Streda, 19. jún 2024
Meniny má Alfréd | zajtra Valéria

Hviezdy Prešova zažiarili na pódiu

Veľkolepý Deň detí plný zábavy si mohli najmenší Prešovčania naplno užiť v Záhrade umenia vo štvrtok 30. mája 2024. Odmenení boli aj najlepší žiaci prešovských základných škôl v projekte Hviezdy Prešova.

Mesto Prešov už 16-ty rok organizuje projekt Hviezdy Prešova, cieľom ktorého je odmeniť tých žiakov, ktorí vďaka svojím mimoriadnym schopnostiam, talentu a výsledkom robia radosť rodičom a reprezentujú svoju školu a mesto Prešov. Ocenenie je zdôraznením toho, že mestu nie sú nadaní mladí ľudia ľahostajní a že má záujem, aby v Prešove vyrastali talentovaní a vzdelaní ľudia.

Doručené návrhy boli posudzované v troch kategóriách: šport, vedomosti a umenie.

V kategórii šport triumfovala Noemi Daňová, siedmačka z Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove. Tento športový talent reprezentuje školu, mesto Prešov i Prešovský kraj v plávaní. Na majstrovstvách Slovenska v októbri 2023 získala dvojnásobný titul majsterky Slovenska v disciplínach 100 metrov prsia a 200 metrov prsia. Od mája 2024 je oficiálnom reprezentantkou Slovenska v plávaní. Noemi je členkou plaveckého klubu Diamond Swimming Club Prešov. Reprezentuje školu na rôznych športových súťažiach. Družstvo, ktorého bola súčasťou, sa dostalo do finále okresného kola vo vybíjanej. Okrem toho, že dosahuje vynikajúce výsledky v športe na celoslovenskej úrovni, má výborné výsledky v prospechu vo všetkých predmetoch.

V kategórii vedomosti zvíťazil Matej Macák, žiak Cirkevnej základnej školy s materskou školou sv. Gorazda v Prešove. Vynikajúce výsledky dosahuje v geografických olympiádach. V okresných kolách sa dlhodobo umiestňuje v prvej trojke. Postúpil aj na celoštátne kolo, kde súperil vo vedomostiach so svojimi rovesníkmi a reprezentoval mesto Prešov. V národnom kole súťaže iBobor zameranej na využívanie informačných a komunikačných technológií, v kategórii Kadet, bol veľmi úspešný. Počas štúdia dosahuje výborný prospech. Aktívne pomáha pri rôznych slávnostiach, vzdelávacích a komunitných aktivitách školy.

V kategórii umenie vyhrala žiačka Základnej školy na Kúpeľnej ulici v Prešove Ema Michelčíková. Jej záujem o čítanie prerástol do potreby vyjadriť svoje myšlienky pomocou slov. Medzi jej najúspešnejšie umiestnenia v celoslovenských literárnych súťažiach je prvé miesto Literárna Senica L. Novomeského a prvé miesto v súťaži s vlastnou tvorbou Slovo 2023, na ktorom získala aj Cenu verejnosti. Jej poviedky sú vždy obsahovo originálne, štylisticky výborne zvládnuté. Okrem poviedok píše aj scenáre a natáča filmy, hrá na husle a maľuje. Bohato rozvinutú fantáziu využíva aj pri kreslení a maľovaní, rada experimentuje a nemá problém vytvoriť k svojim textom aj obdivuhodné ilustrácie. Ema dosahuje výborné výsledky zo všetkých predmetov, zapája sa do aktivít v škole aj mimo vyučovania.

Víťazi si z rúk 2. zástupcu primátora mesta Prešov Petra Krajňáka a Igora Hodžiu, vedúceho odboru školstva, kultúry a cestovného ruchu prevzali ďakovné listy a vecné odmeny.

Srdečne všetkým blahoželáme!

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Prešovská MHD vás odvezie na Posádkový deň detí
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že v piatok 31. mája mimoriadne posilní spoje k letisku v Nižnej Šebastovej. Pre všetky deti a ich rodičov je pripravený Posádkový Deň detí.
Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia
Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.
Poznáme laureátov verejných ocenení mesta Prešov za rok 2023
Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prešove sa opäť nieslo v noblesnej atmosfére oceňovania výnimočných osobností, ktoré si prevzali verejné ocenenia mesta Prešov. Po siedmykrát v histórii mesta boli odovzdané všetky verejné ocenenia - Cena mesta Prešov, Cena primátora mesta, Opálové zrnko a Čestné občianstvo mesta Prešov.
Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
V zmysle § 13 ods. 4 písm. a) v spojení s § 12 ods. 1 prvá veta zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva primátor mesta Prešov František Oľha
Prešov sa pripravuje na množstvový zber komunálneho odpadu
V meste Prešov sa vôbec prvýkrát v histórii zavedie množstvový nevážený zber komunálneho odpadu. Týkať sa bude obyvateľov mesta vlastniacich rodinné domy. Títo Prešovčania si tak budú môcť zvoliť z viacerých druhov objemov smetných nádob a frekvencie, ako často im prídu smeti zbierať. Nový systém mestu prinesie väčšiu efektivitu nakladania s odpadmi a predpokladá sa aj pozitívny dopad na ekológiu.
Na Mukačevskej ulici došlo k poruche potrubia
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK