Utorok, 18. jún 2024
Meniny má Vratislav | zajtra Alfréd

K novým zastávkam pribudli aj moderné prístrešky

Mesto Prešov s pomocou európskych zdrojov zrekonštruovalo 4 zastávkové nástupištia na Sídlisku III. Vozidlá MHD tu majú konečne vybudovaný vlastný pruh, ktorým zachádzajú k zastávke a nebránia tak v jazde autám za nimi. Na dvoch zastávkach boli dodané aj štyri kusy prístreškov a city-lightov najnovšej generácie.

Štyri zastávky na Sídlisku III prešli výraznou zmenou. Nástupištia MHD na Volgogradskej a Námestí Kráľovnej pokoja v oboch smeroch boli zrekonštruované s pomocou získaného nenávratného finančného príspevku z EÚ. V rámci rekonštrukcie došlo k vytvoreniu samostatného zastávkového pruhu, čím sa zamedzilo stretu nastupujúcich/vystupujúcich s ostatnými účastníkmi cestnej premávky a zvýšila sa bezpečnosť. Stavebné práce zahŕňali vybudovanie samostatného zastávkového pruhu, osadenie označníkov, stavebné úpravy nástupných plôch zastávok a zastávkových pruhov s vytvorením bezbariérového prístupu v zmysle platnej legislatívy.

Predmetom projektu bola rovnako aj úprava polohy trolejovej stopy na týchto zastávkach. Na každej zastávke došlo k prekládke trakčných stožiarov na nové pozície. Celkové oprávnené výdavky projektu boli vo výške 343 548,33 €, z čoho nenávratný finančný príspevok predstavoval sumu 326 370,91 €. Zvyšné náklady na realizáciu dofinancovalo mesto z vlastných zdrojov.

Súčasťou dvoch zastávok sú aj moderné dvojprístrešky z najnovšej generácie mobiliáru a reklamných nosičov od spoločnosti euroAWK. Súčasťou týchto nových prístreškov sú lavičky a opierky vyrobené z tropického dreva. Na konštrukciu bola využitá pevná oceľ, extrudovaný hliník, ako aj 10 milimetrov hrubé bezpečnostné sklo, ktoré by malo zabrániť bežnému vandalizmu. Nové zastávky majú navyše z hľadiska úspory elektrickej energie niekoľkonásobne nižšiu spotrebu ako staršie typy prístreškov. Táto najnovšia generácia zastávkových prístreškov bola v Prešove osadená ako vôbec v prvom meste v rámci Slovenska.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Hviezdy Prešova zažiarili na pódiu
Veľkolepý Deň detí plný zábavy si mohli najmenší Prešovčania naplno užiť v Záhrade umenia vo štvrtok 30. mája 2024. Odmenení boli aj najlepší žiaci prešovských základných škôl v projekte Hviezdy Prešova.
Prešovská MHD vás odvezie na Posádkový deň detí
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že v piatok 31. mája mimoriadne posilní spoje k letisku v Nižnej Šebastovej. Pre všetky deti a ich rodičov je pripravený Posádkový Deň detí.
Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia
Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.
Poznáme laureátov verejných ocenení mesta Prešov za rok 2023
Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prešove sa opäť nieslo v noblesnej atmosfére oceňovania výnimočných osobností, ktoré si prevzali verejné ocenenia mesta Prešov. Po siedmykrát v histórii mesta boli odovzdané všetky verejné ocenenia - Cena mesta Prešov, Cena primátora mesta, Opálové zrnko a Čestné občianstvo mesta Prešov.
Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
V zmysle § 13 ods. 4 písm. a) v spojení s § 12 ods. 1 prvá veta zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva primátor mesta Prešov František Oľha
Prešov sa pripravuje na množstvový zber komunálneho odpadu
V meste Prešov sa vôbec prvýkrát v histórii zavedie množstvový nevážený zber komunálneho odpadu. Týkať sa bude obyvateľov mesta vlastniacich rodinné domy. Títo Prešovčania si tak budú môcť zvoliť z viacerých druhov objemov smetných nádob a frekvencie, ako často im prídu smeti zbierať. Nový systém mestu prinesie väčšiu efektivitu nakladania s odpadmi a predpokladá sa aj pozitívny dopad na ekológiu.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK