Pondelok, 17. marec 2025
Meniny má Ľubica | zajtra Eduard

Fašiangy vo Veľkom Šariši: Tradičné oslavy plné hudby, tanca a dobrého jedla

Fašiangy sú obdobím radosti, zábavy a bohatých hostín, ktoré sa na Slovensku a v mnohých častiach sveta spájajú s časom medzi sviatkom Troch kráľov a Popolcovou stredou. Tento rok sa vo Veľkom Šariši uskutoční fašiangovanie na Námestí sv. Jakuba dňa 1. marca od 14:00 do 18:00 hod.

Návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenia folklórnych súborov, tradičnú hudbu a pestrú ponuku tradičných dobrôt. Program podujatia ponúkne vystúpenia Šarišančeka, Detského folklórneho súboru Kanaš pri ZUŠ Veľký Šariš, Tria-Kormaníkovci, Šarišskych gavaliroch a hudobníkov Dušana Lukáča a Jozefa Zamborského na fujare. Okrem toho budú na námestí pripravené zabíjačkové hody, pirohy, rajcupa, medovina, víno a rôzne domáce koláčiky. Fašiangové oslavy vo Veľkom Šariši sú skvelou príležitosťou na oživenie tradičných zvykov a oslavu slovenskej kultúry.
Vedúca oddelenia kultúry a športu vo Veľkom Šariši, Veronika Lazoríková, zdôraznila dôležitosť zachovania týchto tradícií: "Fašiangy sú pre nás obdobím radosti, ale aj pripomienkou našich kultúrnych koreňov. Sme radi, že vo Veľkom Šariši môžeme tento rok zorganizovať podujatie, ktoré spája generácie a oživuje naše tradície.”
Gastrozóna a tradičné pochúťky.

K fašiangom neodmysliteľne patrí aj bohaté jedlo. Tradičné pokrmy zahŕňajú vyprážané šišky, fánky, klobásy, slaninu, jaternice a zabíjačkové špeciality. Toto obdobie bolo vždy spojené s hostinami, pretože ľudia sa snažili pred pôstom poriadne najesť a využiť zásoby mäsa a masti, ktoré by sa inak v nasledujúcich týždňoch nesmeli konzumovať. Mäsové špeciality budú zastúpené zabíjačkovými hodmi, ktoré pripraví mäsovýroba z Terne- BIT STEK. “Návštevníci si môžu pochutiť na zabíjačkovom tanieri, kde bude hurka, klobása i kapusta. Nadšenci si môžu kúpiť rôzne zabíjačkové špeciality, tlačenku či paštéty. Doneste si sove nádoby na rajcupu, ” uviedla V. Lazoríková. V gastrozóne sa predstavia aj:
• FS Plavčanka so špecialitami ako pirohy, Plavecký tanier (mix pirohov, džadky, nalešník),
• Komunitná pec ponúkne remeselný chlieb i koláče s ukážkou výroby a predajom,
• Pani Lakatošová sa predstaví s domácimi čajmi, sušeným ovocím a bylinkami,
• Pekáreň Šariš pripraví domáce kysnuté koláče a záviny s rôznymi náplňami,
• Jozef Príhoda ponúkne med a medovinu,
• Jednota dôchodcov pripraví domáce šišky a vo vieche nebude chýbať víno, varené víno či nealkoholické nápoje z hroznovej šťavy.
• Pán Šurin prinesie medovinu a ďalšie výrobky z medu

Svoje umenie s kožou predstaví Veľkošarišan Jožko Zamborský. Na predaj budú k dispozícii kožené opasky, brašne a doplnky. Juraj Kanaloš predvedie drevené výrobky.
Jedným z najvýraznejších prvkov fašiangov sú masky a karnevalové sprievody. Ľudia sa prezliekajú do rôznych kostýmov, pričom tradičné masky predstavujú zvieratá, smrť, ženíchov a nevesty či rôzne komické postavy. Sprievody prechádzajú dedinami, navštevujú domácnosti a prinášajú so sebou dobrú náladu, spev a tanec. Masky majú aj symbolický význam – často slúžia na zosmiešnenie autorít, prekonanie spoločenských rozdielov a vytvorenie priestoru na neviazanú zábavu. “Takýto sprievod a masky budeme mať aj vo Veľkom Šariši, predstaví to súbor Šarišanček, ” povedala Lazoríková. Fašiangy sú dodnes symbolom veselosti a oslavy života.

Mohlo by Vás zaujímať
Verejnoprospešné projekty môžu aj tento rok získať finančnú podporu od Pivovaru Šariš
Pivovar Šariš pokračuje v podpore rozvoja miestnych komunít a verejnoprospešných projektov prostredníctvom Fondu Plzeňského Prazdroja. Aj tento rok môžu neziskové organizácie, nadácie a občianske združenia pôsobiace v okolí pivovaru sídliacom v šarišskom regióne, získať finančnú podporu až do výšky 3000 eur. Pivovar takto podporí iniciatívy zamerané na životné prostredie, komunitný život, obnovu verejných priestorov či ochranu kultúrneho dedičstva a tradícií. Prihlášky je možné podávať priebežne počas roka, pričom prvá z dvoch uzávierok je 31. marca 2025.
Kvalita čapovaného piva na Slovensku neustále rastie. Ocenenie Hviezda sládkov získalo tento rok až 229 prevádzok
Ocenením Hviezda sládkov za dokonalú starostlivosť o čapované pivo sa v tomto roku môže pochváliť rekordných 229 prevádzok na celom Slovensku. Cenu udeľuje Plzeňský Prazdroj od roku 2020. V porovnaní s prvým ročníkom si teraz svoju hviezdu vybojovalo 5-krát viac podnikov. Nepretržite, už šiesty rok po sebe, dokázalo titul obhájiť 25 prevádzok, ktoré hviezdnou šnúrou dokazujú svoju vysokú kvalitu v starostlivosti o pivo. Vyslúžili si preto špeciálne jubilejné ocenenie. Rast počtu ocenených prevádzok je výsledkom dlhodobej snahy Prazdroja, ktorý sa aktívne zameriava na podporu a rozvoj pivnej kultúry u nás.
Chiki liki tu-a oslávia 30 rokov na scéne vypredaným koncertom. Príde aj Raťafák Plachta
Prešovská kultová kapela Chiki liki tu-a datuje svoj vznik od prvého koncertu, ktorý odohrala v domácom PKO 22. marca 1995. Po tridsiatich rokoch sa na deň presne vráti na to isté pódium aj s množstvom hostí.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK