Nedeľa, 21. júl 2024
Meniny má Daniel | zajtra Magdaléna

Nové parkoviská a cyklochodník na Solivare

Na Solivare mesto odovzdalo do užívania 46 nových parkovacích miest pri bytovkách na Lesníckej ulici zo 60-tych rokov, ku ktorým parkovacie miesta nikdy neboli dobudované. V rovnaký deň mesto Prešov odštartovalo aj výstavbu nového cyklochodníka na uliciach Zlatobanská a Pod Hrádkom na Solivare.

Prešovská radnica sa púšťa do výstavby cyklochodníka s dĺžkou viac ako 1,2 km. Napojiť sa má na už skôr vybudovaný prvý úsek cykloželezničky Prešov – Zlatá Baňa.

„Tento cyklochodník bude dôležitý hneď z dvoch dôvodov. Jednak predĺži už existujúcu cyklo-infraštruktúru a významne posilní bezpečnosť. V súčasnosti totiž mnoho cyklistov prichádza k cykloželezničke autom k jej začiatku na ceste III/3440, a keďže nemajú kde zaparkovať, stoja po krajoch cesty, čím znižujú bezpečnosť prejazdu iných vozidiel a pri vystupovaní zasahujú do jazdnej dráhy. Nový cyklochodník bude začínať na ulici Pod Hrádkom oproti novému parkovisku, kde bude možné bezpečne zaparkovať, “ povedal primátor mesta Prešov František Oľha.

Novovybudovaný cyklochodník na Solivare bude mať šírku 3 metre a vysúťažený zhotoviteľ by ho mal stihnúť dokončiť za 10 mesiacov. Peniaze na projekt v hodnote 315-tisíc eur získalo mesto Prešov z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska.

Kým jednu stavbu na Solivare mesto vo štvrtok 13. júna začalo, druhú v ten istý deň odovzdávalo obyvateľom do užívania. Vybudovanie 46 nových parkovacích miest na Lesníckej ulici totiž zhotoviteľ stihol dokončiť 4 mesiace pre pôvodným termínom.

„Som veľmi rád, že verejná súťaž nám priniesla mimoriadne svedomitého zhotoviteľa, ktorý na túto stavbu sústredil svoje kapacity a pracoval konzistentne. Myslím, že aj pre obyvateľov na Lesníckej ulici je to príjemným prekvapením, že oproti pôvodne avizovanému septembru budú môcť historicky prvýkrát zaparkovať na riadnom spevnenom parkovisku už začiatkom leta, “ uviedol primátor mesta František Oľha.

V rámci projektu sa mesto snažilo dosiahnuť kompromis pri nevyhnutnom výrube stromov, ktoré tvoria neodmysliteľnú časť tejto obytnej zóny. Po komunikácii s odborom životného prostredia, odbornou verejnosťou a dendrológmi boli viaceré parkovacie miesta z projektového zámeru vynechané, aby došlo k zachovaniu pôvodnej zelene, o ktorej ochranu sa zasadzovali aj obyvatelia bytoviek.

Zhotoviteľom prác bola spoločnosť CBR s.r.o. Mesto Prešov do rozvoja parkovania na Solivare pri tomto projekte investovalo z vlastného rozpočtu 95 627,09 € s DPH.

Mohlo by Vás zaujímať
Preventívne protipožiarne kontroly v Prešove
Mesto Prešov informuje občanov, že od 15. júla 2024 do 6. decembra 2024 budú podľa zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi na území mesta Prešov vykonávané preventívne protipožiarne kontroly. Pracovníci vykonávajúci kontrolu sa preukážu osobitným poverením.
Dni dobrej správy v Prešove
Združenie Aglow Slovakia pozýva malých aj veľkých na Dni dobrej správy, ktoré sa uskutočnia v dňoch 23. až 27. júla v Prešove.
Špeciálne umývacie vozidlo na smetné nádoby už aj v Prešove
Technické služby mesta Prešov, a.s. pravidelne obnovujú svoj vozový park, do ktorého pribudla novinka, a to špeciálne vozidlo na umývanie nádob, a to nielen nádob na kuchynský odpad, ale aj nádob na zmesový komunálny odpad. Na Slovensku je len 10 kusov takýchto vozidiel.
14. zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
Primátor mesta Prešov Ing. František Oľha podľa § 13 ods. 4 písm. a) zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva
Pán Ján Slávik oslávil 104. narodeniny
24. júna 2024 sa dožil krásneho životného jubilea výnimočný pedagóg a zanietený turista, Ján Slávik. K 104. narodeninám mu všetko najlepšie a najmä veľa zdravia prišiel osobne popriať aj viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák.
#PrešovUnlimited: Oslava umenia a dialógu pre nádej
Delegácia vlády Katalánska v strednej Európe a mesto Prešov vás pozývajú od 17. júla do 11. augusta na jedinečný projekt kultúrnej výmeny: #PrešovUnlimited, ktorý sa uskutoční v Mestskej galérii Caraffka. Cieľom tejto iniciatívy je podporiť vzájomné porozumenie a uznanie prostredníctvom médií a dialógu, čo je metóda vyvinutá európskou umelkyňou Beate Winkler.
Prešov zdobí viac ako 10 000 letničiek a trvaliek
Prešov hrá pestrými farbami vysadených letničiek a trvaliek. Tento rok naše mesto zdobí viac ako 10 000 kusov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK