových miest na parkovanie. Parkoviská pribudnú na Lesníckej ulici medzi 4 vnútroblokmi, kde ľudia doteraz parkovali iba na nespevnených plochách. Zhotoviteľ má ukončenie prác naplánované do konca septembra 2024.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK